Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Králík - chropoty a kýchání

Pěkný den,

chováme doma v bytě králičí slečnu jménem Žofinka (4 roky, cca 3,5kg) - jedná se o králíka obecného, uši vztyčené, žádný přerostlý zakrslík. Je skvělým mazlíčkem, společenská, velmi inteligentní, má výběh skoro po celém bytě a často ji bereme s sebou na zahrádku (v zahr.osadě).

Už to budou skoro 3 měsíce co jsme si všimli, že někdy při dýchání v ní jakoby chrastí a jednou za čas si hlasitě odfrkne/odkýchne. Když se to nelepšilo, zašli jsme raději (13.6.) na veterinu, kde provedli rentgen. Ve zprávě je uvedeno: chropoty na plicích, břicho nafouklé, RTG - nejasný osrdečník.
Na místě dostala injekci Degan na to bříško + dietu (žádné zrní a kromě mrkve žádná jiná zelenina, jen dostatek sena, tvrdý chleba a peletky). Dostali jsme antibiotika Enroxil 10% a injekce, ATB jsme jí sami doma denně píchali pod kůži a do cca 5 dní se dostavilo výrazné zlepšení. Příznaky úplně odezněly a vše se zdálo být v naprostém pořádku. ATB jsme ji doužívali (celkem 10 dní), abychom vše řádně doléčili.

Nicméně po měsíci (tj. koncem července) se úplně stejné příznaky objevily znovu. Znovu jsme tedy zašli 29.7. na veterinu, kde jsme dostali další dávku ATB Enroxilu, který jsme Žofince píchali znovu 10 dní, ale tentokrát bez valného účinku.
Další kontrola byla 8.8., kde dostala injekci Tolfedine 4% (nejsem si už jistá proč) + dostali jsme Enroxil na dalších 5 dní, bez výsledku.
Kontrola 12.8. - změna ATB na Penicilin G + Žofinka dostala 2 inj. Furosemid Biotika a Enrogal 5%. Na penicilinu jsme byli celkem 14 dní, občas se nám přechodně zdálo, že je to chroptění lepší nebo alespoň méně výrazné, nicméně stále přetrvávalo.
Další návštěva veteriny 26.8. - inj. steroid Dexamethasone Polfa - bez účinku.
Při další kontrole 28.8. konstatování, že se zřejmě nejedná o bakteriální (jelikož ATB nezabírají), ale virový původ a bylo nám doporučeno koupit jitrocelový sirup na uvolnění dýchacích cest.
Takže teď už 10 dní Žofince 2x denně stříkačkou do pusinky tlačíme 3ml Müllerova sirupu s jitrocelem a vitamínem C (nesnáší to a pro nás je to taky trápení) a bohužel není vidět žádné zlepšení.

Podotýkám, že králíček je po celou dobu léčení (až na to chrastění a kýchání) úplně normální jako vždycky - veselý, aktivní, společenský, má neustále chuť k jídlu, trus také normální a z nosu ani z očí mu nic neteče.

Už jsme celkem bezradní - pokud jste se někdo s něčím podobným setkal, prosím o Váš názor či radu. Předem děkuji.

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny