želva se počůrává
Jak vypadá moč zdravé želvy? Chci tím říct, že obvykle je v moči přitomná taková bílá látka, ale poslední dobou se stává, že sice to, co vyloučí, tak v ní třeba ta bílá část je, ale (a to téměř vždy, když želva usíná a já jí vyndám, abych jí přendala do nočního boxu) když jí právě vyndám z terária na uložení do nočního boxu, nechám chvíli na podlaze než připravím box, tak se počůrá, ovšem příjde mi, že to je jen čistá voda (nebo jako asi v tom něco je, ale není to taková ta typická moč s tou bílou složkou). Je to normální?
Vypouští vodu z kloakálních vaků, většinou když je ve stresu. Proč jí přendaváte do boxu?
Aby byla přes noc ve vlhku. Je pravda, že se mi poslední dobou opravdu nedaří jí přendavat dřív než usne v terárku a pak asi z rozespání zmatkuje.
Kdyby to šlo bez toho mezipřistání na podlaze, tak by se třeba ani moc neprobrala
:) zkusím to dneska večer jí tam dát rovnou a po tmě. Děkuji moc
Tak ono by bylo ideální,kdyby si mohla v teráriu vybrat mezi suchem a vlhkem. Tím by se eliminovalo stresování zbytečnou manipulací. Jen tak o jaký druh se jedná?
o jaký druh se jedná?
je to v zadání(hermanka) a nějaký "vyběr" je nesmysl, venku se jich rosa taky neptá - spaní ve vlhku je nutnost
a co nevětší noční pokles teplot jí jen prospěje (jinak taky nechápu "mezipřistání" na podlaze)
V zadání bývá spousta věcí a vlhko je mi jasný. Spíš to bylo mířeno na přendavání a nezařízení terária pro celodenní užívání.
Stálo by za úvahu, kdyby to předělání bylo před odjezdem na prázdniny (dovolenou) někam do ... fuč ...
A vzhledem k tomu, že na dovolenou se opravdu nedostaneme dřív než v létě a to žije želva stejně většinou u známých na zahradě :) ale chápu pointu, samozřejmě jakmile to prostory dovolí, bude se to předělávat, ale prozatím je toto nejlepší možné řešení, aby želvě nic nechybělo :)
V zadání je druh uveden cíleně, nikoliv náhodně, jedná se opravdu o želvu zelenavou. Přendavám jej vedle, protože je to takto lepší a bezpečnější - jednak se tam do toho želva opravdu zavrtá a je zasypaná celá výrazně větší vrstvou substrátu než v teráriu a za druhé co se týče bezpečnosti -> před tím spal normálně v teráriu ve vlhkém rohu v domečku, nicméně co dva dny se muselo kompletně vyčistit terárium, vyměnit celý substrát a přivézt nový domeček, protože to celé plesnivělo a v tom želvu opravdu nechávat nehodlám. Jak vyřešit problém s plesnivěním přímo v teráriu mě sice už částečně napadlo, nicméně na takové zařízení zatím bohužel nejsou prostory, proto se to řeší přendaváním do samostatného boxu, který stojí ve tmě a přes noc i v relativně chladném prostředí.
Bohužel mě nenapadlo, že by "mezipřistání" mohl být takový problém, vzhledem k tomu, že se jedná o dvě různé místnosti, dělala jsem to tak, že jsem želvu vzala, přinesla do pokoje, položila, vytáhla ten box, odhrnula substrát a pak tam želvu položila a box zasunula zpátky. Aktuálně tohle dělám předem a želvu rovnou přesunu dovnitř, zdá se, že je to výrazně lepší.
Substrát vyměnte za obyčejné smrkové hoblovačky,které můžete mít vlhké a neplesnivý.. domeček udělejte třeba z květináče.. stačí z těch hoblovaček 1/3 plochy terária, nebo klidně po celé ploše a jen část vlhkou a sama si vybere, kde bude, do terária, tak kde je vlhko logicky volíme materiály nepodléhající rychlému rozkladu, nebo plesnivění.. a hermanka, podle toho jak je stará? (By mohla/měla už dávno zimovat..) :) tak co jak to vymyslíte?
Jestli smrkovými hoblovačkami máte na mysli "hobliny", tak ty jsme zkoušeli, plesniví nám zespod plošnými "fleky". Co se týče zimování, je mu 10, nicméně nemáme jej od mala (u nás je jen posledních cca 5 let) a původní majitelka na doporučení raději nezimovala.