Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Octomilky v chovu švábů

Zdravím kolegy,

šváby mám v suchu, krmím jen tolik co sežerou, úhyn v bednách je minimální, ale těmhle malejm mrchám se tam evidentně líbí a líhnou se další a další. Setkal se s tím někdo z vás, netušíte co to způsobuje a jak to řešit? Asi švábům nijak nevadí, ale není příjemné když přijdete k terárkům a tyhle potvory lítají úplně všude. Zatím zkusím v místnosti rozvěsit mucholapky a doufat, že to pomůže alespoň trochu.
Už jsem u nich měl obaleče(vylezli z ovesných vloček), potemníky(taky trochu záhada, ale nejspíš tam přišli už s násadou), mouchy(těm se asi líbil ten smrad, pomohlo pečlivější zakrytí beden) ale tady už fakt netuším :-(
Je tu pořád možnost kompletní desinfekce beden i plat ale čistil jsem nedavno a moc se mi do toho nechce.

Nedávejte nějakej tyden sladké ovoce, jdou hlavně za sladkým. Dávat třeba jen nějakou zeleninu co má dobry obsah vody a není sladká a dejte do bedny pár hřebíčku nemají rádi jeho zápach,vyžene je to. Nevím jak to vadí švábům, ale snad né tolik jako těm mrcham. Pokud octomilky zlikvidujete tak potom hřebíčky zase vytáhnout, nebo je tam nechat preventivně uvidíte co to bude dělat no. Dále tam můžete dát třeba sklenici a v ní červené víno nebo ocet prý je to přiláká a utopí se jich taky dost, to ale nemam vyzkoušené, samozdrřejmě tu sklenici dát tak aby do ní nepadali švábíci....

Nebo do malé misky, například od Perly dejte kousek banánu, kousek citrónu nebo hnijící kuličku hroznového vína. Nádobu pevně překryjte potravinovou folií, do které uděláte velkou jehlou několik dírek. Mušky během pár hodin vlezou dovnitř, ale ven už ne.

otazka jestli jde skutecne o octomilky, nebo o smutnice. Na tech lepovych deskach to vypada spis prave na ty, taky je tam mame. A ano, nepomuze nic jineho nez udrzovat maximalni cistotu. Kde se neco rozklada, tam jsou. Lepove desky pomahaji, ale neresi mnozeni v cemkoliv rozkladajicim se. Staci zapomenout kus stare zeleniny/ovoce a do druheho dne je to plne larev.

Není řečeno, jak je vyřešené vytápění, ale u mne byl před časem podobný problém vyvolán vytápěním celého dna - měla jsem bedny se šváby položené na teráriu s leguánem zeleným. Ovoce v teple rychleji přezrávalo a výrazněji vonělo, tak mušky hodně přitahovalo. Co hůř, vlhkost odpařovaná z ovoce a zeleniny se v nejbližším okolí srážela na stěnách a proložkách...nesnáším roztoče...:-/ Naštěstí se nestačili pořádně rozmnožit a nebylo tak těžké se jich zbavit - vyčistit a chovat nějaký čas na sucho prakticky bez zdroje vody.
Od té doby používám dlouhé bedny a vyhřívám pouze jednu stěnu - u ní jsou všechny proložky se šváby. Krmení a zdroj vody leží na opačné straně bedny. Ovoce a zeleninu dávám večer tak, aby ideálně všechno stačili do rána zlikvidovat, jinak mají aqua gel. Už to bude nějaké dva roky a mušky, ani roztoči se nevrátili...o co že bych to měla zaklepat...? :-D

Jojo mám vytápění zespoda. Našel jsem mezi platy zapadlé zkvašené kusy salátu, plné larev, které nebyly vidět.
Výrazně jsem zmenšil krmné dávky a budu krmit častěji, když nebudou mít kam klást vajíčka, tak nebudou mít důvod u nich být.
Mucholapky jsem pověsil, tak snad zmizí.
Můžou švábům octomilky nějak škodit?

Fyzicky by jim škodit neměly, nejsou to žádní dravci. Jen se jim hrabou v jídle a urychlují jeho kažení.
Těžko říct, jestli šváby nějak obtěžují, nebo jsou jim ukradené...nebezpečné ale určitě nejsou. Jen se musí víc hlídat to krmení, aby něco nezačalo kvasit, nebo hůř plesnivět.

Problém je aj v tom, že tam nemusíte mať žiadne ovocie alebo zeleninu a mušky tam budete mať. Tie moje ho nemali celé mesiace a aj tak tam sú. Oni totiž idú za všetkým, čo sa rozkladá a je použiteľné na žranie. Bežne ich nájdete aj v mŕtvole švába. Pri celkovej dĺže života a rýchlosti larválneho vývinu je dosť ťažké ich aj vysušiť.
Čo sa týka žltých lepiacich pások, sú použiteľné hlavne v miestnostiach, kde je svetlo. Moje šváby (a aj muchy) vidia svetlo iba pri krmení a balení švábov, takže na pásky by muchy sadli iba náhodne. Kamarát ich síce doma pochytal do dierovaných krabíc, ako to tu niekto písal, prípadne na rosičky (drosera), mne sa ich však doteraz nepodarilo zlikvidovať. Pri 40 boxoch je to však dosť divočina, ktorá nemá veľkú šancu na konečný úspech. Bolo by super, keby na ne boli nejaké feromónové lapače, ale asi sa tým doteraz nikto nezaoberal. Tie by mohli mať úspech aj vo väčších chovoch.