Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výbojka + infračervená žárovka pro ještěry ?

Ahoj, zařizuji si terárko na leguány. Budu mít trio a až poporostou udělám jim velké rohové tetárko. Zatím budou mít dšv 120,100,65.

Vzadu bude dřevěná lavice (nebo rošt) nad kterou chci dát infračervenou výhřevnou žárovku 50W. Vedle ní chci dát výbojku s předřadníkem 50-75W sunlux.

Mám to vymyšlené tak, že ta infračervená žárovka pojede nonstop a ve dne se spínačkama zapne výbojka a doplňková zářivka.

Bude to pro ně dobré?

Jakou zářivku mám zvolit aby vynikla zelená barvaleguánů a umělých rostlin?

Jak silnou výbojku mám použít?

Klesá u výbojek sunlux účinnost UV záření jako u UV žárovek nebo trubic?

Jak dlouho by měla výbojka svítit?

Dá se z 1 předřadníku zapojit 2 výbojky?

Děkuji za rady. Lucie

Terko treba orientovať na výšku,pre 3 legov aspoň - 150 v x 100-120-x100 -120 -samozrejme lampy nad strop terka-tvoje uvedené je nevhodné...
Ak umiestniš lampy nad strop terka ,ktorý bude z pletiva,alebo niečoho podobného,môžeš použiť odrazu 70 W Sun Lux + 70 W Iwasaki,alebo jednoducho Osram,Narva .Tie potom využiješ pár rokov aj do budúcnosti do veľkého terka.Sú duálne predradníky s použitím na 2 výbojky. Namiesto infra použi klasickú PAR žiarovku na ohrev,ale budú potrebovať viac výhrevných miest a práve 3 zdroje ti to zabezpečia a aj presvetlia celé terko..Neviem v akej studenej miestnosti bude terko,ale ten nonstop ohrev infra mi príde zbytočný.Prípadne použi nejakú trubicu T5.
U každého zdroja klesá výkon,či už svetelný alebo podiel UVB.Je to investícia na pár rokov,ja mám predradníky dosť dlho,obmieńam len výbojky.

Vezmu to postupně:
- proč ta infračervená?? neroumím účelu.
- zářivku se světlem, které bude spektrem a intenzitou co nejblíž k denímu světlu. U zářivek ideálně, aby teplota světla byla okolo 6500K - například zde často doporučovaná Sylvania Activa, která není drahá a svítí dobře.
- U té výbojky je to trošku těžší, protože dost záleží na tom jak bude terárko větrané, jaké je teplo v místnosti kde bude terárko, kde výbojka bude uvnitř terárka apod. Tipoval bych to spíš na tu 50W, tak 70W už docela slušně topí, ale teoreticky by se pořád mohla vejít.
- ano už jsem odpovídal v jiném vlákně, klesá, minimální životnost je udávána rok, pak je vhodné je přeměřit.
- ideálně aby simulovala sluneční svit v lokalitě přirozeného výskytu v dané lokalitě. Zpravidla se svítí přes léto 10 - 12 hodin denně a postupně se to zkracuje až na pár hodin denně v zimě. To samozřejmě platí pro případ, kdy by v terárku byla jenom výbojka bez jiného výhřevného místa. Pokud by někde bylo jiné výhřevné místo, je možné výbojku zapínat jenom na pár hodin denně.
- netuším, ale domnívám se že ne, jeden předřadník = jedna výbojka.

Edit: tak předradníky pro 2 výbojky snad asi jsou :)

Preto doporučujem vyššie terko a lampy nad strop,ale mám pocit,že terko už existuje.Pri tejto výške budú mať chvosty na zemi a moc možností na použitie techniky nebude...Bezpečnosť legov nebude dodržaná,lebo ako vieme kde lego nevylezie,tam hravo doskočí a zvlášť mláďa.
A pre 3 by som použil 70 W verziu,má širší svetelný kužeľ,50 W verzia je PAR 30,70 W PAR 38,čiže rozdiel v priemere 26 mm. Nebudú musieť byť tak natlačení na sebe,ale vlastne to je ich obĺúbená poloha. Keď bude strop "deravý", nebude problém s teplotami.
Ak sa zdá investícia naraz vysoká,tak potom 1 x 70 W Sun,Solar...alebo podobná,trubica + PAR podľa potreby,zrejme 2.Alebo zdroj UVB niečo takéto :
http://www.terashop.cz/products-page/sunlux-uv/sun lux-uv-mercury-80w-r95/
odkaz je info charakteru.

