
Jde o IBD?
Dobrý den...prosím o názor,zda li se jedná o IBD,tedy alespoň podle videa.......Omlouvám se za kvalitu videa,ale to podstatné je tam vidět.Děkuji...http://www.youtube.com/watch?v=-bJKxWhn06c&feature =c4-overview&list=UUpQ3vh5rq-MuSBoJlHnfV3w
[mod]Změna předmětu, původně: IBD??? (cejna)[/mod]
Had je upřímně od začátku v boxu,podle rady a zkušeností, protože had je velice malý a dát ho do velkého terária se nedoporučuje.Podestýlku jsem vyměnil hned ráno za hygienické papírové ubrousky a box dal do vedlejší místnosti právě kvůli podezření na ono IBD.Jinak děkuji za bleskurychlé reakce a pomoc.Vážím si toho a děkuji.Nerad bych přišel o ostatní hady.V chovu mám ještě Regiusku,hroznu,pimburu,anakondu velkou a žlutou....hlavně o ty kondy bych nechtěl v případě nákazy přijít.Pokud by to nebylo otravou,ale tou horší variantou,je to přenosné i na ně?
Udává se, že je IBD přenosné na všechny hroznýšovité hady. Nejvíc jde po constrictorech obecně.
Nejde, dokonce prapůvodně bylo pozorováno více na tmavkách a nejvíce případů současnosti u nás souvisí s constrictory jen proto, že jsou zdaleka nejrozšířenější v chovech. Před pár lety pro změnu jeden nejmenovaný chovatel "čistokrevných" hroznýšů rozšiřoval nepravdivou informaci, že za IBD mohou mutační hroznýši a mají ho jen oni. Za vším byla přitom obchodní politika, jelikož se jeho zvířata prodávala hůře, než kolegům jeho mutační (nemluvě o tom, že bylo IBD v zahraničí již před lety zjištěno kupříkladu u odchyceného surinamce u exportérů, kteří se mutacemi nezabývají a nikdy nezabývali).
O tuhle problematiku se zajímám spíše okrajově, není to veselé téma a doufám, že ho nikdy nebudu nucen řešit. Tuším ale, že první zmínky o IBD pocházejí ze 70.-80. let a to bylo pozorováno právě u constrictorů. Věřil bych, že bylo celkem často pozorováno i u krajt, ale tam jako důvod vidím to, že projev a úmrtnost má mnohem rychlejší průběh než u hroznýšů, u kterých bývá často latentní.
Já mám informace ze stejného času právě z chovů tmavek, které byly daleko rozšířenější a docházelo k velmi rychlým úmrtím s pozorováním zmiňovaných symptomů. Hroznýši se v té době chovali relativně okrajově (doufám, že se oba bavíme o situaci v ČR, situaci v zahraničí nezmiňuji záměrně). U krajt už delší čas neplatí, že má IBD rychlejší průběh než u constrictorů, v současnosti je i u krajt pozorován další typ, který hada neusmrcuje záhy, jak se dříve uvádělo (měsíc, dva až půl roku), ale krajta s ním žije třeba i několik let, přičemž sama funguje jako přenašeč (omlouvám se za termíny, nejsem veterinář).
No já jsem měl na mysli spíš chovy v USA, ani jsem nevěděl, se něco takového u nás vyskytlo již tak dávno. Na druhou stranu je otázkou, na kolik to můžeme brát jako potvrzenou diagnózu. Ostatně ani teď není IBD označením pro nějaké konkrétní virové onemocnění. O tom delším průběhu u krajt jsem myslím něco četl, ale taky to tuším nebylo nic, o co by se dalo nějakým způsobem opřít.
Tak zrovna USA bych netipoval jako lokalitu, kde dominovali před třiceti lety více constrictoři než tmavky, pokud se to tedy čirou náhodou nezjistilo jako první právě na déle držících hroznýších, zatímco tehdy jako hrušky padající tmavky nikdo nikam na pitvy nenosil, resp. se na tělech nic nezjistilo, pak je to klidně možné
Ale to je taky jen úvaha. Z našich luhů a hájů znám osobně dva případy (další mám už jen z doslechu), kde to odnesl chov krajt za komunistů díky tomuhle(mám na mysli s projevy, jež jsou dnes přisuzovány IBD a nešlo o ojedinělý úhyn jednoho hada ve větším chovu), jenže tehdy si s tím nevěděli veterináři rady (ruku na srdce, kolik veterinářů z ČR se i dnes zabývá plazy na opravdu profi úrovni a kolik z nich je schopné IBD diagnostikovat a není to pro ně pole neorané). IBD lze označit jako konkrétní virové onemocnění asi na stejné bázi jako HIV. Zjistitelné je, ovšem za konkrétních podmínek, úhyn sám je za rozdílných symptomů, které mohou být bohužel často zaměněny za něco jiného (kolikrát je více přání otcem myšlenky) a přitom se nejedná o primární problém. A opět skoro nikdo, komu na to had padne s ním nejde ani dnes na veterinu za účelem zjištění příčiny(tuplem ne široká chovatelská veřejnost, která drží jednoho dva hady), chovatelé mutačních hadů se tím zase nechtějí chlubit a obávají se, že se to provalí. Z mého osobního pohledu je jedno, jestli mi na to had chcípne za půl roku, kdy stejně stihne zasvinit celý chov, nebo za deset let, kdy provede to samé, ale protože hynou zvířata postupně, je to plíživější. Bohužel stačí i pár hodin a chovatel prakticky skončí s tím, co budoval desetiletí(za příklad může posloužit roztoči osypané nemocné zvíře na stole hned vedle Vašich na burze, čehož si všimne člověk i docela pozdě).
