Inkubátor
Dobrý den,
rád bych se zeptal jaký bych si měl pořídit termostat do inkubátoru aby mi zajistil stálou teplotu?
Inkubátor mám v provozu,mám polystyrenovou bednu 100 cm x 50 cm x 20 cm + termostat(www.ifauna.cz) + topný kabel 50W. Problém je v tom, že nastavím teplotu na 28 stupňů, termostat sice vypne, ale kabel topí dál dokud nevychladne a s teplotou v inkubátoru se dostanu až na 31 stupňů. Totéž se děje když teplota klesá, než se kabel zahřeje, je v inkubátoru 26 stupňů.
Prosím poradíte mi jak inkubátor upravit (nebo nastavit termostat) nebo jaký termostat koupit, abych tam měl stálou teplotu(+-0,5)?
Za všechny odpovědi budu vděčný. Bíšek
predpokladam ze cidlo teplomeru nemas v inkubacnim substratu(perlit,vermikulit,atd.. )
zahrab to cidlo do vlhkeho perlitu a pak si to tam nech bezet den bez vajec.. uvidis ze vykyvy teplot nebudou takove.a mozna bych ubral na sile kabelu.. ja mam v samodomo inkubosi jen 10w kablik
Děkuji za radu, čidlo zahrabané opravdu nemám a změnit watáž kabelu mě taky napadlo. Dnes to zkusím předělat a uvidím jak to jde. Jěště jednou děkuji.
Použi výhrevnú fóliu, tá nemá tepelnú zotrvačnosť /kumuláciu tepla / ako majú káble.
A mám ji přidělat normálně na strop jako kabel? Zase vím, že má menší výhřevnost. Kolika watovou bych měl pořídi do mého inkubátoru?
Do inkubnatoru staci jen par wattu, vseobecne. Je to (obvykle) uzavreny tepelne izolovany prostor, takze cim silnejsi zdroj tepla tam date tim vyraznejsi budou prekmity. Ve svem topim jen cca. 6-8W.
Fólia hreje "plošne" čiže mám problém Ti vybrať niečo do Tvoho rozmeru ... je to také veľké ... http://shop.fenix.sk/e-shop/action/productdetail/o c/751.xhtml možno 3x toto - aj tak to bude cez termostat čiže by to mohlo dobre rozložiť ohrev ... ale to je iba odhad. Ja vždy dávam na vrch inkubátoru fóliu cez čo najvačšiu plochu ... pravda nemám tvoje " m2 " :)
Pokud má bednu 100x50x20 (myslím si přístup shora) tak co použít fólii na zadní stěnu http://shop.fenixgroup.cz/z2801-ultratherm-viv-str ip-23 a tím si i v inkubátoru vytvořit nějaký "teplotní gradient" i když si myslím ,že v takto izolovaném boxe bude teplota stejná všude..
Cenovka tam není nejhorší a já jsem s fóliemi spokojenej jak želva a tu teplotu to drží krásně konstantní
Aj to je možné riešenie ... nech vyskúša. Ale ja skúsenosti z bočným ohrevom nemám. Ale napr. teplotný gradient vrch vs. spodok v mojom inkubátore na 50 cm výšk predstavuje 1,5 st. Daj vedieť ako si dopadol, celkom ma to zaujíma. (či sa nerosia krabičky a pod.)
PS: Čo v tom inkubátore inkubuješ resp. plánuješ inkubovať?
Inac su to infra folie, nieco obdobne mam v celom dome,v podlahach. Funguje to na principe ohrievania predmetov ( nabytok, steny,..), nie vzduchu! Neskor naakumulovane teplo sa sekundarne uvolnuje. Pri plazoch vydavane infra teplo absorbuju povrchom tela priamo. Otazka je co ti infra teplo nakumuluje do seba v inkubatore a nasledne uvolni do priestoru. Vyvaruj sa polystyrenu,ten teplo nevie akumulovat do seba. Pod foliu daj penu s hlinikovym povrchom, staci aj 0.3,ta odraza infra do priestoru, aby si neohrieval nepotrebnym smerom.
čo som sa rozprával vo Fenixe tak "teraprogram" - fólie sú identické podlahovému vykurovaniu pretože je to odpad z metráži používaného na podlahy
Jestli to řekl někdo od zastoupení firmy Fenix, tak za ten blábol by ho měli vyhodit.
Prozatím jsem vyzkoušel dát tam menší watáž kabelu a vypadá, že se to zlepšilo. Neměl jsem čas to pořádně ověřit, to mě čeká dnes Jinak mám v záloze tu topnou podložku, ale raději bych ji instaloval na strop, na boku bych měl strach z odkapávání vody ze stropu inkubátoru. Jinak hodlám v něm inkubovat korálovky, užovky a želvy, podle toho co se povede... Ale je v plánu postavit ještě jeden inkubátor, protože mám různé druhy co potřebují různé teploty inkubace.
Ještě by mě zajímalo jaké máte zkušenosti s větrákem v inkubátoru? Poradil mi to známí. Jaký by jste použily?
a duvod vetraku je jakej?
Větrák proto aby se teplo rozmístilo rovnoměrně po inkubátoru.
... a požadovaný gradient je fuč ...
menšia wattáž kálbu už nebude akumulovať teplo? .... a nebude pri "štarte" viac klesať teplota ??? Svoje zohráva aj hysterézia termostatu ... tú si pozri ...
b2studio urcite mas pravdu,tie folie sa normalne strihaju beznym sposobom( noznice,..) pri pokladkach,tak odpad im ostava. Dnes uz tuto firmu v kvalite,uspore predbehli ine firmy,no tu to je jedno,mala wataz,plocha..