Zpravidla se svítí přes léto 10 - 12 hodin denně a postupně se to zkracuje až na pár hodin denně v zimě

Proč zkracovat leguánům osvit na pár hodin v zimě? Jsou to zvířata z tropů okolo rovníku, tam se délka dne liší v zimě a v létě nějakýma 1-3 hodinama a střídají se období dešťů s obdobími, kdy je sušeji a v noci jsou větší poklesy. Ale délka dne a noci je celoročně skoro stejná.

Tetárko ještě hotové nemám ale rozměry jsou pevné. Max. jde udělat vyšší tak do 70cm. Ta infračervená mě napadla protože v noci teplota v místnosti klesá tak na 20C a pokud se malý leguán nažere měl mít teplo pro trávení. A to červené světlo jim v noci nevadí. Myslíte, že to je špatně?

Co kdybych jim do terária dala klasické bodovky místo té výbojky a 1X za měsíc jim místo toho kípla AD3 COMBISOL. Někde jsem četla, že je to dokonce lepší.
Děkuji za rady. Lucie

1. ja by som také terko pre leguána nepoužil,je to stromový jašter,potrebuje výšku .Vo vyššom sa cíti bezpečne,nebude vláčiť chvost po zemi.
2.je problém zmerať teplotu v miestnosti teplomerom?Ak neklesá pod 22 st,tak by som sa neobával.Terko tak rýchlo nevychladne a bude sa "otužovať " od malička.
3.netreba špekulovať s prípravkami,môžeš narobiť viac škody a trvalých následkoch,to si môže dovoliť skúsený chovateľ.Nie je jednoduché odhadnúť presnú dávku D3.
V dnešnej dobe je už dosť dostupných lámp,cítim z tvojich slov "úsporu" a tá do chovu nepatrí a ty chceš hneď 3 legov.

Co kdybych jim do terária dala klasické bodovky místo té výbojky a 1X za měsíc jim místo toho kípla AD3 COMBISOL. Někde jsem četla, že je to dokonce lepší.

Co myslíš, že je lepší, jíst červenou papriku a brokolici nebo do sebe ládovat céčko pětistovku z tabletek lékárny, třeba od firmy s přínačným názvem BerlinChemie? ;-). Jaké jsou optimální dávky syntetického vitamínu A a vitamínu D3 víš? ;-) Jak zajistíš, aby v případě přílišného podání byl vit. D3 odbourán(to má totiž v režii také UVB - v dlouhých vlnových délkách)? A co to Ačko, víš, kolik ho v tom combisolu je? kolik se má podávat vitamínu A? a kolik ho to zvíře bude mít ze stravy? (víš třeba, kolik betakarotenu je v mrkvi? jak pak nadávkuješ combisol, když bude mít třeba 3x měsíčně mrkev? - tj. příklad)
Neřekl bych, že je to lepší. Pouze levnější.

