Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva - pití z misky

Měla bych takový dotaz. Téměř všude na českých webech se běžně dočítám o tom, že není normální když želva pije, že by většinu vody (valnou většinu) měla přijímat ze vzduchu, z okolní vlhkosti. Mám želvu běžně 8 - 10 hodin přes noc v téměř mokrém (hodně vlhký, na hranici s mokrostí) substrátu, ve kterém je úplně zahrabaná, tzn. zespod, zboků a zezhora má všude vlhký substrát), přes den běžně sucho, tak jak mají v přírodě. Nicméně i přesto při koupání (cca 2 - 3x týdně) nejdřív tak 30 - 40 vteřin usilovně pije a pak toho nechá. Ale dělá to při každém koupání a příjde mi, že je dost jedno, jestli je přes noc ve vlhku nebo ne. Má to nějaké vysvětlení? Nebo je to pití přeci jen normální?

Nevím přesně, kde jsou k nalezení informace, že suchozemské želvy získávají vodu ze vzduchu. Většinou získávají vodu z potravy, následně z rosy či louží. Povrchem těla pak sice vodu z okolí částečně nasávají, ale určitě jim to nestačí k pokrytí spotřeby vody pro metabolismus, spíše jim slouží k provlhčení tělního pokryvu. Takže každá suchozemka, když se dostane k vodě, se napije, to je reflex. Nikdy totiž neví, kdy se k vodě dostane příště. A když má v sobě vody moc, prostě ji vyloučí, ale napije se pokaždé, i když to zrovna není nutné. Takže je to úplně normální a prospěšné, vodu pít musí.

No takhle, spíš bych to "pití ze vzduchu" specifikovala jinak. Uvádí se, že většinu vody má dostávat z okolností vlhkosti a rosy přes noc, protože když pije nebo dostává příliš vody z potravy, tak selhávají ledviny a je to šíleně častý problém... proto to řeším