Plíseň v paludáriu
Prosím vás, připravovala jsem terárium pro pralesničky a přinesla jsem kořeny z lesa, dala je do trouby a vyndala, ale i přesto mam v teráriu plíseň . Jak se jí můžu zbavit aniž bych nemusela vymývat celé terárko, mam pozadí z nalepené kokosové drtě silikonem. Je mi jasné , že to je asi také kvuli špatnému větrání, na kterém zapracuji.a jak se můžu bránit proti plísni?
kořeny z lesa se vám začnou hned rozpadat (plesnivět), do vlhkých terárií se používají kořeny z tvrdého dřeva, ty co se dávají do akvárií, vhodná a snadno dostupná je i korková kůra a pak vinná réva, nebo liány...
inak mate pravdu v tom,ze v prvom rade treba zabezpecit vetranie,a ako radi me,tvrde a napr.z raselinist,to su tie aquarijne ...
děkuju za rady :) taky mě napadlo , že jsem tam dala rašelinu z lesa, tu jsem ale nevyvařila. Je to velký problém? mam radsi presadit vsechny kytky ? a ta plísen zmizí sama ?
To je nevhodně zvolenýma substrátama. v lese rašelinu nenasbíráš, akorát hrabanku a ta bude u pralesniček s největší pravděpodobností plesnivět. rašelinu kup normálně v květinářství tu pod kytky (neupravovanou, nehnojenou), ta neplesniví a kořeny, co se prodávají do akvárií a budeš mít po plísních.
Asi spíš záleží na tom větrání, samozřejmě, že ti z lesa dřevo nevydrží, ale mě plesnivěli v prvním palu i driftwood kořeny do akvárka. Prostě mi to špatně větralo. Každopádně jsem vždy používal listí, mechy, kůru a vše možné z lesa a nikdy jsem nic nevyvařoval, ani nepekl a nic se nestalo.
ono to přepékané totiž na rozdíl od toho nepřepékaného plesniví daleko víc, protože se tím přepečením zahubí mikroorganismy, které tam přirozeně tlumí bujení plísní, ale spory plísní to přepečení nezničí.
Myslim si, že je to hlavně o větrání a spíš, než substrát bych řešila to. Ten zatuchlej vzduch se spórama plísní žábám prospívat určitě nebude. V našem hodně vlhkym tropickym terárku, pro pralesničky máme na dně taky rašelinu s hrabankou, ten substrát je prakticky pořád promáčenej a nic tam neplesniví, ikdyž se rosí dvakrát denně - je tam dostatečný větrání. V druhym paludárku pro pralesničky, kde je i vodní plocha, je to vyřešený tak, že je na dně jako substrát hrubý akvarijní písek (spíš kulatej štěrk) a tam plíseň moc nehrozí, takže i to je řešení.
ono tam krom větrání záleží na celkovém mikroklima té ubikace, což zase závisí na její velikosti. V té vaší výloze se plísním dařit nebude, to je jasný
JJ, to je taky pravda...ale rozhodně bych v tomhle případě vyřešila příčinu - větrání, než pak řešila plíseň Měla bych asi strach o ty žáby...
Ony tam ještě díky bohu nejsou :D , chtěla jsem zkusit "zaběhnout" terárko do funkce a až pak do něj dát žabky. :) Ale děkuju vám, žabky kupuju až za 14 dní tak zkusím zatím jen větrání , jelikož to sice není velké terárko, ale i tak ty kytky jsou již zasazené a moc se mi nechce je zas vyndavat , pouze v případě nutnosti. zplesnivěly mi jen ty dřeva a mechy...poblíž dřev, mechy na zemi zůstaly zelené. Tudíž asi je to opravdu v tom větrání. Děkuju Vám za pomoc :)
Určitě to chce dobré větrání.
Ale já jsem pdobné problémy dříve řešíl tak, že jsem si sehnal propylparaben a metylparaben - používají se ve výrobě léčiv proti tvorbě plísní - a po rozpuštění ve vařící vodě jsem v tom dřevo vymáchal. Upravoval jsem si tak i hobliny pro líhnutí vajec. Nikdy jsem nikde neměl plísně, vajíčka se líhla bez problémů.
V poslední době ale řeším potřebu "dřeva" v teráriích tak, že si jej vyrobím z keramiky. Je to omyvatelné, dá se to sterilizovat v troubě ( 250 st. není pro keramiku žádná extra teplota). Imitace je už hodně zdařilá ( po spoustě zkoušek, než jsem se to naučil ), že si skoro každý myslí, že je to skutečné dřevo - než to chytne do ruky.
Rostliny se na tom chytají stejně jako na dřevo.
V současné době už v nádržích vlastně nic jiného nemám.