Gekončík málo žere
Dobrý den, chtěl bych si od zdejších chovatelů nechat poradit, protože ani po pročítání zdejších diskuzí jsem nenarazil přesně na můj problém.
Tedy jedná se o to, že v teráriu mám dvě samičky gekončíka nočního zhruba ve stejném stáří (8-9 měsíců), avšak od rozdílných chovatelů. Samičky jsem do terária umisťoval postupně v rozmezí asi 2 měsíců. Ta co byla umístěna do terária jako první už od začátku nevykazovala moc velký apetit a za den zbaští tak 1 maximálně dva cvrčky střední velikosti. Většinou uloví jednoho a jde znovu spát nebo odpočívat (je jedno, jestli se jedná o noc nebo den). Myslel jsem si, že s umístěním "kamarádky" se to zlepší, ale situace je pořád stejná. Gekončík, který byl do terária umístěn později má velký apetit a žere jako "zjednaný", takže se mi nezdá, že by byl problém s podmínkami chovu.
Moc by mě prosím zajímalo, jak bych mohl více povzbudit apetit prvně umístěného gekončíka, protože o něj mám dost strach, jelikož je stále hubenější a ocásek už je velice slabounký.
NEJEDNÁ se o to, že je druhý gekončík zastrašován nebo nemá možnosti lovit. Obě spolu vycházejí dobře.
NEPOMOHLO oddělení "silnějšího" gekončíka. A na krmení z pinzety nereaguje.
Podmínky chovu:
terárium 70*40*35(výška)
výhřevný 2W kámen, který je zapnutý přes den. Teploty jsou tedy od 35 (na kameni) po 24-25 stupňů v nejchladnější části terária. Noční teplota asi 22.
substrát křemičitý jemnozrnný písek+rašelina
krmíme 3-4x týdně (po 12 cvrčcích střední velikosti)
Přikládám foto vitálního gekončíka na terase a bohužel rozmazanou fotku slabšího gekončíka. Dále pak foto pro nastínění rozložení terária.
Prosím poraďte :(
Ten druhý už je hodně hubený, určitě bych nechal udělat rozbor trusu (raději u obou). A toho druhého dal do karantény, aby případně nenakazil druhého.
Takže si myslíte, že by tato její "dieta" mohla být způsobena nějakým druhem nákazy? Moc se mi nezdá, že by tento stav trval přes 4 měsíce.. To bychom ji tak už museli dostat od chovatele. Ale nemám samozřejmě tolika zkušeností Za názor děkuji
Zdá se mi už opravdu vyhublá to nebude jen tak, je dost možné že jedná o nějaké parazitické onemocnění, proto by bylo dobré aby jste jsi oddělit! Nechci strašit, ale přečtěte si něco o tomhle http://tera.poradna.net/s/index/?text=kryptosporid ie&questions&replies&content&title a co nejdřív proveďte rozbor trusu !
Rozumím. Než bude hotový rozbor.. Nemáte zkušenosti, že by se mohlo jednat o něco jiného? Například něco dědičného?
Tak ti paraziti nebyli prokázáni. Co by to tedy mohlo být?
A už žere? Přibírá?
Žere pořád, ale ve stejném (malém množství). Prozatím nepřibírá, váha je pohledově konstantní, ne-li menší. O lov cvrčků se snaží, ale přijde mi, že nemá moc energie.
Nechápu, kde se bere dojem, že když mám podtržené nežeroucí zvíře, tak mu kamarád pomůže. Nesmysl a vůbec bych k takovému zvířeti nedávala další. Tohle je zrovna poměrně základní věc.
Netvrdila bych, že ho druhý neutiskuje, to pravděpodobně ani nepoznáte a zvíře dál hubne a bezdůvodně to asi nebude.
Takže za mě rozhodně nechat oddělené.
Další věc - 2W kámen bych nepovažovala zrovna za top věc - když už, tak terárium vytápějte tak na 28°C ve většině prostoru a pak ho tam klidně nechte na nahřátí.
Kde jste nechával dělat rozbor? To je poměrně zásadní - chce to poslat někam, kde to umí. Tyhle projevy by mi seděly na kryptosporidiozu - ta se klidně na pár měsíců protáhne, ale to by měl odhalit rozbor.
Takže pokud je jisté, že rozbor byl udělaný dobře, tak bych upravila teploty, nasypala misku moučňáků a počkala, až (a jestli) začne přibírat.
Nechápete, kde se bere dojem, že "kamarád" pomůže. Dobrá, tak tedy: když je zvíře ve stresu, tak mu jedinec stejného druhu může pomoci a může to nastartovat žravost z pohledu větší konkurence, to jen pro příklad. Navíc v době kdy jsme umisťovali druhou gekončici ta první nevykazovala známky nemoci, ocásek měla dostatečně mohutný na to, abychom si mysleli, že je v pořádku, jen má zrovna období, kdy moc nežere.
Že nepoznáme, když jedno zvíře utiskuje druhé? Jistě, když terárium nesledujete, tak to taky nepoznáte, ale my vzájemný kontakt pozorujeme.
Kámen je dobrá věc a slouží především k nahřátí gekončíků, když mají potřebu.
Za ostatní rady děkuju, s teplotou to nějako zkusíme pořešit. S těmi moučňáky jsem ale skeptický, protože ty už jsme také zkoušely.. Přikláním se spíše k verzi, že jde jen o slabý kus gekončíka :(
Je to přesně jak píše lacerta, zde žádné kamarád pomůže neplatí.
když je zvíře ve stresu, tak mu jedinec stejného druhu může pomoci a může to nastartovat žravost z pohledu větší konkurence
To je právě to, to zvíře je ve stresu právě proto, že to silnější, dominantní zvíře mu konkuruje.
Že nepoznáme, když jedno zvíře utiskuje druhé? Jistě, když terárium nesledujete, tak to taky nepoznáte, ale my vzájemný kontakt pozorujeme.
Vy to terárium sledujete 24/7?
Jednoduše, pokud není jedno zvíře z páru (skupiny) ok, je nejlepší ho separovat, předejde se tak řadě dalším problémům.
Asi vás vyvedu z omylu, protože po umístění druhého gekončíka začal být první aktivnější a začal i trošku více žrát (ne ale o tolik, aby to pomohlo)
Děkuji všem za přínosné návrhy. Kdyby se objevily nové skutečnosti, tak budu informovat.
Věřte, že jsem viděla dost gekončíků na to, abych věděla, že nepoznáte nic. Ne, když máte dva gekončíky. Ne, když nemáte dost zkušeností. Utiskování probíhá i jinak, než otevřeným bojem a zastrašováním. Vidíte jen to, co chcete vidět. Tohle neberte zle, ale jako dobrou radu.
Navíc gekončíci nejsou kočky nebo papoušci. Gekončíkům udělá "radost" maximálně vhodný partner na rozmnožení a ani potom spolu nijak zvlášť kamarádit nebudou.
No jo, Vy jste tu přeci ta expertka já nic nevím