Ježek - hibernace nebo úmrtí
Dobry den,
prosim, jak poznam, zda jezek hybernuje, nebo umrel? Zacatkem prosince jsem za bileho dne nasla maleho jezka, vazil 370 g. Vzala jsem ho domu, mam ho v kotelne, zkousela jsem mu varit maso, to mu moc nejelo, susene cerviky ho take nenadchli, tak jsme skoncili u kocicich Fitmin (kureci, losos) a kocici konzerve (85%masa).Veterinarka ho odcervila, odblesila. V kotelne je nyni 15 stupnu. Jezek se mi vykrmil na 520 g, kdyz jsem ho rano sla cistit, mel plnou misku, nic nesezral a v domecku lezi, neni uplne svinuty, jak by pri hybernaci pry mel byt, na dotyk nereaguje, je docela tvrdy, nevim, zda mi zaspal i kdyz je v kotelne pomerne teplo a ma jen 520 g, nechci ho brat do ruky, abych ho neprobudila, pry je to pro ne moc vycerpavajici. Tento stav trva uz sesty den. V misce ma granule, piskot, denne davam cerstvou vodu, kdyby se nahodou probral. Muzete mi prosim poradit, jak poznam ze spi a neni mrtvy. Myslim, ze kdyby nezil, tak by po sesti dnech uz zapachal, ale kupodivu ted kdyz nepapa, tak ani v kotelne nesmrdi. Dekuji za odpoved
Změna předmětu, původně: Jezek (Roker)
Já to zkusím, nevím jestli to bude dobře, protože chovám jedině želvy...
Klidně zkuste jestli neni mrtvý, nic se mu nestane. Na hibernaci 15°C bude pravděpodobně moc. Kuřecí maso, losos, granule a piškot asi nebude to pravé - je to hmyzožravec. Spíš žížaly, červy, brouky... Pořádně si něco přečtěte o chovu, krmení, zimování...! Aby jste mu ještě v dobré vůli neublížila. Dávejte si pozor na veta. co dělá, protože někteeří to neví a ještě zvířeti ublíží. Hlavně toho co nejvíc načtěte prosím za ježka.
Dobry vecer Honzo,
tak jezecek je mrtvy, dnes jsem mu na radu veterinarky dala do kotelny topeni, aby se zahral a probral, protoze ho pry musim vykrmit na tech 700g. Ted jsem se na nej byla podivat a zkousela ho nadzvednout, a ma pod cumackem krev. Nevim, co se mohlo stat, je mi to moc lito. Ale kocici granule, konzerva, suseni cervi a piskot urcite neni spatne krmeni pro jezka v zajeti, to jsem si predtim nastudovala dobre, prave v zajeti se mu nemaji davat zizaly, slimaci apod. Do jidla jsem mu pridavala i probiotika od veterinarky, opravdu nevim, co se mohlo stat. Granule i konzerva byly kvalitni, zadne hnusy z hypermarketu. Moc me to mrzi, to jsem mu tedy moc nepomohla
prave v zajeti se mu nemaji davat zizaly, slimaci apod
říká kdo...???
kocici granule, konzerva, suseni cervi a piskot
jasně , na to byl ze zahrady či lesa zvyklej
raději už bez komentáře
Jen jednu otázku, odblešovali jste ho ? A čím?
veterinarka mu pichla injekci proti vnitrnim i vnejsim parazitum. Co nevim. A na netu je v kazdem clanku o jezcich, cim se maji krmit, kouknete. Mimo to jsem volala do zachranne stanice, kde mi rekli, ze davaji jezkum kocici Acanu a konzervy, kam by prisli, kdyby jim varili kureci krky a zaludky, jako jsem to delala prvni tyden ja, tj. taky v clancich na internetu. Takze taky radeji uz bez komentare. Myslim, ze jsem pro nej udelala, co jsem mohla.
Škoda,že to neocenil.
Ironie?
Zkopirovano z jednoho z mnoha odkazu jak pomoci malemu jezkovi v zime
Co ježkovi připravit dobrého, aby ho bříško nebolelo....
Obrazek75% ježčího jídelníčku by měla tvořit masitá strava.
K těm jednodušším na přípravu patří: kočičí konzervy, kočičí kapsičky, suché kvalitnější granulované krmivo. Do konzervy 1x do týdne přimícháme Roboran (stačí špetka na kávovou lžičku). Je nezbytný pro zdravý vývoj ježčete.
ObrazekDále má ježek rád kuřecí játra (nejlépe vařená a řádně vymáčená), kuřecí žaludky (vykrájené, očištěné a uvařené), libové hovězí maso syrové, vařené i mleté pro menší jedince, vařená kuřecí křídla (větší kosti z nich ježkům nedáváme), vařené kuřecí krky (pro větší ježky s dovyvinutými zuby - okusováním si "čistí" chrup a zpevňují dásně) a kuřecí maso a drůbež všeobecně.