3 leguáni - to jako, že si koupíš jen tak 3 mláďata a šoupsneš je do jednoho terárka? opravdu ti nechci kazit nadšení, ale v momentě kdy začnou dospívat můžou začít pěkný jatka. V přírodě jsou to sice zvířata žijící ve skupinách (a mladí drží při sobě) tam ale neobývají prostor velikosti větší čí menší krabice. I chov jednoho páru leguánů může být a dovolím si napsat že i často je dost problematický. Můžu ti tu brečet na dvě stránky, ale v tvým vlastním zájmu - 3 legoši, minimálně 2, spíš 3 terárka. Stačí uplně jednoduše zařízený - pro případ, že by bylo nutný je postupně oddělit. Je hodně naivní si myslet, že si z těchto 3 sestavíš skupinu, takže počítej i s tím, že některý budeš muset dát pryč a některý zase přikoupit - s tím jsou spojený další záležitosti, jako např. to, že leguánů se dnes nedá dobře zbavit (tj. nikdo je nechce), můžeš si domů se zvířetem přitáhnout nějakou nemoc atp.
Jsou to hodně velký, v podstatě dost divoký zvířata, který se v teráriích mezi sebou spíš nesnesou než snesou.
Co se týče té infra - v noci neruší, ale ta zvířata potřebujou v noci taky nějakej pokles teplot, aby si mohl organismus odpočinout. Pokud bych chtěl v noci přecijen trochu přitopit, použil bych buď topení do podlážky (přes termostat, na třeba 25-26°) nebo keramický topný zářič.

PS: do předřadníku pro jednu výbojku se dá zapojit jedna výbojka, existují i předřadníky pro dvě výbojky, víc nelze. Samotná problematika osvětlení je na dlouho.

Kluci děkuju za rady. V místnosti v zimě mě to může klesat i pod 20C. Proto jim chci dopřát místo kde se můžou nahřát i v noci. Terárko pak budou mít větší rohové až dorostou.

S tím D3 vitaminem je to pravda. Je to náhražka. Ale i ta výbojka je náhražka za sluneční svit. A také tam není garantována nějaká hladina UV. Navíc účinnost klesá tak když je nová může dávat UV víc než je vhodné a po 6 měsících už třeba málo.

Nechci šetřit ale nechci platit za věc která je třeba nevhodná a nahraditelná lepším způsobem. Proto se ptám chovatelů než jim vyrobím něco co by nebylo pro ně vhodné.

Ta výbojka co jde dát bez předřadníku má stejné parametry jako ta s předřadníkem?

Jaké to jsou lampy u těch mláďat?

Děkuju Lucie

Ale i ta výbojka je náhražka za sluneční svit.

Ale hodnoty UVB jsou (mohou být) stejné - to nelze porovnávat. Tady jde o to, zda nechat vytvořit vitamín D3 přirozeně, včetně ochranných mechanismů před jeho předávkováním nebo ho dodávat v umělé podobě a to je něco jinýho.

A také tam není garantována nějaká hladina UV. Navíc účinnost klesá tak když je nová může dávat UV víc než je vhodné a po 6 měsících už třeba málo.

To je pravda. Světla je nutný vybírat pečlivě a také je pečlivě umisťovat do terária. Tady věřím, že jsou chovatelé dost bezradní. Já bych si snad bez měřáků asi UVB zdroj dnes do terária nedával vůbec.

Ta výbojka co jde dát bez předřadníku má stejné parametry jako ta s předřadníkem?

Je to uplně něco jinýho. Přirovnal bych to k rozdílu mezi kompaktní zářivkou a wolframovou žárovkou.

Jaké to jsou lampy u těch mláďat?

To myslíš ty lampy na přiložené fotce? Jsou to svítidla na infralampy, co je v nich zašroubovaný samozřejmě nevím - podle žlutýho světla to budou asi halogenky.

A co kdybych tam dala také ty halogenky? Četla jsem, že felsumy nepotřebují uv zdroj. A pokud mají světla s velkou svítivostí tak jim to podporuje zbarvení. Leguán by měl mít podle mě podobné nároky. Také se zdržuje ve větvích kde je UV filtrováno listy.

Tak jsem jim chtěla udělat to nejlepší co by mohli mít a nakonec jsem bezradná jako na začátku.

Ty vtipy o blondýnách asi mají reáný základ :-)

Už keď je tu reč o chove 3 leguánov.Minulú zimu som si dal námahu a poctivo zapisoval váhu nakúpenej všetkej či už rastlinnej alebo inej zeleniny.Za obdobie 1.11.2012 - 20.4.2013 bola spotreba mojich maznáčikov 67,24 kg papania....
Neporovnávaj felzumy ani nič iné.Leguány potrebujú svoje,tak sa riaď tým.

