Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak se orientovat v podruzích Elaphe (Orthriophis) taeniurus?

Hezký den,
Hledám v ČR chovatele/prodejce E. taeniur. Podařilo se mi najít ty, kteří chovají T. friesei, T. ridleyi. Ale sháním tzv. "blue beauty" variantu. Jsem laik a vůbec se v tom nevyznám tak se chci zeptat, zda se pod názvy T. grabowskyi, T. callicyanous skrývá tatáž barevná mutace?

PS: připojuji ještě jeden ryze začátečnický dotaz (buďte shovívaví);): doporučili byste mi nějaký druh hada, který dorůstá kolem těch 2 metrů jako E. T., ale kresbou připomíná krajtu? Klasické Python regius se mi příliš nelíbí, kvůli svému zavalitému tvaru těla a nádherné barevné variace guttek mě odrazují svou malou délkou a také tím, že jsou udajně více nočními, než denními hady. Narazil jsem např. na Morelia spilota cheynei, její tělo na mě nepůsobí tak nesouměrně a "obtloustle" jako u P. regius, a barevný kontrast je přesně tou kombinací barev tmavé a světlé, která mi imponuje.

aký je mezi nimi rozdíl?

krom jineho napr geograficky...

T.g. - Indonesie (Kalimantan, Sumatra, Borneo) a vychodni Malaysie
T.c. - Vietnam, Kambodza, Thajsko

BTW - ptate se na vec, ktera neni zcela jasna ani odbornikum. Systematika tohodle druhu neni dodnes zcela uspokojive vyresena, byt posledni vetsi revize (Schulz 2010, ROBERTS a SCHULZ 2012) do toho vnesli vice svetla...

Pravdepodobne nej klic na urceni poddruhu taeniur je Schulz 2010: Synopsis of the Variation in the Orthriophis taeniurus Subspecies Complex, with Notes to the Status of Coluber taeniurus pallidus Rendahl, 1937 and the Description of a new Subspecies (Reptilia: Squamata: Serpentes: Colubridae) Sauria 32 (2): 3-26...