Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výskyt Vipera berus v Karlovarsku

Dobrý den,

zajmalo by mě jaké jsou vaše zkušenosti s Vipera B. na karlovarsku. Tipy na místa kde se nejvíce vyskytují (přesná lokace kde jste se s nimi setkali). Vím v jakých biotopech se nacházejí ale nedaří se mi je najít. Prohledal jsem zde spoustu vláken ,ale žádné konkrétní informace jsem nenašel, případně se omlouvám za nepozornost. Zkušenosti s plazi mám.

Předem děkuji za odpověď
Změna předmětu, původně: Výskyt Vipera Berus v Karlovarsku (Aurifer)

Tak pokud znáš biotop tak chvilka hledání a najdeš jich dost, teda aspon u Nás na Jesenicku je jich myslím spousta biotop neznám ale pokaždý když jdu do lesa tak na nějakou narazím, dokonce jsem byl podruhé za dva roky kousnutej naštěstí jsem proti tomu nějak dobře immuní poprvé sem valil hned na středisko, tam mě poslali dom že pokud se vyskytnou problémy tak mam zavolat že pošlou vrtulník protože sérum mají jen v OL nakonec se nic nedělo tak sem se ani neproletěl, podruhé už sem ani nikam nešel. Pokud je někdo z tohoto kraje a chtěl by vědět kde jich je spousta na jednom místě tak místo znám, mohu dát odkaz na mapy.cz

Tak já nechápu, proč by někdo přesnou lokalitu nenapsal? Když je bude chtít chytat, tak si to zařídí stejně...?

Mám pár "lokalit" kolem Chebu, jestli to pomůže, ale já jsem typ, co vleze na mýtinu do lesa a potká zmiji, mám na ně štěstí a zbytek rodiny se se mnou bojí chodit na houby :-/

Tak já nechápu, proč by někdo přesnou lokalitu nenapsal?

Logicky, kvůlivá ochraně těch hadů. Jsme na veřejný diskuzi, číst si to může kdokoliv. A přečti si třeba na novinkách v diskuzi kolik je u nás hadobijců. Lepší je prohlížet si na lokalitách krásný živý hady než krásný hady umlácený klackama....

Mě to může bejt jedno. Nejsem z karlovarska. Ten důvod co jsem napsal je třeba jen jedním z mnoha, proč sem nikdo konkrétní lokalitu nenapíše.
Já bych ho sem nenapsal spíš proto, že lepší je si tu lokalitu najít sám. Člověk má pak z toho větší radost, protože musel vivinout i nějaký vlastní úsilí. Houbaři taky většinou neudaj svoje zaručený místa a na otázku "kdes to našel" je nejčastější odpověď "v lese" :-).

Řekl bych, že výskyt zmijí v okolí Ostrova bude plošný. Netřeba konkrétní lokality, stačí projít ve správnou dobu okolní louky, stráně, meze, hledat poblíž křovisek, kamenných zídek, náspů a věřím, že něco najdeš. Nikdy jsem je tam nehledal, 2 jsem náhodně před několika lety potkal na kolejích směr Stráž... :)

Pěknej článek je tady na poradně.

Jinak samozřejmě brzy z jara. Zmije vyhledávají exponovaná místa a využívají k vyhřívání celý den. Vegetace je nízká a vlivem nižších teplot a rozmnožovacích pudů jsou méně ostražité. Zdržují se poblíž zimovišť a tak je často možné pozorovat více jedinců pohromadě. Postupem roku se aktivita mění na ranní a soumračnou a rozlézají se více do okolí (hlavně samci). Obecně nevyhledávají tolik exponovaná místa, stačí jim polostín, v letních vedrech nelezou ven většinou vůbec.

Teď je období, kdy samice rodí mláďata, už jsem viděl první. Na podzim je to zas lepší, podobné jako na jaře s rozdílem vysoké vegetace.