Leguány a felsumy nemůžeš srovnávat. Jasně, fajnšmekrům felsumy fungují i bez UV, ale ti to mají zmáknuté do dokonalosti, vědí přesně kolik čeho jim kdy dát a jak jim svítit. Pro člověka, který nemá dostatek zkušeností je lepší jim prostě to UV dát, ono uplně stačí RG 5.0 a co jim kdy dát už nemusíš řešit.

Co se týče leguánů, tak to jsou uplně jinak žijící zvířata obývající naprosto odlišný biotop. A silně heliofilní, UV u nich žádnými listy filtrované není, protože v přírodě leží na větvích v korunách stromů nebo nad vodou na plném slunci. Mimochodem, i ty felsumy se obvykle sluní na plném slunci. Ale myslím, že Šílenej Majk to popsal dokonale. Prostě je lepší zvířatům koupit adekvátní, kvalitní zdroj UV a zbytek neřešit. Řešení nechat těm, co ví přesně, co dělají. Zbytek světel jako výhřev a dosvícení už se dá dořešit v každé prodejně elektra.

Jak jsem pochopil tak ona tam nebude mít dost velkou výšku. Jestli bude terárko 65 vysoké tak lavici nebo kmen bude mít alespoň v 20 cm nad dnem. A UV by mělo bát 25cm nad zvířetem takže zbývá 20cm na obímku a výbojku. No dost natěsno. Pokud tam budeš mít více mláďat tak by možná bylo lepší tu 70W aby to udělalo větší výhřevné místo. Ale pak dej místo předních skel raději dvířka s pletivem. Která výbojka do takových podmínek to přesně nevím. Na to jsou tady lepší borci. Vidím, že se v tom plácáš tak snad ti poradí.

Pokud chceš výbojku pošetřit tak si ji nastav na svit třeba 3 hodky denně. Tak ti vydrží 3 roky. Pak jak zhasne rožne se klasická bodovka osram a zvířata už "jedou" pod ní. Ale ta výbojka je nastartuje a dá jim to uv.

To je ale jen má úvaha. Snad ti konkrétně poradí někdo zkušenější.

MadMike myslíš, že když by výbojku někdo pouštěl 10 hod. denně a druhej hodinu, že mu vydrží 10X déle? Bude tam přímá úměra nebo tím zapnutím dostává kouř a odejde dřív?

Ta výbojka co jsem našel navíc není dostupná. Nedělá na mě dobrý dojem když jeden shop je uzavřen a jediný další obchod co ji nabízí ji nemá.

Pak ještě raptor co testoval Junek. 70W vyšla jediná dobře. Jak vysoké tera by mělo být při použití uvnitř? Samotného mě to zajímá páč u varanů jsem o tom uvažoval. Zatím to praktikuji tak, že 1X týdně jim v zimě dám 5 minut pod horským sluncem a vše je ok.

Od jara do podzimu je dávám ven.

Ale chci prasinuse a tam bych už použil vnitřní výbojku.

MadMike myslíš, že když by výbojku někdo pouštěl 10 hod. denně a druhej hodinu, že mu vydrží 10X déle? Bude tam přímá úměra nebo tím zapnutím dostává kouř a odejde dřív?

Tohle ti nikdo neřekne, každý výbojka je tak trochu unikát, či prototip nebo jak to nazvat. I ze stejné série některá lampu svítí roky a některá pár měsíců (některá ani to ne). Ovšem zdroje světla ničí především to zapnutí. Pokud bys svítil 2x denně 1hod místo 12hod v kuse, tak odejde na 100% dřív ta, která svítí krátkodobě. Taky jde o to, co je to za lampu, směsovka, MH atd.

Samotného mě to zajímá páč u varanů jsem o tom uvažoval. Zatím to praktikuji tak, že 1X týdně jim v zimě dám 5 minut pod horským sluncem a vše je ok.

Od jara do podzimu je dávám ven.

