Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký topný kabel na chov švábů?

Ahoj. Situace mě donutila vytvořit líheň pro šváby. Není jiné cesty než mít celoročně chov na půdě. Dotaz zní,
jaký budu potřebovat topný kabel (watáž, délku) uvnitř bedny (obložené větší vrstvou polystyrenu) aby mi to vytopil i když bude na půdě cca 0°C. Zvládne to vytopit? Nebo bude lepší jiný tepelný zdroj?

Topný kabel dle mého opravdu nezvládne vytopit v prostredi s 0°C bednu se svabama na 30°C. S udržením takové teploty v takovém prostředí by měl obrovské problémy i inkubátor .... Hlavně švábi potřebují vzduch/kvalitní větrání. Tedy kompletně je odizolovat polystyrenem jak plánujete není možné.
Nejlepší je plastová bedna z ikey, švábi S. tartara nebo dubie, dát proložky od vajec a úplně odkryté dát k topení v bytě. Takto chovám už více jak dva roky celou kolonii, žádné uprchlíky neeviduji a dobře prospívají.

Souhlas s předchozím příspěvkem. Já je mám doma na topné fólii a teprve pak se začali množit. Když byli jen na terárku tak ani tam ta teplota nestačila. Fakt musí mít teplo. Ale v pokoji by to mělo být v pohodě. Nezdrhají, nesmrdí. Tmavá bedna z Ikey - víko vyřízlé co to jde a přes to pletivo a v pohodě.

Nebral by som to tak tragicky. Záleží od toho, akú hrubú izoláciu tam budeš mať, koľko tam bude priestoru na vzduch a ako často alebo akým spôsobom to bude vetrané. Určite by som to neriešil iba káblom alebo fóliou, nutný bude aj termostat. Radšej daj silnejší kábel, aby určite stíhal, ostatné vybaví termostat.
Najlepšie by bolo, keby si napísal, aké veľké to bude, podľa toho sa bude dať pohnúť.
Kedysi som niečo podobné, len vo väčšom. Jednalo sa o miestnosť z polystyrénu s hrúbkou 8cm v radovej garáži. Myslím, že iba podlaha bola tenšia, už si to nepamätám. Mal som tam elektrický konvektor, ktorý to v pohode vyhrial a to nebežal ani na polovicu. Vonku vtedy bývalo bežne pod nulou, bolo to vo februári. /čel to bez problémov splnilo.

Prozatím vůbec nevím jaké velikostibudou potřeba. 50/50/50 cm (chtěl bych ukrmit 3 agamy vousaté)? Chtěl bych zkusit argentinské šváby. Nejdřív koupím nějaké bedny v ikei a podle toho udělám nějakou polystyrenovou bednu, do které je vložím. Co tedy mám použít na vytápěný? Kabel je slabý? Co ta výhřevná fólie? Nebo ještě něco jiného?

Při nákladech na vytápění a chov všeobecně tě vyjde levněji, když si šváby (nebo mnohem levnější cvrčky) budeš kupovat. Zvláště dubie jsou tak málo produktivní, že bych o něčem takovém vůbec nepřemýšlel.

Bedna bude muset být poměrně dobře větraná (vlhké prostředí je velkej problém kvůli roztočům) a v tu chvíli tam budou ohromné úniky tepla.

EDIT: Pokud by ses přesto rozhodl pokus uskutečnit, taky je vhodné k tomu použít starý nefunkční mrazák a vytápět ten.

Taky si myslím. Pokud nemáš možnost dát bednu nad terárium a tím využít unikající teplo tak se to vyplatí ale vytápět od 0 na cca 30 bude stát dost. Jinak proč chceš mít bednu v takové zimě? U nás třeba není vyjímkou když v noci na 3-4 hodiny vypnou proud a pokud by mrzlo tak nevím jak by nato švábící zareagovali. Není možnost ji dát nad terárium, nebo nekde pod terárium a slabučkým kabelem přitápět ?

Ak chces silou mocou co najmensiu wattaz, tak musis zmenit miesto za najtelpejsie ake najdes. Cize niekde v byte.
Ostatne ak budes mat termostat, tak je v podstate jedno ci mas kabel 15W, alebo 150W. Slaby ti pojde nonstop a mozno ani nevyhreje na pozadovanu teplotu. Kdezto silny bude spinany podla teploty a v konecnom dosledku ta to vyjde na rovnako. Potom je to uz iba o najdeni spravneho pomeru izolacia/vetranie.
V kazdom pripade odporucam chov napr. dubii v byte. Mam ich pod terariom celu bednu s 5W vyhrevnou foliou nastavenou tak na 1/2 vykonu a mnozia sa tak, ze ich nestiham zkrmovat

Zdravim, rozjizdim chov dubia a cranifer. Muzu se zeptat kam v chovnych boxech umistujete cidlo od termostatu? Kdyz se umisti na dno (kde je take vytapeci zdroj) vypina samozrejme mnohem rychleji nez kdyby bylo cidlo na vrchu. Bojim se, abych je nepripekl... Diky.