Apo-Allopurinol
Zdravím vespolek,
naší želvě nádherné (17 let) byla diagnostikována podle otoku zadních nožek a kloubu na prstě dna. Pan doktor jí dal užívat Allopurinol, půl tabletky (50 miligramů) obden. Ráda bych se zeptala, zda máte někdo zkušenost s tímto lékem či podpořením želvy výběrem konkrétního jídla a podobně. Jinak želvina váží 1424 gramů, délka krunýře zhruba 18 cm.
Allopurinol snižuje hladinu kyseliny močové v organismu, užívají to i lidé. Zmíněná dávka mi tedy na želvu připadá dooost velká, ale doktor snad ví, co dělá. Čím se želva doteď živila a jaké měla podmínky?
Mě se právě ta dávka zdá velká taky.
Želva je zvyklá převážně na maso, zeleninu nikdy moc nežrala (spíš vůbec). Takže hlavně ryby - nejradši má pangase - a kuřecí. Dřív dostávala výjimečně kousek tresky, ale to už jí nejede. Sem tam vezme gamarusy, ale o ty od dospělosti moc zájem nejeví. Jinak banán, občas kousek melounu. Dávám jí multivitamín Reptimineral C. Má nádrž na 180 litrů s vlepenou kamenitou souší. Na vyhřívání moc zvyklá není a UV nikdy neměla (v létě ji nahřívám na slunci), radši plave, což jí ale teď bohužel moc nejde. Vodu v nádrži má 20-24 stupňů, což se snažím urdžet i přes ty vedra teď. Teplota vzduchu je 27 stupňů, což je po celém bytě, s tím jaksi nic neudělám.
Dávej žížaly nebo i vodní šneky, dávám to té své a jak ji to svědčí..dodává jí to vše potřebné pro tvorbu krunýře, kostí atd., rozhodně více než gamarus nebo jiné ryby z obchodu, nedá se věřit nikdy co v tom vše je a komu to prošlo pod rukou. UV používám v zimě když ji nemohu dát na sluníčko, vodu nevytápim, jen v zimě občas.
Ryby jsou OK, nejlepší celé a čerstvé, např. nástražné. Mořským bych se úplně vyhnul. Kuřecí... no nevím, když už maso, tak se doporučuje třeba hovězí srdce, ale já bych jim to dával jen opravdu vzácně, pro zpestření. Další významná složka potravy je hmyz, např. cvrkové, které jsem poprašoval drceným vápencem a občas vitamíny. Sem tam na nich dokonce i ve vodě něco zůstalo. Teď v létě jsou nasnadě sarančata. Dál jsou v pohodě i plži a žížaly. Gamarusy mi nežraly ani Chrysemysky ani Klapavky. Banány a melouny bych spíš vynechal, rostlinnou složku jejich potravy tvoří nějaké vodní kytky; tuhle část jídelníčku jsem suploval granulema Reptomin a Reptomin Energy, ve kterých jsou sušené řasy a nadrcení plži. Prý je dobrá taky pampeliška a jetel, ale jsem opravdu zvědavý, jestli Ti to želvička nehodí na hlavu
Otázka je, jestli když dám šneka nebo žížalu, jestli to sní. Myslím, jestli vůbec bude vědět, co s tim. :D Ona snad nikdy nelovila, je zvyklá dostat prostě "sousto", chytit a polknout. Na dnešek mám pstruha, tak uvidíme co sníme. Možná spíš než šneka bych zkusila ten Reptomin, jestli jsou v tom plži, protože fakt netuším, jak by lovila šneka. :) Jinak ten hmyz, tam je to podobný... napadá mě, jestli třeba sušený by nevzala. Je v tom moc velký rozdíl, jestli je hmyz "čerstvý", nebo sušený? Určitě bych jí ráda dopřála nějaké "žížaloidní a šnekoidní potraviny", akorát je tu fakt, že není zvyklá si to chytat.
Jestli je zvyklá nebo ne nehraje až tak zásadní roli. Je to pro tu želvu přirozený. Normálně je bude žrát. Rozdíly mezi sušenou a živou potravou jsou snad jasný, to tady není potřeba řešit. Žádná želva v přírodě nežere sušený hmyz, sušenej gammarus a nějaký granule už vůbec ne. Žížaly bude baštit bez problémů a když dávám šneky, tak jim těsně předem trochu křusnu ulitu...
Vyzkoušej, uvidíš. Jestli je zvyklá přijímat potravu z pinzety, neměl by být problém. Ryby: pstruh je fajn, ale měl by být i s vnitřnostmi. U nás v rybárně bohužel komplet ryby nevedou, beru v rybářských potřebách nástražné, želvičky dostávaly přiměřeně velké čerstvě zabité rybky. Šneček: zkus nějakého malého, třeba vodního, můžeš ho předtím naporcovat. Hmyz: určitě je lepší čerstvý než sušený, když jí tím budeš trochu mávat před nosem, možná jí to naláká. Reptomin: granule jsou jen jako doplněk, určitě neuškodí, ale nedají se používat jako základ.
Ještě mě tak napadá... co mouchy? Může to? Nikde to nějak nevidím. :D
Může
Hele já to ze začátku dělala tak že jsem ty žížaly prostě rozkrájela na menší kousky a strkala jí to pomalu až pod nos, potom už se začla ládovat celýma.
Ok, tak já to asi zahájim od much, protože na žížaly tady teď není kam, všechno je suchý jak troud, zato na mouchy stačí otevřít okno.
Takže, zatím jsem želvě podala šestinu tabletky Allopurinolu, což je odhadem tak 17 nebo 18 miligramů. Tabletka je 100 miligramová a polovina se mi zdá prostě šíleně moc (50mg) a čtvrtka nějak taky (25mg). Nevím, ale i kdyby to bylo málo, než by měla mít, pořád lepší, než příliš moc, no ne?