Ale chci prasinuse a tam bych už použil vnitřní výbojku.

Pražit na varany UV je prakticky zbytečný, stačí zkrmovat myši.

Přesně tak.

Ale
Nechcu bejt fakt hnidopich, nicméně

Pražit na varany UV je prakticky zbytečný, stačí zkrmovat myši.

, to uplně tak nepla. Hladina 25-hydroxycholecalciferolu v krvi varanů krmených myšima a králíkama byla nižší než u zvířat, která měla přístup k UVB (ať už formou Vitaluxu nebo venkovního slunce). Ti varani přitom zároveň nedostávali žádný další suplementární vitD3. Tedy hladina vitamínu D3 byla nižší než v přirozeném prostřední i při zkrmování celých obratlovců. Vycházím nejen z jedné studie*, to stejné bylo prokázáno (a to jen co je mi známo) u užovek Patherophis guttatus a želv Trachemys scipta elegans.

*Joeke Nijboer, Rotterdam Zoo / UV-B and vitamin D3 metabolism in juvenile Komodo dragons

Píšu to jen jako informaci. Jak moc to ovlivňuje zdraví, reprodukci nebo život celkově si absolutně netroufám tvrdit.

Pak ještě raptor co testoval Junek. 70W vyšla jediná dobře.

Musíš si ale uvědomit, že p. Junek píše své hodnocení lamp striktně v závislosti na svých chovaných zvířatech - tj. suchozemských želvách (tím ho samozřejmě nijak nekritizuju!). A tak se to hodnocení taky musí brát. To, že on u lampy napíše špatná/nedostatečná atp. neznamená, že se to dá aplikovat i na jiná zvířata. Všechna zvířata mají své individuální nároky a ta hodnocení nemohou být aplikována globálně na všechny.

Tak jasně, ale ono to bude u hadů všeobecně, nejen P.G., na viridiskách je po čase účinek UV i vidět. Ale nikdy jsem se u hada s rachitidou nesetkal a nevím o nikdom, kdo by na ně UV pražil. Otázka je, jestli ta prokázaná vyšší hladina k něčemu je. Když denně spořádám kilčo mrkve, tak budu mít v sobě tak mnohem vyšší hladinu karotenoidů a bude mi to k ničemu. I když třeba plameňáky tak "vyrobíš" nádherně zbarvený :-), ale taky je to k ničemu. Člověk od Středozemního moře bude tak úplně někde jinde, než kancelářská "krysa" v Čechách. :-)
On když dá člověk plazům na výběr UV a IR, tak se mi snad ještě nestalo, aby si lehli pod IR :-), takže něco na tom mají. Praxe říká, že je to ale zbytečný. U menších stromáků bych UV dnes asi dal, ale pro druhy, který už v dospělosti skoro ničim jiným než myšma/potkana neukrmíš je to fakt docela zbytečnej luxus. Já to dělal vždy tak, že sem jim občas hodil "obalenej" hmyz (hrozně mne baví sledovat, jak víc jak metrový zvíře loví 2-3cm cvrčky či šváby :-)), ale aby se nakrmili tak stejně myši. To samí Tilky (ty ovšem UV výbojky fakt milujou :-)) a podobný.

Já UV používám u heliofilů, jinde to pro mne nemá smysl. Ale určitě tím jde svítit na všechny zvířata, proč ne. Otázka je, jestli jim to k něčemu je a druhá věc je finanční stránka (ať už pořizovací či spotřeba el. kdy prostě logicky pro větší spektrum musíš spotřebovat víc energie).

ale ono to bude u hadů všeobecně, nejen P.G.

Samo. To jsem uved jen jako příklad, protože to můžu popř. podpořit nějakýma konkrétníma datama.

Otázka je, jestli ta prokázaná vyšší hladina k něčemu je. Když denně spořádám kilčo mrkve, tak budu mít v sobě tak mnohem vyšší hladinu karotenoidů a bude mi to k ničemu.

