Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venom Defender Gloves - HexArmor: Dosavadní zkušenosti s používáním rukavic

Před nějakou dobou jsem se rozhodl pořídit si tyto diskutované rukavice. Prodávajícímu jsem slíbil krátkou recenzi. Mám teď chvíli čas, tak se pokusím ve stručnosti shrnout své dosavadní zkušenosti s používáním rukavic. Chovám i několik druhů jedovatých hadů a došel jsem k závěru, že v některých případech by mohla tato "výzbroj" přispět k bezpečnosti mého chovatelského počínání. Následující recenzi jakožto její autor poskytuji k libovolnému používání a využívání i prodejci rukavic.

Pořídil jsem si kratší verzi rukavic s rukávníkem. Oproti dlouhým rukavicím jsem se cítil jednak lépe chráněn a jednak se mi to zdálo pohodlnější. Rukavice využívám výhradně jako ochrannou pomůcku při chovu jedovatých hadů. Už při zkoušení rukavic mi bylo jasné, že je nebude možné používat k fixaci hadů menších než dospělá B. arietans nebo O. hannah. Ten cit tam prostě nebyl. Připadal jsem si trochu neohrabaně. Na druhou stranu dodávaly pocit bezpečí. Šlo tedy o jednu klíčovou věc. Rozlišit, k čemu tyto rukavice lze využívat a jaké výhody vlastně poskytují. Při fixaci zvířat se dále spoléhám na svoji obratnost. Jelikož nepatřím k nejšikovnějším, tak by bylo hezké, kdyby bylo možné hady v rukavicích fixovat. Musím vás ale zklamat a rukavice k těmto úkonům nedoporučuji. Stejně tak je k tomu nedoporučuje ani prodejce. A je to tak v pořádku. K tomu tyto rukavice neslouží. Jejich výhoda spočívá v tom, že je v nich možné bezpečně a pohodlně provádět některé úkony v teráriích. Dobře se v nich mění voda, uklízí nečistoty, mění žárovky, lze je mít v případě nejistoty na rukou při krmení ... Jde o rutinní a banální činnosti, při kterých však dochází ke většině uštknutí. Než se do takových úkonů pustím, vždy mám přehled o tom, co se v teráriu děje. Hadi však umí překvapit. Proto když mám pochybnosti, vyměním v rukavicích vodu nebo žárovku. Nemusím tak zahánět nebo přemisťovat zvíře, které se nachází v diskutabilní poloze. A je to pro obě strany pohodlné. Cítím se tak dobře. Cítím se bezpečněji a nemusím zasahovat do života zvířatům, která na ruku v rukavici reagují v zásadě netečně. To se o obnažené končetině tak jednoznačně říci nedá. Zvláště v případě hadů s termoreceptory. Rukavice nejsou ideální na fixaci zvířat. Přesto jsem ale rád, že je mám. Našel jsem jejich výhody a podle toho je používám. Mám je na sobě tak jednou nebo dvakrát týdně... Ale vždy je tomu tak v případě, kdy jsem prostě rád, že je mám. Zvířata na jejich přítomnost téměř nereagují a já mohu bezpečně provést potřebné úkony v teráriu. Rukavice nepovažuji za definitivní ochranu. Neberu v nich zvířata na volno do ruky... Není v nich prostě cit a nemyslím si, že by byly k takovýmto úkonům určené. Doporučil bych je těm, kteří chtějí čas od času zvýšit svoji bezpečnost při úkonech v teráriích. To je jejich výhoda. Kromě jedovatých hadů bych je doporučil i chovatelům psohlavců. Moje 0.1 C. caninus jde po obnažené ruce jako vzteklá a na ruku v rukavici prakticky nereaguje. Mohu tak pohodlně provádět úkony v teráriu, aniž bych musel manipulovat s hadem. Navíc si v rukavicích přijdu jaksi ohleduplnější ke zvířatům. Pokud je had dostatečně daleko, měním vodu holou rukou a neřeším to. Pokud je vzdálenost zvířete jenom trochu diskutabilní, vyměním vodu v rukavici. A nemusím zvířetem "pro jistotu" manipulovat. Navíc pokud budete mít doma jedovatého hada, který má přivést na svět mladé, pro jistotu bych prováděl běžné úkony v teráriu pouze v rukavici. :-) Jde o takové malé drobnosti, které mohou být ve svých důsledcích klíčové. Tyto rukavice nejsou o tom mít je na rukách pokaždé. Je to o tom mít je na rukou, když je to vhodné! K chovu jedovatých hadů nejsou nezbytné, ale podle mě jsou prostě užitečné. Jsem rád, že je mám. I kdyby mělo jít o jedno použití týdně, je to užitečná věc. Někdo by mohl vytýkat sníženou obratnost, ale při s obratností spojených úkonech je nepoužívám. O tom to prostě není. Závěrem nezbývá než zopakovat. Chce to si na rukavice zvyknout, osahat si je, odhalit jejich výhody a správně vyhodnotit, jak a kdy je používat.

Rukavice jsem použil v souvislosti s těmito druhy:

Dispholidus typus
Naja nubiae
Crotalus vegrandis
Atheris squamigera
Corallus caninus

Venom Defender jsou účelově vyvíjené proti kousnutí jedovatým plazem. Jak moc je to o marketingu a jak jsou lepší oproti obyčejným kevlarovým rukavicím nedokážu říct..

"I při práci s těmito rukavicemi nezapomínejte se zvířaty manipulovat s rozvahou a uvědomte si, že ke zranění může dojít i při použití ochranných pomůcek"

Takže asi jde o to, na co je máš. Jestli potřebuješ vykoupat fretku, které se to nelíbí nebo odchytit tchoře z kurníku, asi fajn věc. Když tě kousne jedovatý had, asi bych to taky bral radši než do holé ruky.. ale pokud bych si osobně kupoval rukavice na manipulaci s jedovatými hady, raději bych si koupil dražší, ale k tomuto účelu osvědčené. Nakonec nezbývá, než upozornit, že všechny rukavice by měly sloužit jako pás v autě. V případě průseru to může zachránit život či aspoň pár článků prstíku, i tak je ale třeba "jezdit" zodpovědně a nejít štěstíčku naproti :)