Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Divné zvuky od hada

Ahoj, včera jsem od své užovky slyšel jakési divné zvuky, vytlačovala ze sebe vzduch, něco mezi sípáním a "pšikáním" - zvuk byl velmi podobný, jako když vytlačujete z tuby krém, kde je ho málo, a vytlačíte vzduch. U toho "pšikání" had vždycky povystrčil jazyk a už dva dny, včetně dneška, leze takhle večer pod zářivku, to předtím moc nedělala.
Teplotu mám od 23 do 30 °C, po lampou kolem 40°°c.
Děkuji za každou odpověď.

Zkontroloval bych noční teplotu, někdy to klesá až překvapivě hodně dolů, navíc teď se venku ochladilo a leckde se ještě netopí, což může až moc snadno vést k nachlazení chovanců, které se přesně takhle projevuje. Samotnému se mi to už v minulosti stalo, vyřešil jsem to slabým kabelem navíc, který používám jen na začátku a na konci topné sezóny. Letos už se topí překvapivě brzo, takže jsem kabely ani nezapojil.
Dost jsem se divil, když jsem zjistil, že mi v noci teplota v místnosti u terárek v paneláku(!) klesala kolem 15-18°.

To bue vcelku problém:( netuším, jak přimontovat do terárka kabel, aby nezůstaly otevřená skla... mám tu jeden kabel, ale terko tím pádem zůstane otevřené. (vím, že 2cm mezerou asi nedzrhne, ale dobrý pocit z toho nemám. Navíc ten kabel mi bude hřát jen minimálně, moc nevytopí, to mám vyzkoušené.
A ještě dotaz... had má tři roky, cože tak najednou? Předtím bylo vše ok, žárovka 40W, to se mi zdálo málo, tak jsem tam hodil 75W, to mi zase přišlo moc, teď má 60W.

Děkuji, topný kámen jeden erární mám:) Tak snad ta mezera mezi skly nebude moc vadit, když to něčím zapřu.
V terárku se neměnilo nic, krom vattáže žárovky, jinak pořád stejné. Akorát má tedy hlubší misku na vodu, ve které se rád koupe.

K teráriu: chybí lokální výhřev pro většinu zvířat je pod stropem na Prd.(pokud nejsou stromová a nemají pod ním kvalitní místo na sezení).Další problém by mohla být prašnost hoblin.(z fotky neposoudím,ale nejsem jejich zastáncem)
Ono jen spuštění objímky nad dno by pomohlo zvednout teplotu v teráriu a pokud jde o druh z teplejších lokalit,tak úkryt v místech s 23C teplotou může být dost problém.Pod lampou 40C je taky moc.

Díky za reakci, mám i jiné gutky na štěpkách a není prolém:( Reginu mám na rašelině, má přes rok a taky paráda. jen u této jedné je problém, ale dřív to nedělala, tak mi nejde do hlavy, proč po třech letech. Terko je stejné, možná ta teplota. ak půl roku je tam 75w žárovka, zdálo se mi moc zima, ale pak zase moc teplo. Za špatní zařazení do kategorie se omlouvám, ujela mi ruka, je to tři roky stará gutka albín. Když spustím objímku, nepopálí se o ni? Nemám možnost ji nějak zakrýt.

Já mám odkryté žárovky i objímky skoro ve všech teráriích a je to v pohodě. Ani stromáci nemají tendence se na ně věšet. U překrytí květináčem hrozí,že se ti zvířata v noci namáčknou mezi žárovku a květináč. Na což zase jsou možnosti jak jim v tom zabránit. Někde tu jsou o tom vlákna.

Teď jsem ho byl zkontrolovat, leží na úkrytu a hlavu má ohnutou směrem k zemi v úhlu 90°C, dost rychle dýchá a co vteřinu dvě vyplázne jazyk. To asi není moc dobrý, co s tím? Přehodím zpět 75W žírovku.

Bud jsem to překlíd,ale co je to za žovku? Foto hada neuškodí. Snižování nebo zvišování hladiny vody nic neřeší a 100% to nemá vliv na stav chovance.
Pravděpodobně se nevyhnete podávání vitamínu C,ale to až po zjištění problému.

Topný kámen není úplně to pravé ořechové.Pokud se na něm zvíře bude vyhřívat může dojít k popáleninám.Topný kabel by stačilo dát pod terárko a celé to podložit polystirénem.Opět záleží na watáži a dalších faktorech at se zvíře neupeče.

Mám pocit, že dřív než dořešíte terárium, kameny, hladinu vody atd, tak zvíře natáhne kopyta. Zabal hadici a vydej se k veterináři, nejspíš nasadí širokospektrální ATB + něco vitamínové podpory. Pokud se s tím bude chtít drbat a ty platit, udělá výtěr tlamy + trachey, odešle k typizaci a dle výsledku případně vybere z ATB menší dryják. V průběhu léčby bych zvolil hyginenické terárium a snažil se dopídit toho (třeba i pročítáním starších vláken), co bylo blbě a udělal opatření.

Zajdi s ní k někomu zkušenému at se na to mrkne. Podle teplot mi to u guttky spíš přijde na nějaký mechanický problém než nachlazení. Jestli máš někoho s 20 lety zkušeností,tak at se u tebe zastaví a zkoukne to. Když mu přinešeš domů marodný zvíře určitě tě nepochválí. Pár detailů hlavy a krku by neuškodilo a když to budeš foti.Mrkni jestli nemá výtok z tlamy nebo nozder.

Foťák si odvezl brácha do dovču a bohužel na telefonu mám takový krám... tlamka čistá, koukal jsem při krmení (akorát je fakt, že jsem ho na krmení před třemi dny dal do starého erárního terárka, kde je také rašelina a trochu jí sežral - nemůže to být ono?). Výtok nevidím, ale u nozder to má takové sušší. Bez toho foťáku je to napytel, brácha se vrátí za dva tejdny.