Jasný, tady šlo jen o srovnání s hladinou toho vitamínu v krvi divokých zvířat ve svým přirozeným prostředí (které se ostatně jako teraristi snažíme napodobovat ve svých chovech - brát s rezervou). Proto ta poslední věta.

Hlavně prosím rozlišovat jednotlivý složky UV. UVA má u denních plazů smysl vždy. Ale to je jen detail, asi všichni víme o čem je řeč.

Člověče já bych řekl, že to nějaký vliv má. Asi by dokázali přežít i na myších a vitamínech, ale třeba v mým případě u timonrejáků došlo docela k výrazný změně v chování a to nemluvím o zbarvení, který je pod UVčkem totálně jiný, což mi přijde taky jako dobrej signál, že je to alespoň v něčem dobrý. Dokonce byl viditelný rozdíl mezi jednotlivýma lampama. Měl jsem z počátku Raptorky ty bez předředníku, který fakt svítěj hnusně žlutě, sice se slunili, ale nadšení nic moc, když jsem tam hodil klasický raptorky, který produkujou opravdu bílé světlo, zvěřinec opravdu výrazně ožil a začal se navíc výrazněji barvit.

Samozřejmě nemůžu tvrdit, že je to nějak zásadně zdravotně důležité, to netuším, ale ten rozdíl v chování zvířat tam je docela dost patrný.

Zkus tam hodit pořádnej halogen (třeba 100W PAR38), s klidnou duší můžu říct, že víc než UV spektrum mi přijde důležitější hladina osvětlení. Když jsem dal poprvé výbojku k Tiliquám, tak se mohli zbláznit, vydrželi pod ní hodiny a byli pod ní doslova rozteklé :-), jak se snažili zachytit co nejvíc záření. Po cca 14 dnech až měsící je to všechny přešlo. Po čase výbojka odešla a hodil jsem tam zase halogen, ale jinčí (původní 100W linear halogen jsem nahradil 160W směsovkou MR), tentokrát jsem tam dal právě ten 100W PAR38 a nad celý terko přidal 40W "865" trubici. Ono extra slunění se konalo úplně stejně a ještě začali být mnohem aktivnější, neb celý terárium bylo najednou světlejší. Další přidávání světel ani opětovná výměna PAR za směsovku už nic neudělala. Něco obdobnýho mám vyzkoušený ještě u bazlišků zelených (aktivita/hladina osvětlení), ale ty se mi nikdy nějak extra neslunili.

To máš asi pravdu, že to může být i tou intenzitou světla, protože s výměnou za novější výbojku došlo i k výraznýmu posunu v té intenzitě světla, protože ta raptorka fakt svítí hezky, takže je možný, že reagovali i na tu intenzitu osvětlení. To schválně zkusím, jednu halogenku vzít a hodit jim jí tam ;-)

Jen takovej malej "nedůležitej" doplňek, kolega hovořící varanovi, psal o prasinovi

Ale chci prasinuse a tam bych už použil vnitřní výbojku

a tam bych rozhodně nepovažoval za vhodnější zkrmováním myší nahrazovat uv b výbojku...

Pražit na varany UV je prakticky zbytečný, stačí zkrmovat myši.

. Vlastně obecně považuji uv b a i uv a zdroj za velmi užitečný a vhodný u naprosté většiny ještěrů (krom striktně nočních, podzemních atd.) a myslím, že svůj význam mají i u hadů, bohužel kážu víno a piju vodu (nebo spíš naopak :-D ), protože u hadů je nepoužívám, i když věřím, že u některých by to jistě mělo svůj efekt.

Ahoj tak je tady dost rozporných názorů na užití uv.
Jak jsem pochopila tak ještěři reagují hlavně na intenzitu osvětlení. Proto si myslím, že by uv lampa mohla sloužit i po "odpálení" uv. Prostě ji nevyhodit ale dál s ní svítit.

Došla jsem k závěru, že uv osvit je prospěšný mladým legošům ale není nezbytný.

Použila bych tu mírnější UV 70 W Flood Solar Raptor s větším rozptylem. Ale jak vysoké musí být terárko pro bezpečné použití? 20cm bude rošt. Přední dvířka budou s pletivem.

