Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň v paludáriu

Prosím vás, připravovala jsem terárium pro pralesničky a přinesla jsem kořeny z lesa, dala je do trouby a vyndala, ale i přesto mam v teráriu plíseň . Jak se jí můžu zbavit aniž bych nemusela vymývat celé terárko, mam pozadí z nalepené kokosové drtě silikonem. Je mi jasné , že to je asi také kvuli špatnému větrání, na kterém zapracuji.a jak se můžu bránit proti plísni?

To je nevhodně zvolenýma substrátama. v lese rašelinu nenasbíráš, akorát hrabanku a ta bude u pralesniček s největší pravděpodobností plesnivět. rašelinu kup normálně v květinářství tu pod kytky (neupravovanou, nehnojenou), ta neplesniví a kořeny, co se prodávají do akvárií a budeš mít po plísních.

Asi spíš záleží na tom větrání, samozřejmě, že ti z lesa dřevo nevydrží, ale mě plesnivěli v prvním palu i driftwood kořeny do akvárka. Prostě mi to špatně větralo. Každopádně jsem vždy používal listí, mechy, kůru a vše možné z lesa a nikdy jsem nic nevyvařoval, ani nepekl a nic se nestalo.

Myslim si, že je to hlavně o větrání a spíš, než substrát bych řešila to. Ten zatuchlej vzduch se spórama plísní žábám prospívat určitě nebude. V našem hodně vlhkym tropickym terárku, pro pralesničky máme na dně taky rašelinu s hrabankou, ten substrát je prakticky pořád promáčenej a nic tam neplesniví, ikdyž se rosí dvakrát denně - je tam dostatečný větrání. V druhym paludárku pro pralesničky, kde je i vodní plocha, je to vyřešený tak, že je na dně jako substrát hrubý akvarijní písek (spíš kulatej štěrk) a tam plíseň moc nehrozí, takže i to je řešení.

Ony tam ještě díky bohu nejsou :D , chtěla jsem zkusit "zaběhnout" terárko do funkce a až pak do něj dát žabky. :) Ale děkuju vám, žabky kupuju až za 14 dní tak zkusím zatím jen větrání , jelikož to sice není velké terárko, ale i tak ty kytky jsou již zasazené a moc se mi nechce je zas vyndavat , pouze v případě nutnosti. zplesnivěly mi jen ty dřeva a mechy...poblíž dřev, mechy na zemi zůstaly zelené. Tudíž asi je to opravdu v tom větrání. Děkuju Vám za pomoc :)

Určitě to chce dobré větrání.
Ale já jsem pdobné problémy dříve řešíl tak, že jsem si sehnal propylparaben a metylparaben - používají se ve výrobě léčiv proti tvorbě plísní - a po rozpuštění ve vařící vodě jsem v tom dřevo vymáchal. Upravoval jsem si tak i hobliny pro líhnutí vajec. Nikdy jsem nikde neměl plísně, vajíčka se líhla bez problémů.
V poslední době ale řeším potřebu "dřeva" v teráriích tak, že si jej vyrobím z keramiky. Je to omyvatelné, dá se to sterilizovat v troubě ( 250 st. není pro keramiku žádná extra teplota). Imitace je už hodně zdařilá ( po spoustě zkoušek, než jsem se to naučil ), že si skoro každý myslí, že je to skutečné dřevo - než to chytne do ruky.
Rostliny se na tom chytají stejně jako na dřevo.
V současné době už v nádržích vlastně nic jiného nemám.