Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kryptosporidiaza - prenos vzduchom?

Dobry den, prosim odbornikov na bakterie na nazor na danu situaciu. Byvam v byte kde mam vo vlastnej izbe niekolko hortulanov a canina. Vo vedlajsej izbe byva kamaratka ktora ma chov gekoncikov nocnych ktori jeden po druhom padaju pravdepodobne na kryptosporidiazu, zisti sa to pri pitve ale vsetci veterinari to predpokladaju lebo roozbor trusu ukazoval velke mnozstvo bakterii. Mala som v jej izbe moje mlada gekoncika ktore bolo v samostatnom boxe a nikdy nedoslo do priameho kontaktu s chorymi jastericami. No po cca mesiaci co bolo tam som zistila ze javi rovnake priznaky ako ostatne - chudnutie, nezaujem o potravu, riedka zapachajuca stolica. Bolo mi povedane ze sa to vzduchom nesiri ale teraz som chytila paniku ci nie su nahodou ohrozene aj moje hady vo vedlajsej izbe. Je pravda ze sa na mlada gekoncika mohli parazity preniest ked chytala do ruk svojich a potom mojho, pripadne mu z ruky podavala potravu atd. Moju paniku podporil aj fakt ze 3 z mojich hadov za poslednu dobu zvracali, co ale pripisujem extremne vysokym teplotam z pocasia, kedy mi teploty v izbe cez den vystupovali na 33 a v noci neklesali pod 28. Prezrela som internet a trochu som sa upokojila ked som videla obrazky chorych hadov, lebo moje tak nevyzeraju, su velmi zrave, nie su chude, nemaju zhrubnutu cast okolo zaludka a ich stolica sice je redsia (moze to byt tiez vyssim teplom) ale zapacha uplne standardne. Samozrejme hned s prvym trusom budem utekat na rozbor ale dovtedy by ma zaujimalo ci sa da odpovedat na otazku v nadpise kapitoly. Velmi pekne dakujem.

V clanku je pisane ze gekoni padaju kamoske+jedno mlada odo mna ktore sa nakazilo u nej lebo je od narodenia tam nie u mna.len som sa naplasila ale veterinar ma upokojil a to zvracanie mojho hada bolo z teploty.Uz je par dni u nas zimsie a vsetko je ok. Oni nemali okrem zvracania ziadne priznaky krypto ako som uz hore pisala len som spanikarila ci sa to neda preniest vzduchom a rozbor potvrdil ze neda.