Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výbojka + infračervená žárovka pro ještěry ?

Ahoj, zařizuji si terárko na leguány. Budu mít trio a až poporostou udělám jim velké rohové tetárko. Zatím budou mít dšv 120,100,65.

Vzadu bude dřevěná lavice (nebo rošt) nad kterou chci dát infračervenou výhřevnou žárovku 50W. Vedle ní chci dát výbojku s předřadníkem 50-75W sunlux.

Mám to vymyšlené tak, že ta infračervená žárovka pojede nonstop a ve dne se spínačkama zapne výbojka a doplňková zářivka.

Bude to pro ně dobré?

Jakou zářivku mám zvolit aby vynikla zelená barvaleguánů a umělých rostlin?

Jak silnou výbojku mám použít?

Klesá u výbojek sunlux účinnost UV záření jako u UV žárovek nebo trubic?

Jak dlouho by měla výbojka svítit?

Dá se z 1 předřadníku zapojit 2 výbojky?

Děkuji za rady. Lucie

Ahoj, děkuji všem za rady. :-)
Měla jsem v práci několikrát službu za kolegyni tak jsem ráda že už je trochu času.

Moc se mi líbí ta výbojka 70w s širokým rozptylem. Ale terárko můřu dát na výšku max 75 tak ji použít asi nemůžu. Navís strop bude plný. Větrání bude předníma dvířkama které nechám po poradě udělat drátěná. A může být i z boku ale to už asi nebude třeba.

Tak nakonec zvýším výšku na 70 a jako zdroj UV jsem vybrala Repti Glo 10.0 Compact UVB 26W. Pověsím cca 15 cm nad palandu vedle výhřevné bodovky.

Sice to nebude nic příjemného se do toho koukat ale je to takový kompromis aby legoušci dostali UV a neupekli se pod výbojkou.

Můžete mi to prosím odsouhlasit, že to bude pro ně dobré?

Děkuji Lucie

Ono to je tak - u žádných z těch dvou výrobci negarantují žádné hodnoty UV, nicméně Replux od Namiby je vyráběn v evropě a u těchto zářivek lze očekávat (a má zkušenost je taková) "stálejší" serie. Čínská exo-terra - nejde to asi uplně odsoudit, ale tam ten výkon i v rámci jedné serie dost kolísá. Př.: když koupíte dvě ty zářivky ve stejném obchodě, jedna může mít vyšší výkon než ta druhá. Jak je to třeba u těch nových zářivek s označením 100,150 a 200 nevím. To je riziko hlavně u druhů s tenkou kůží, ono leguán ji má tlustou a s lecčíms si poradí, ale ta jistota je jistota. Bez měřáků bych raději sázel na evropskou výrobu, pokud nepotřebujete 30 kusů tak ten finanční rozdíl není tak velkej.