Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá-skákání

Ahoj, máme doma 3 a půl měsíčního samečka Agamy Vousaté a už při předávání u chovatelky jsme byli upozorněni, že agamka skáče.
Je to tedy zřejmě přirozené chování.
Když jsi samečka vezmeme ven s terária, třeba na sedačku tak je schopný seskočit dolů ze sedačky (cca 30 cm) a pak si to pádí po koberci. Když seskočí, tak dopadne vždy na nožičky a zdá se naprosto v pořádku.
Můj dotaz tedy zní, zda je toto chování normální nebo to NEMÁM agamce umožnit aby si nějak neublížila.
Moc děkuji za odpověď.

Ze sedačky si může vlézt na parapet a pozoruje dění za oknem. Když ho to přestane bavit sleze si na sedačku.
Nepříjde mi, že bych ho nějak stresovala.
Je tedy nějaké obecně vhodné místo, kde by se agama mohla volně pohybovat když si jí vezmeme s terárka ven? Poučte mě prosím.

Opravdu je tak zlé když se Agama pouští ven z teraria? Protože máme doma dvě samičky a ty si sami řeknou kdy chtějí z terária (tím že začnou škrábat na sklo) a pak už káždá z nich má svůj rituál. Jedna putuje po bytě a skončí na gauči kam si sama vyleze. A druhá z nich, zase putuje rovnou na parapet kde stráví i několik hodin například. Proto mě vyděsilo když doporučujete že Agamky jen a jen v terárku.

Ony v dospelosti nejak stresove nejsou, a treba pokud se muze na parapetu slunit na primem slunci - ne pres sklo ale treba za protimuší sítí, obcas - proc ne. ALe jinak jsou podminky v byte proste nevhodne - teplotne, osvetlenim... Taky nikdy nevite co tu agamu napadne, musite na ni davat pozor (pripadne na dalsi domaci mazlicky), a treba takovy agamí kakanec na gauci skutecne nepotesi.

Tady čtu, jak je špatné poštět agamu ven. Muži říct, že máme agamu rok a posledni dobou ju necháváme puštěnou docela často. Jak někdo psal, dokonce to vyžaduje, když ju nepustime, tak děla v terárku hroznej čurbes. Všechno rozhaže, převrátí misky a pořád dokola mláťí na sklo. Kdyz je puštěná, je spokojena. Muzu řict, ze za rok docela poznam, kdy je neklidna, stresovana, nebo jinak rozhozena a venku je spokojena, kdyz je ji chladno zaleze si do terarka a nahriva se, tak to udela nekolikrat dopoledne. cca od 15.hod,si uz zaleze do terarka a vecinou uz nevyleze a je spokojena jak zelva, tak nevim teda co mame za agamu.

Máte agamu naprosto vpořádku,pán je zde sice chytrý,ale v tom případě jak se k tomu staví,je to zvíře a patří ven,pokud ho má člověk doma a agamky,jak jsem sama jako nováček zjistila jsou velice kontaktní a pokud jim sedněte,chtějí být s Vámi,nic hloupého,naopak hezkého,naše láska vegetí i v posteli a co,škarohlídi ať se poserou,jemu by taky nebylo hej jen v kleci a mimo toho o teplotě a potřebách taky moc neví,takže krásné chvíle dál😇

Je to zcela v pořádku, nebojte, agamy (a jiní ještěři i plazi) nejsou tak bezduché, jak si místní "elita" myslí. Nějakou mentální stimulaci a enrichment potřebují. Jen je nemějte venku moc dlouho, kvůli teplu, pokud je tedy nemáte na sobě a nezahřívá je vaše tělesné teplo :D

Místní škarohlídy neposlouchejte, ti mají trošku pokřivené hodnoty. Podívejte se například, jak sem dávají fotografie, jak jejich hadi škrtí myší, a úchylně se nad tím rozplývají, případně se chlubí, jak dávají své agamy i jiné plazy do mrazáku, když se vylíhnou a něco se jim na nich nelíbí, nebo když onemocní (protože veterinář je drahý, no né mámo?).

Snad si to přečtete ještě před nevyhnutelnou cenzurou.

Meli jsme uplne stejneho samce. Mame skupinu 1.3 a porizovali jsme je jako 3 mesicni mladochy. Samice byly vsechny v cajku, ale samec jak mel moznost, tak hned bral roha. Chce to klid a cas, dneska jsou z nich ze vsech absolutni pohodari a klidasove. Zadny uprk, zadny stres. Maji necely rok. Od zacatku spolecne ve velkem tera. Bereme je do ruk obcas, rekneme 2x tydne. Ze zacatku to bylo samozrejme casteji... ;-)