Ono se třeba také psalo, že se to přenáší jen "vlhkou cestou", ale jak lze potom vysvětlit, pokud by to nebylo virového původu, že to mají dvě tříměsíční nepříbuzná mláďata hroznýšů chovaná spolu dva měsíce, která se na stoprocent nepářila a prokazatelně jeden z nich to neměl po matce (tedy nezískal při porodu po matce) a jednalo se o chov prostý jakýchkoliv roztočů? A to není jediný případ, kdy to bylo potvrzeno jen tak, že byla zvířata chována spolu. Němci třeba doporučovali ještě pár let zpátky pouštět k hroznýšům mládě krajty, aby se případná nákaza IBD projevila úhynem reginy nebo tmavky. Poslední konzultace v této věci mi to už vyvrátily s tím, že i krajta s tím může fungovat dlouho a již to není výsadou hroznýšů. Také byly popisovány případu přenosu mezi tmavkou a hroznýšem, kdy byla zvířata chována v jedné místnosti, ale bez možnosti osobního styku. Mimo roztočů zde byla zmíněna varianta "nemytých rukou", což taky nepodporuje zrovna "vlhkou" cestu (porod, krev, páření).
Navíc bylo toto onemocnění už diagnostikováno i u cenchrií, spilot, regin, viridisek (v ČR na to nějaký ten chov taky skápl i když dotyční skálopevně hážou vinu na veterináře, že to chybně diagnostikoval - aby ne, zní to přece líp), při dnešní chovatelské hygieně je otázkou času, kdy se to objeví u dalších.
Aha, omlouvám se za překlep, dočetla jsem se, že jde právě po hroznýších. Pohovořím o tom s profesorem se specializací na plazy, docela mě to do budoucna zajímá (studuji veterinu).
Děkuji za opravu, člověk se učí celý život
Epanterias-i vám děkuji za radu a názor.Uprimně se přiznám,ze jsem v životě o ničem takovém nečetl a neslyšel.Četl jsem jen o klasických kobercovkách.A tak tedy podle vašeho názoru to pro mě znamená co.Pokud tedy had bude nadále žít a nebude to žádná otrava a ani IBD,je tedy pravděpodobnost,že by to časem přešlo a nebo se to drží hada celý zbytek života s průběhem ruznych fází.Mě osobně z pohledu přijde,ze se had trápí.Omlouvam se za diakritiku,ale pisu z mobilu v práci.A ještě jednou děkuji.
Děkuji Epanteriasovi, že mne ušetřil delšího datlování
. Co s takovým zvířetem už záleží na majitelovi, obecně se doporučuje sledovat míru nekoordinovného pohybu a pokud by ohrožovala spokojený život, je lepší ho utratit. To video bohužel moc povzbudivé není, je třeba ale podotknout, že se může trochu uklidnit. Jak už bylo napsáno, nejvíce se projevuje při stresových situacích (manipulace, lov, páření apod.). Pokud se projeví u tak mladého zvířete (alespoň podle videa se zdá, že jde o mládě), většinou jde o nevratné změny.
Výzkumy zjistily, že tato mutace se projevuje poruchou distribuce melaninu během vývoje. Melanin přispívá k vývoji někteřých vnitřních orgánů, u jaguárů se projeví redukcí kresby a může se projevit také zmíněným woblingem. V dominantní formě u leucínů už dochází k nedokonalému vývinu plic a zvíře po případném vylíhnutí není schopné správně zpracovávat atmosférický kyslík a proto dochází k brzkému úhynu. Jediní přežívající jedinci jsou zatím tzv. Paradox leucíni, ale zde se právě většinou nejedná o dominantní mutaci. Přikřižování dalších druhů a poddruhů, trochu zlepšilo problém wobblingu. Zejména diamatovky a hlavně bredliny produkují tzv. heavy patterned nebo banded jags, u těchto zvířat je redukce kresby značně omezena, hlavně v dalších generacích a wobbling se většinou neobjevuje. Na druhou stranu někteří rádoby chovatelé už nejsou schopní rozlišit jaguára od kobercovky.
Jinak hada jsem kupoval koncem května....
