Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský - Trus

Dobrý den mám takový problém můj chameleon už potřetí vyloučil trus který není klasický jako ho vždycky má takže není tmavě hnědý až černý a tuhý ale je měkčí připadá mi větší ale hlavně je šedý nevím čím to může být prosím o pomoc vím že si můžu zakoupit tester na výkaly na rozbor nějaký roztočů atd. ale nejdříve se chci zeptat zde aby to nebylo zbytečné-mohu zaslat i foto jestli to něčemu pomůže děkuji
[mod]Změna předmětu, původně: Chameleon Jemenský - Trus (cejna)[/mod]

určitě můžu doporučil mi ho můj prodejce chamíka http://exomed.cz/index.php?option=com_content&view =article&id=90&lang=cs&Itemid=53 prý stojí asi 150Kč což je super... nadbytek vápníku to je možné protože ho podávám čistý, koupil jsem si vápníkovou želvičku http://images.profizoo.cz/eshop-images/orig/8/4/up load_2011_12_01_17_42_45_4ed7ae85aba27_p06_841_205 .jpg a rozmělnil na prach a v tom obaluji protže jako doplňkové krmivo používám nutri mix rep s etiketou hada a bylo mi řečeno že v tom neni dostatek vápníku tak jsemto vyrešil takto jinak žárovka EXO&TERRA Reptile UVB 100 13W a výhřevná Philips 60W terárko můžu nafotit .. chcete jěště nějaké info ?

Rozbor trusu určitě není od věci, ale předně bych mu rozhodně nezkrmovala ten želvík. Páč to je chemie na úpravu vody, ale rozhodně ne zdroj vápníku pro vnitřní užití. Našla jsem ti složení: síran vápenatý, síran hořečnatý, chlorid sodný, vitamín B1
V tom bych i celkem viděla ten důvod divně vypadajícího trusu a žízeň, vzhledem k tomu, že vápník k vnitřnímu užití je na bázi CaCO3 a MgCO3. Jenže ty do toho zvířete místo toho cpeš MgSO4, CaSO4 a NaCl, což pro plazy vůbec není k vnitřnímu užití, naopak to je o to zničit jim ledviny ;-) Za daných okolností se nemůžeš divit, že chlastá jak duha - možná naštěstí.

Prostě mu kup jako zdroj čistého vápníku Biomin nebo mletý krmný vápenec, těch možností je víc, ale necpi do něj takovéhle srágory, které k tomu vůbec nejsou určené, nebo mu akorát ublížíš (pokud už se tak nestalo).

Tak to mě docela vyděsilo, dávám želvíka do vody klapavce a ona ho docela s chutí žere. Takže by neměla? Místo něho sépiovku? Ta jí tak nechutná a co jsem našla složení, tak má 25% vápníku. Kolik je vápníku v želvíkovi jsem nenašla nikde, ani přímo na něm.. Akorát píšou, že je to vyrobeno z přírodních surovin.

Jo, želvy ho občas okusují, pokud mají nedostatek vápníku nebo potřebují na něčem obrousit zobák (což je častější). Ono nejlepší je dávat želvám celé šneky, ryby atd a vápník získají a čelisti si obrousí přirozenou formou....ono v tom želvíku v podstatě zas tolik vápníku není, jsou to všechno sirné soli, kde je vůbec otázka, jestli ten v nich vázaný vápník organismus vůbec umí získat. ty suroviny jsou na bázi přírodních, jako je třeba sádrovec atd a používají se (některé- mají i označení jako "E(x)") v potravinářství jako stabilizátory, bělidla atd a jako přísady solí do koupele a další drogerie...ale do zvířat je to nevhodné záměrně cpát, obzvlášť u ještěrů, kde jim to akorát oddělá ledviny, když se tím budou krmit ve větším množství což rozhodně je, pokud se to iracionálně používá jako zdroj vápníku.

on ten želvík je vůbec takový sporný, já ho před časem ze zvědavosti taky používala a pak jsem toho nechala a nějaké zjevné rozdíly vůbec žádné. Co se týče kvality vody, tak u citlivějších druhů co v přírodě žijou v krasových oblastech uplně stejný účel splní i vápencový kámen nebo mramorová drť v misce.

Díky za odpověď. S želvíkama teda končím. Okružáky dostává, žížaly, a ryby nechám větší kusy, zatím jsem jí je porcovala na malé kousky, aby nebyl bordel :) Ale ona je taková nebojácná, pokud jde o žrádlo :-D , budu jí krmit jinde.
Omlouvám se, že takhle ruším chameleoní téma.

Tak rozbor trusu podle mě není nikdy zbytečnej, obzvlášť pokud se děje něco takhle nestandardního. Rozhodně bych bobek poslala.

Na to pití bych se taky vybodla, 4ml je fakt dost, tim mu akorát odvaříš ledviny, jemeňáci obecně pijou dost málo, a když už, tak po pidi kapičkách. To ti takhle brutálně pije sám (jakože ty před ním kapeš a on tohle dobrovolně vyžahne) nebo to do něj spíš "naleješ", když otevře tlamku? Každopádně bych s tim přestala nebo to aspoň výrazně omezila..

ok ok počkám na poslední hovno co udělá dneska jesště nic tak uvidim a pak asi obědnám ten tester .. :/ ach jo štve mě to hlavně se mi to dost komplikuje odjíždim teď na týden na hory .. takže zase o problém na víc . Já před ním udělám na konci stříkačky kapku od skouske tak mu tam trošku pustim on spoliká zase udělám kapku tak zase skousne no nevim tak budu jen rosit nechci mu ublížit jen mi to bylo divné když se furt peče pod žárovkou že tak málou pijou ..