Otazka stale ostava co bude absorbovat infra teplo foliou vytvorene? Polystyren to nedokaze. Tak jedine nadoba s inkubovanymi vajcami,pripadne nejaky dielec (tehla, tvarnica), na ktorej to bude polozene. Treba davat pozor,aby infra teplo neurobilo z obsahu prazenicu,preto folie musia byt vhodne nasmerovane.
Hysterezii si mohu nastavit sám, alenevím k čemu vlasně je. Jak hysterezie funguje?
http://www.elektrobock.cz/cs/hystereze/text.html?i d=45
Děkuji, přesně to jsem potřeboval, ale pokud to chápu dobře, měl bych ji mít nastavenou na 0 abych měl co nejstálejší teploty. Což jsem měl a stále mám.
Hystereze musí mít kladnou hodnotu.. např. 0,1°C, "nula" není možná z důvodu potřeby poklesu pro sepnutí jen pro info
No k ventilátorkům.Asi tak pokud bude inkubátor 100% vodník=jsou dobré 2×(umístěny dole proti sobě každý v jiném rohu honí vzduch dokola přez top.kabel)je možnost origo Lucky Reptile.Kabel by měl stačit cca30W nutno ale odzkoušet.Nad kabelem 1 komora (dozy s vodou atd,)a teprv nad tím dozy s vejci.Kapání na vejce pokud nemáš zakryté je možno odstranit=přídat na horní stranu bud topení-nebo ventilátorek.Jestli je to suchej tam je to horší ale také lze podobně řešit.Jestli toho máš hodně a plánuješ stále inkubovat tak nešetři to se v tomto případku nevyplácí.Já třeba jedu na termostaty od Dana Chochuli a nemá probléma.Ale dost mouder dám radši názornou ukázku.Jsou tam různé(toto má 3díly).watch.
Jen takovou otázku - co se v tom bude inkubovat? Pro nezanedbatelný počet druhů víc vyhovují změny v teplotě o nějakých 4 - 8 stC během 24 hodin. Na to je dobrý programovatelný digitální termostat od Pavla Ruse.
Nebo např. za stejný peníz Lucky Reptile Thermo Control PRO II, který umí navíc ještě režim den-noc a obsahuje i kvalitní spínací hodiny. Nebo dnes byly na Ifauně nabízeny termostaty, které umí to co Rusovy a jsou za třetinu. Nemluvě o vzhledu.
Ten, který mám na mysli, má možnost tří teplot a nastavení rychlosti jejich změn. To zas není zrovna obvyklé.
Úplně jsem nepochopil, k čemu by mohla být možnost tří teplot. Navíc v inkubátoru. Cena asi bude podle nabízených bastlů asi k dvěma litrům.
Tak to bych viděl na postup do dalšího levelu a nainstaloval PID termostat. Cena za kvalitní, značkový a profesionální výrobek začíná někde na 1200, -.
Možnost tří teplot během 24 hod cyklu - prostě k tomu, aby byla vejce inkubována v normálních podmínkách blízkých těm z přírody (od pár druhů už jsou dosažitelné údaje). A lituji, ale nikde není stabilní teplota, dokonce ani stabilní noční a stabilní denní teplota.
Embryo má vlastní "biologické hodiny", potažmo pravděpodobně i "kalendář", normálně fungující jedinec mimo vejce je obvykle "doštelovává" podle délky dne a noci, ve vejci má k dispozici jen změny teplot nebo vlhkosti. U jednoho druhu agam rodu Hydrosaurus uváděl z vídeňské ZOO Jiří Gábryš - při stabilní teplotě se líhly samice, bez ohledu na to, jestli šlo o teplotu stabilně relativně vysokou i stabilně relativně nízkou. Půlka samců se začala líhnout až při proměnlivé teplotě. Pokud budou podobné agamám rodu Pogona, u Pogona viticeps byla prokázána genetická vazba pohlaví embrya - typ Abraxas (samec dva totožné ZZ chromozomy, samice dva různé WZ), přesto je u nich možné při teplotách blízkých horní mezní teplotě dostat údajně až 100 % vylíhnutých samic (vycházím z údajů, které jsem si bohužel sám neměl příležitost ověřit), nutně tedy půlka z nich bude buďto neplodných nebo jejich potomstvo budou tvořit jen samci (jako u Bidderiánského potomstva u ropuch).
Z údajů z chorvatské Puly jsem dostal vcelku hezkou sinusoidu průběhu teplot při inkubaci Testudo hermanni boetgeri:
Jo a cena té bastlírny je cca 1500,- to si může většina chovatelů dovolit oželet.
Využívam s kamarátom dva typy inkubátora. Jeden je obyčajné akvárko, neizolované. V spodnej štvrtine je voda, v nej vložený bežný akvaristický ohrievač a termostat na reguláciu. Nakoľko nie je izolované, kolísanie teploty je o čosi vyššie +/- 1,5 st.C niekedy, v čase tohtoročných letných horúčav skôr prevládala teplota okolia a systém vôbec nespínal. Silne nedokonalé, ale pre jednoduchšie druhy užoviek to bolo v pohode. Druhý je tiež polystyrénový box, v ňom malé akvárko tiež s ohrievačom, plne rezistentné voči vonkajším vplyvom, kolísanie navolenej teploty pod +/- 0,5 st.C. Tiež jednoduchá príprava.