Ještě ale nejsem rozhodlá.

Děkuji Lucie.

Tak zrovna u legoušů bych UV viděl jako docela nutnost. A to nejen u mláďat, ale i u dospělých. Jsou to silně heliofilní zvířata, která UV spektrum přímo vyhledávají, tj. když se jim dá na výběr z několika lamp, vždy zalehnou pod tu, která má i UV spektrum a to i když produkuje násobně méně tepla.

Prasinuse jsem vychoval od úplnych prcků po adulty (od 1 měsíce do necelých 2 let ) a nikdy u nich UV neměl a taky s nima neměl absolutně žádnej problém, pak šli bohužel kvůli financím pryč. U prasínů bych asi hlavně nedoporučil tvořit jídelníček primárně z hlodavců, jako u velkých druhů varanů, ale jen občasně přidávat. Pro ty je mnohem příhodnější základ z hmyzu, ale s oblibou brali i třeba rybky, jeden i šneky bez ulity a žížaly, druhej se toho vyloženě štítil :-D. Zajímavý bylo, že potemníky třeba nežrali vůbec a to moučné ani brazilské, za to ponravy Pachnod jim docela šmakovaly...

Ahoj za kolik jsi je pouštěl? Pokud to není secret.:-) Za kolik se dají sehnat mladá nz? Import nechci. Mám tu představu, že pro ně budu mít chov sarančat + jim hodím občas myšku nebo 1denní kuře. Když už budu mít sarančata tak už je pro mě i reálné přidat nějaký pár velkých chameleonů kteří jsou zatím pro mě kvůli spotřebě hmyzu tabu.

ohledně toho UV u varanů, tak oni fungují i bez něj, o tom žádná. Ale co mám tak zkušenost se zvířaty z importu, tak se mnohem rychleji aklimatizovali a rozfungovali, když ho měli. A to jak co se týče kondice, tak i kvality kůže (víme, jak často vypadají importovaní varani, že).

Jinak co se týče zofů a moučňáků, tak ty mi z varanů co jsem kdy měla nežral snad nikdo, ani současná mláďata rudicolisů, která jsou hrozné popelnice a jdou jinak skoro po všem, co se hýbe.

Ahoj, děkuji všem za rady. :-)
Měla jsem v práci několikrát službu za kolegyni tak jsem ráda že už je trochu času.

Moc se mi líbí ta výbojka 70w s širokým rozptylem. Ale terárko můřu dát na výšku max 75 tak ji použít asi nemůžu. Navís strop bude plný. Větrání bude předníma dvířkama které nechám po poradě udělat drátěná. A může být i z boku ale to už asi nebude třeba.

Tak nakonec zvýším výšku na 70 a jako zdroj UV jsem vybrala Repti Glo 10.0 Compact UVB 26W. Pověsím cca 15 cm nad palandu vedle výhřevné bodovky.

Sice to nebude nic příjemného se do toho koukat ale je to takový kompromis aby legoušci dostali UV a neupekli se pod výbojkou.

Můžete mi to prosím odsouhlasit, že to bude pro ně dobré?

Děkuji Lucie

Ono to je tak - u žádných z těch dvou výrobci negarantují žádné hodnoty UV, nicméně Replux od Namiby je vyráběn v evropě a u těchto zářivek lze očekávat (a má zkušenost je taková) "stálejší" serie. Čínská exo-terra - nejde to asi uplně odsoudit, ale tam ten výkon i v rámci jedné serie dost kolísá. Př.: když koupíte dvě ty zářivky ve stejném obchodě, jedna může mít vyšší výkon než ta druhá. Jak je to třeba u těch nových zářivek s označením 100,150 a 200 nevím. To je riziko hlavně u druhů s tenkou kůží, ono leguán ji má tlustou a s lecčíms si poradí, ale ta jistota je jistota. Bez měřáků bych raději sázel na evropskou výrobu, pokud nepotřebujete 30 kusů tak ten finanční rozdíl není tak velkej.