Hlavně mu nedávej tu věc na úpravu vody do želvárka,ty ho chceš otrávit?
Po takové věci bych měl taky takový ho.no.
Vždyť to je na úpravu vody - viz popis : Obsashuje látky, které vhodně upravují pH vody na neutrální reakci. Zabraňuje tak překyselení vody v želváriích a vápník, který je postupně při rozpouštění bloku uvolňován, omnezuje měknutí želvích krunýřů.
To ti zas někdo něco poradil :x:

Tyjo, to jsem nějak přehlídla, s timhle "upravovadlem". Na to prď a HLAVNĚ!!! Už NIKDY si nechod pro rady do zveráku!!!

Jinak ten rozbor klidně počká, než se vrátíš z hor, ten tejden už to nevytrhne, pokud chamík jinak funguje. A nemusíš si nutně kupovat lopatičky od exomedu, brnkni do nejbližší veteriny, jestli rozbory dělají a lejno jim tam dones. Odborníka na platy můžeš najít potom v případě, že to bude pozitivní..

jak už bylo psáno, do zveráku na rady nechoď, tam často ani nevědí, co prodávají, natož aby adekvátně poradili...viz ten želvík. Vlastně ani nechápu, jak to někoho, pokud umí číst vůbec může napadnout dávat zvířeti do krmení. Lidé si taky běžně nezpestřují jídelníček solema do koupele..

co se týče té sady na rozbor trusu, tak je to akorát předražená ptákovina- snad v každé lékárně mají skumavky se zátkou na odběr moči nebo sputa a stojí pár kaček, pokud už doma nemáš nějakou malou čistou skleničku třeba od přesnídávky.

Já bych ty sady úplně nezatracoval - ne každý má poblíž veterináře, který rozumí plazům a obyčejný "kočkopejskař" je někdy schopný jen potvrdit, že je to trus. ;-) Ta cena za sadu totiž není jen za kus toho plastiku, ale je v tom rovnou i započítaný rozbor a konzultace výsledků. Samozřejmě je možné poslat trus ve zkumavce a zaplatit jen rozbor (tak jsem to dělával já), a vyjde to cca o 100,- levněji. Případně se rovnou dohodnout s Jabulou, což je asi nejlepší řešení. :-)

já je nezatracuju, jen jsem napsala, jak to v reálu je- když člověk přemýšlí a zjistí si informace (kterých je na netu tuna), tak to jsou zbytečně vyhozené peníze. Já si rozbory trusu taky nechávám dělat u Jany a kupuju ty zkumavky, stojí pakatel a člověk nic nemusí nikde objednávat, jen se pak domluvit s Janou a donést jí čerstvý boban.

KU*VY jedny !! ok počkám až přijedu z hor, skumavky mám domá máma je zdravotní sestra takže je toho doma jak na***** a jestli ten rozbor dopadne špatně tak pujdu do toho zveráku a tak je tam zje** že už se budou bát něco prodat .. mimochodem bylo to na výtězňáku Praha6 -_-. Jo a ještě jak píšete zorbor u Jany-to je kdo nebo co ? :-D

no jéžiš, když máš mámu zdravotní sestru, tak nemusíš řešit kde sehnat zkumavky :-)

rozbor si lidi z Prahy a okolí nechávají dělat u JaBuly, je tady na to nejlepší..ale ten rozbor je na endoparazity, jestlis tomu chamíkovi tím želvíkem odvařil ledviny, tak to Jana z howna asi nepozná ;-)

jak dlouhos mu to vlastně dával?

já bych se na to pití tedy nevybodla, protože nějaký důvod to bude mít. Nepije jen tak, přeci.

Tak ono je rozdíl, jestli to ten chameleon slíže sám nebo se to do něj "naleje". Co mám zatim zkušenost s timhletim nadměrnym napájením, tak to není tak, že člověk kape a nechá chameleona, aby olíz kapek, kolik chce, ale jakmile chameleon jednou otevře tlamku a začne polykat, tak se mu tam leje a leje, dokud nezdrhne. A to je podle mě uplnej nesmysl.

Jako v tomhle případě asi jo, no, to je fakt..

I když

Já před ním udělám na konci stříkačky kapku od skouske tak mu tam trošku pustim

- tady je přesně to, co jsem myslela "tak mu tam trošku pustím" ..

Takže oprava: Vybodni se na želvíka a následně bych do něj přestala vodu "pouštět" a nech ho vypít to, co si slíže sám.

To bile a oranzove neni trus, ale moc chameleona, presneji urat. Nema to vubec zadnou souvislost s nadbytkem vapniku. Pomer uratu bila/oranzova by mel byt 70/30 cca, pokud bude oranzove vice jak 50%, dostava se chameleon do stavu dehydratace. Pokud bude mit bile 100% a trus bude zapachat a bude obaleny slizem, je chameleon prevodneny. Obavam se vsak, ze temi 4ml vody ze strikacky jsi mu poskodil ledviny, pokud se totiz hydratuje umele, podava se chameleonovi mnozstvi vody max. 1.5-2% jeho telesne vahy denne. Nevymyslejte zde zadne kraviny a radne si nastudujte spravne podminky chovu chameleonu. Na facebooku se pridejte do skupiny Žijeme s Chameleony, kde Vam poradi certifikovani odbornici a chovatele chameleonu a ne zde samozvani radci, kteri maji sami nevyhovujici teraria a osvetleni pro chov chaneleonu.