
Inkubátor
Dobrý den,
rád bych se zeptal jaký bych si měl pořídit termostat do inkubátoru aby mi zajistil stálou teplotu?
Inkubátor mám v provozu,mám polystyrenovou bednu 100 cm x 50 cm x 20 cm + termostat(www.ifauna.cz) + topný kabel 50W. Problém je v tom, že nastavím teplotu na 28 stupňů, termostat sice vypne, ale kabel topí dál dokud nevychladne a s teplotou v inkubátoru se dostanu až na 31 stupňů. Totéž se děje když teplota klesá, než se kabel zahřeje, je v inkubátoru 26 stupňů.
Prosím poradíte mi jak inkubátor upravit (nebo nastavit termostat) nebo jaký termostat koupit, abych tam měl stálou teplotu(+-0,5)?
Za všechny odpovědi budu vděčný. Bíšek
Jen takovou otázku - co se v tom bude inkubovat? Pro nezanedbatelný počet druhů víc vyhovují změny v teplotě o nějakých 4 - 8 stC během 24 hodin. Na to je dobrý programovatelný digitální termostat od Pavla Ruse.
Nebo např. za stejný peníz Lucky Reptile Thermo Control PRO II, který umí navíc ještě režim den-noc a obsahuje i kvalitní spínací hodiny. Nebo dnes byly na Ifauně nabízeny termostaty, které umí to co Rusovy a jsou za třetinu. Nemluvě o vzhledu.
Ten, který mám na mysli, má možnost tří teplot a nastavení rychlosti jejich změn. To zas není zrovna obvyklé.
Úplně jsem nepochopil, k čemu by mohla být možnost tří teplot. Navíc v inkubátoru. Cena asi bude podle nabízených bastlů asi k dvěma litrům.
Tak to bych viděl na postup do dalšího levelu a nainstaloval PID termostat. Cena za kvalitní, značkový a profesionální výrobek začíná někde na 1200, -.
Možnost tří teplot během 24 hod cyklu - prostě k tomu, aby byla vejce inkubována v normálních podmínkách blízkých těm z přírody (od pár druhů už jsou dosažitelné údaje). A lituji, ale nikde není stabilní teplota, dokonce ani stabilní noční a stabilní denní teplota.
Embryo má vlastní "biologické hodiny", potažmo pravděpodobně i "kalendář", normálně fungující jedinec mimo vejce je obvykle "doštelovává" podle délky dne a noci, ve vejci má k dispozici jen změny teplot nebo vlhkosti. U jednoho druhu agam rodu Hydrosaurus uváděl z vídeňské ZOO Jiří Gábryš - při stabilní teplotě se líhly samice, bez ohledu na to, jestli šlo o teplotu stabilně relativně vysokou i stabilně relativně nízkou. Půlka samců se začala líhnout až při proměnlivé teplotě. Pokud budou podobné agamám rodu Pogona, u Pogona viticeps byla prokázána genetická vazba pohlaví embrya - typ Abraxas (samec dva totožné ZZ chromozomy, samice dva různé WZ), přesto je u nich možné při teplotách blízkých horní mezní teplotě dostat údajně až 100 % vylíhnutých samic (vycházím z údajů, které jsem si bohužel sám neměl příležitost ověřit), nutně tedy půlka z nich bude buďto neplodných nebo jejich potomstvo budou tvořit jen samci (jako u Bidderiánského potomstva u ropuch).
Z údajů z chorvatské Puly jsem dostal vcelku hezkou sinusoidu průběhu teplot při inkubaci Testudo hermanni boetgeri:
Jo a cena té bastlírny je cca 1500,- to si může většina chovatelů dovolit oželet.