Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Svrab u morčat

Zdravím, opět se sem obracím pro radu a doufám, že mi jako vždy pomůžete :-) Za výhodnou cenu jsem si pořídili cca 50 morčat ze zrušeného velkochovu, ale ty pískavé potvory mají svrab. Ty nejnapadenější jsme už ubytovali do mrazáku, ale 16 si chceme nechat na vlastní chov. Morčata co si necháváme do chovu nijak výrazně napadená nejsou, některá ani nemají příznaky, ale je mi jasné že svrab mají všechna. Existuje nějaká jednoduchá léčba? Rozhodně se nám nechce tahat 16 morčat k veterináři a podobně. Máme na starosti spoustu dalších zvířat a vážně bych byla ráda, kdyby léčba nezabrala moc času a nestála moc peněz :-)
Předem díky za rady :-)

My máme teda morčata jako mazlíčky, ale léčili je právě jednorázovým kápnutím čehosi za uši + očista ubytování a byl pokoj. Kolik jsem platila už nevím (bylo to před 4 lety). Rozumný vet by vám jistě lahvičku prodal. Jen bych se ho zeptala jestli pak budou vhodní pro zkrmení.

Pokud si dobře pamatuji, tak Vy máte ve škole nějaký zookoutek nebo něco podobného? Pokud máte veterináře, co Vám tam na zvířata dohlíží, tak asi nejjednodušší by bylo si mu říct o stříkačku Ivomecu (nebo Biomec, účinná látka Ivermectin) a morčatům to kápnout na lysiny, co mají za ušima. Po týdnu zopakovat, aplikace budou potřeba tak 3. Dá se použít i třeba Stronghold, ale ten je dražší, na tolik morčat by to byla dost pálka. A jak už bylo psáno po léčbě důkladně vydesinfikovat chovatelské zařízení.

Pamatujete se dobře, ale ,,svého" veta nemáme. V okolí Chrudimi se vet, co to umí i s plazy shání těžko. Veta, ke kterému vodím svá zvířata už jsem ale kontaktovala, tak uvidím, co mi odpoví. Chtěla jsem mít info z různých zdrojů, aby mi doktor nedoporučil něco neúčinného nebo zbytečně předraženého. Léčbu těch potvůrek nám totiž škola s největší pravděpodobností neproplatí...

Tak ono na přeléčení zasvrabených morčat nepotřebujete specialistu na plazy, na to stačí obyčejný vet. Ale pokud možno nějaký rozumný...tím Ivomecem aplikovaným po kapce na lysiny za uši se to dá vyléčit levně a bez nějakých rizik, nemusí se to píchat. Pipety typu Stronghold atd vyjdou mnohonásobně dráž..to už pak záleží na tom veterináři, jak moc je rozumný a lidský. Znám řadu veterinářů, co by vám řekli totéž co já a prostě Vám dali tu stříkačku Ivomecu a pak je ale taky hafo vetů, co by Vám doporučovali ten Stronghold, nebo injekční aplikaci Ivomecu, aby na tom vytřískali co nejvíc..

Vím, že na morčata nepotřebuji plazaře, ale máme hafo tera zvířat a pokud si budeme shánět ,,svého" veta, tak to určitě bude muset být plazař. Krmné hlodavce si přinejhorším dokážeme ,,vyléčit" sami :-) Mám ještě poslední otázku. Morčat je 16, když mi vet předepíše ten Ivomec na kapání za uši, netušíte přibližnou cenu? Předem díky :-)

Cena co si řekne za stříkačku Ivomecu už bude hodně individuální. Vzhledem k tomu, že celá lahvička stojí do 300,- ,tak dávka ve stříkačce na přeléčení 16 morčat by se u rozumného veta vešla do 50,-, ale to už pak bude záležet na tom, kolik se z toho bude ten vet snažit vytěžit..

Pokud bude vet rozumný, tak se Vám určitě vyplatí přeléčit ta stávající, dá se to i za rozumnou cenu. Ono když je vybijete a pak budete kupovat nové na burze nebo ve zverexu, tak stejně nebudete mít jistotu, že si zas nekoupíte napadená a problém nebude nanovo ;-)

Svrab není zas takový problém a rozhodně ne neřešitelný..