Epanteiras a Anakonda....myslíte si tedy, že IBD mohu skoro píšu záměrně "VYLOUČIT"...Jinak jsem si psal v SZ s jednou osobou zde s poradny od koho mám kobercovku a podle toho co pisete by se podle jeho nazoru na prodejce dalo v celku potvrdit...
Za sebe - osobně bych tyto prvky chování považoval opravdu za wobbling, než za nějaký projev IBD. Ale zároveň jsem psal, že to nic takového nevylučuje. Zda má zmíněný chovatel v chovu IBD nebo ne posoudit nemohu (kéž bych tohle dokázal
), osobně ani nevím od koho zvíře pochází. Navíc se takové soudy člověku zbytečně vymstí i když to myslí dobře a skutečně má pravdu, nebo naopak takovým tvrzením může zbytečně ublížit, protože se jedná o hloupou pomluvu.
Na nějakou pravděpodobnost lze jen usuzovat třeba z chování dotyčného na prodejních akcích (burzách) pokud je navštěvuje - kupříkladu dezinfekce rukou mezi přebíráním jednotlivých zvířat a krabiček na které Vám sahají potenciální zájemci a tudíž na ně nanášejí vše, co nabalili při prohlídce jiných zvířat, stav krabiček, jejich čistota (suprové jsou třeba vícekrát použité nemyté krabičky s hroznýšem na němž je napsaná a přeškrtnutá regiuska za 650,- a hned pod tím guttata za 300,- - dotyčnému evidentně o nějaký kladný dojem nejde, natož o hygienu), jak moc je přístupný tomu, aby zvířata ohrabával kdekdo, kdo by mohl být potenciální zájemce a kdo si předtím ohmatal polovinu zvířat od jiných prodejců atd.., respektive za jakých podmínek Vás na zvíře nechá sahat (je vyslovenou "radostí" zakoupit takto osahané zvíře, což pochopitelně nevíte), lze také usuzovat z nabídky dotyčného, prezentace, stylu jak se staví k hygieně doma, v chovu, pokud jste u toho přímo přítomen atd. Taky se dá usuzovat podle toho, jak vybírá zvířata do chovu, co je pro něj prioritou (dost lidí dnes bohužel nakupuje stylem je mi fuk jak to vypadá, hlavně ať je to levně, přičemž pro chovatele mutačních hadů v pravém slova smyslu není cílem zakoupit co nejlevněji něco, co potřebné zvíře do chovu jen připomíná, nebo je horší kvality, vybíráte přece chovný materiál s jasným cílem a nechcete dělat ve šlechtění krok zpět!!), stejně tak i tady probleskávají občas inzeráty na zapůjčení samců či samic na páření - oba příklady jsou projevem čiré idiocie v rámci snahy odchovat za každou cenu za co nejnižších nákladů. To všechno sice nedokazuje přítomnost IBD, ale ukazuje to na laxní přístup toho kterého chovatele, potažmo na to, jak to asi dopadne, když si dotyčný takové zvíře do chovu zavleče, jaká je pravděpodobnost, že si takové zvíře zařadí do chovu - pravděpodobnost, že se to v takovém chovu uchytí je o dost vyšší, než u člověka, co si nakupuje zvířata s jasným cílem kvůli kresbě, barvě za ne zrovna zbytkové ceny (ono se říká, že když něco vypadá hodně dobře, většinou v tom je nějaký háček a o podezřele nízkých cenách to platí dvojnásob), když zvíře nabízí, snaží se dotyčnému i sobě dezinfikovat ruce, zrovna ochotný na zapůjčování hada jen tak na pohlazení není (já vím, že to začátečníci a petkaři asi nikdy nepochopí, to prostě pochopí jen člověk, co se potkal osobně s cryptosporidiemi, paramyxoviry, nebo právě IBD.). Jak jsem ale napsal už nahoře, tohle vše jsou jen možnosti nějakých možných odhadů, které se ale nemusí zdaleka zakládat na skutečnosti. Zda má zvíře IBD prostě zjistí jen pitva. Pokud se Vám do toho chce, pak vzít hada živého přímo na veterinu, nechat ho usmrtit tam, aby nedošlo k nějakému zkreslení (upřímně netuším, jak moc tohle svede ovlivnit chlazení, zamražení těla atd.).
videl sem uz 3 hadice, kt se takto chovali... jedna byla primo v mem chovu... a uz zadne to nebylo IBD...
muze to byt nejaka otrava... treba z podestylky v kombinaci se spatnym odvetranim teraria...
svoji hadicu sem k vuli tomu nechal preventivne utratit na rady jinych chovatelu, kt z toho meli primo hruzu, kdyz to videli... nasledna pitva, kt me stala nekolik tisic korun, ukazala, ze se jednalo o zapal mozkovych blan, kt uz byl udajne na ustupu... kde k tmu ale prisla, vubec netusim...