ObrazekVětší ježky krmíme nejlépe večer, neboť ježek je hlavně tvor noční.
Je pravdou, že ježek by neměl konzumovat kořeněná jídla. Ovšem třeba kmín, majoránka a bobkový list jsou spíše bylinky. Proto neuškodí, když při vaření k masu vhodíme špetku kmínu apod.. Provoníme tím tak maso a jelikož se ježek řídí v přírodě spíše čichem než zrakem, potěšíme jistě i jeho nosík.
ObrazekJežkovi doplňujeme stravu o vejce, piškoty, ořechy (nesolené, nepražené), sýr (s malým podíl
em tuku, postačí klidně 20%), sladká jablka či ovoce, vařené brambory, rýži, těstoviny a moučné červy.
Zkopirovano http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navod y/nasli-jsme-jezka-co-s-nim-mame-delat
Potrava
Ježek je hmyzožravec, proto musí v jeho jídelníčku převažovat masitá strava. Nedoporučuje se krmit ježky žížalami, slimáky nebo šneky, neboť často obsahují vnitřní parazity a ježci by se jimi mohli nakazit. Ježčí jídelníček se liší pro jednotlivé váhové kategorie.
Možno by si mala porozmýšľať, prečo dávať ježkovi neprirodzenú potravu, s ktorou sa nikdy v prírode nestretne. myslíš, že si tam majú kde variť??? Myslíš, že ježko bežne používa pri love v prírode koreniny? Keď v prírode bežne žerie dážďovky, myslíš, že v zajatí to je pre neho zlé?
Ak chceš, aby ti niečo prežilo, MUSÍŠ mu dať to, čo je pre neho dobré a prirodzené. Nie to, čo si o tom myslia ľudia.
Zdravím, nebudu se tady handrkovat o tom, zda je lepší krmit přirozenou potravou nebo umělou, protože jsem se o ježky nikdy nestaral. Ale argumentovat tím, že nebudu krmit žížalama apod., protože můžou mít parazity, mi přijde nešťastný. Taky odčervení v tomhle stavu asi nebyl nejlepší nápad. Musíte si uvědomit, že ježek je divoký zvíře a s parazitama přijde do kontaktu tak jako tak. U domácích zvířat a mazlíčků pravidelné odčervování chápu, ale u divokých ne. Jednou ho odčervíte, pak ho pustíte a následná infekce dalšími parazity může být i horší než ta předchozí, nemluvě o tom, že odčervení je pro organismus zátěž. Divoká zvířata žijí v přírodě a tam jsou i parazité, kteří do jejich života prostě patří. Nedělejte z nich krvelačný bestie, který chtějí svého hostitele zabít
A to já ježky pro změnu chovám, jak exotické, tak i různých "nedorostlých tuzemáků" na zimním hotelu jsem už měla X. Samozřejmě, že ježci se dají krmit přirozenou potravou jako žížalama, šneky atd, s jejich parazity zas takový problém nemají. Ale zrovna tak se dají krmit i kvalitními kočičími konzervami nebo kuřecími droby (dávám syrové), s tím taky nemají problém. Granule už jsou trochu nevhodnější, při dlouhodobém zkrmování ježkům zničí zuby.
Co se týče toho zbavení ekto/endoparazitů, tak to je u ježků z přírody naprosto nezbytná nutnost, protože 1/3 jeho hmotnosti často tvoří různí červi a tasemnice, o hromadách blech a dalších breber ani nemluvě. Neodčervovat platí pro některé plazy, ale rozhodně ne pro drobné savce, tam ti paraziti dokáží zvíře zabít v krátké době a navíc si ještě zamoříš byt (nebo i sám sebe). Ale to ošetření musí udělat někdo, kdo ví co dělá, protože injekce Ivomecu, kterou veterináři často ježourům dají oslabeného jedince vyléčí definitivně . Mnohem lepší je ježoura stříknout proti blechám třeba Biokilem a odčervit pastou pro kočky. Je to sice pracnější, ale šetrné a zvíře to nezabije.
nemyslim si, že bys udělala nějakou zásadní chybu, kvůli které ten ježura exl. To krmení zas tak hrozné nebylo, aby ho za tak krátkou dobu zabilo. Spíš bych to viděla na tu injekci od veterinářky, Ivomec oslabeného ježka dorazí celkem spolehlivě. Navíc to zvíře mohlo mít svých dalších problémů dost, do ježka želv a jiných lidí nevidíš....ne všechny ježky se holt podaří zachránit. Nebuď kvůli tomu smutná, snažila ses
Ta krev pod čumáčkem mohla mít řadu příčin, od plicních červů, po vnitřní zranění (někteří ježouři smetení autem ještě odlezou i pořádný kus od silnice, pokud nejsou na placku). A možná i rozklad, odleželá mrtvolka krvácí z tělesných otvorů, ale to už je obvykle i cítit...
při 15°C by ani nezačal hibernovat...když ho dáte do teplejší místnosti, tak asi co nevidět začne zapáchat