Agamy a množení mezi sourozenci?
Ahoj budu si pořizovat Agamy kočinčinský a myslim že mam celkem dosti nastudováno ale nikde jsem nečetl jak je to s případným rozmnožováním mezi sourozenci. Může bejt nějaká krevní degenerace u jejich mláďat??
Asi se přiklonim k možnosti koupit třeba 2 samičky od jedného vrhu a samce raději od jinud ale docelamě zajímá jak to tedy vlastně je :)
JMo a jestli někdo chováta kočinčindy tak můžete připsat nějaký zkušenosti a nebo dát foto :) budu moc rád :)
[mod]Změna předmětu, původně: Agamy a množení mezi sourozenci............. (cejna)[/mod]
Negativní projevy inbreedingu se samozřejmě projevují i u plazů, v rámci produkce jen trochu kvalitního potomstva je potřeba využít aspoň heterózního efektu a ne je ještě víc mršit a podporovat inbrední depresy (exprese škodlivých genů). Dá se to prominout při promyšlené šlechtitelské činnosti, ale při obyčejném chovu je potřeba se toho vyvarovat.
Takže jak jsem psal :) raději si koupim samce od jiného chovatele ;) dík za radu.
Ja se pridam mam tri vousatky samce a dve samicky kazdy ma jinou matku ale otec je stejny je to velky problem
Jednou bych chtel mit mlady tak se radej optam ted nez neco posejrim diky
U vousatek je to celkem v cajku.......třeba na burze je dost prodejců vousatek ale u Agam kočinčinských to tak neni ale třeba budu příští sobotu na burze překvapen :) ale myslim že budu rád když si teď pořídim 2 samičky a pak až samce.
Ja ale nechci kupovat dalsi vousatky uz mam tri
jen me zajima jak velky je to problem ?
Ja bych pribuzne neparil, pokud k tomu neni nejaky padny duvod (snaha neco konkretniho vyslechtit, nebo extremne vzacne zvirata kdy neni jina moznost) = treba v tomhle pripade proste ne. Neni problem sehnat samce odjinud a tohohle prodat. Sam jsem kdysi prodal naseho Gimliho, prave kvuli pribuzenstvi. Vadi / nevadi - viz Uroboros o neco vyse. Vadi, ne ze ne.
Tak ono i kdyby samotnej inbreeding nevadil (u těch plazů se to pokud vím až tak jistě neví a někde to snad nevadí?) Tak u vousatek je to už tak jak tak vadit bude - už takhle jejich genetickej základ není nic skvělýho a pokoušet to ještě inbreedingem asi není úplně skvělá cesta. Zvlášť, když jich je všude plno, tak to není ani moc nutný.
Pruser je ten ze budu muset vyhandlovat samice protoze Čendu nedam
to je jedinej s tech tri co me prirostl k srdci
Dobrý den, když už jste tu trošku nakousli degeneraci atd., měl bych pár otázek. Pokud jsem to pochopil, všechny ty barevné formy vznikly různým šlechtěním, mícháním genů. Protože se v tom nevyznám, chci se zeptat, zda šlo o "degeneraci"? Zda je pravděpodobné, že "klasické" agamy mají "lepší" geny? Nebo ve volné přírodě jsou také různé barevné mutace? Druhá otázka zní, zda se dá vůbec ještě v záplavě barevných forem sehnat v ČR "klasické" zbarvení?
Děkuji za odpovědi a vysvětlení.
Ty desítky forem vznikly právě tím, že je u vousatek nesmírná variabilita. Následným výběrem a zušlechťováním vznikají extrémy - bohužel ve většině případů právě nesmyslným inbreedingem, aby se toho dosáhlo co nejrychleji a pro to, že to mnohdy dělají lidé, co bohužel ani netuší, co a proč vlastně dělají a budoucnost chovu je jim úplně u prd_le. Když se to vezme z hlediska šlechtitelství, tak čím máš u jedince více extrému, tím má teoreticky "slabší" genofond, ale být tomu tak nemusí, pokud se to dělá promyšleně, ovšem zabere to více času, zvířat i znalostí - to je něco, co je ochoten chovu obětovat málokdo. Neb nová "rychlá" mutace jsou prachy a na ty nikdo čekat nechce. Pro to v přírodě najdeš odchylky, ale vyložené extrémy jen velice těžko, je tomu tak pro to, že se znaky stabilizují na průměrné hodnotě. Jinak řečeno v chovu si chovatel nechá vždy dva "nejoranžovější" jedince, tak se za cca 3-5 generací dostane k rudému zvířeti (o genetické hodnotě takového zvířete nechť si udělá obrázek každý sám). Kdyžto v přírodě se s naoranžovělým páří zase přírodní, ikdyby se potkali náhodou tuhle generaci, tak v další už bude původní zbarvení přilité určitě. Vnikají tak mírné lokální (územní) odchylky, ale něco jako je citrus, red a podobný bys v přírodě nenašel.
Díky moc za vysvětlení.
Pro přehlednost je lepší nemíchat jablka a hrušky dohromady. Je rozdíl zda se bavíme o dědičné kresebné či barevnostní odchylce, zde můžeme mluvit o mutaci, nebo o jistém aberantním zbarvení které není podmíněno geneticky, ale dá se dále umocňovat výběrem vhodných jedinců. Toto je myslím důležité odlišovat. V obou případech je ovšem několik cest jak kýženého výsledku dosáhnout, zda se klade důraz na kvalitu výsledných zvířat, nebo na co nejrychlejší výsledek.
Tak me hlavne prijde,ze to co spousta lidi prodava za takzvane barevne formy,je dost casto jen blud. Mam mladata od prirodniho paru a pri dobrych podminkach a svetle se vybarvuji do barevnych odstinu. At uz cervene nebo zlute. Je to krasne videt na sourozencich,ze je v nich dost velka barevna variabilita.
Holt je ted hlad po barvickach tak proc prodavat mlade za 400 stovky,kdyz si muzu navymyslet,ze je to forma sand fire a nabizet ho za 800 a vic ..