Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia s.variegata - nachlazení?

Dobrý den, mám problém se samcem kobercovky, stáří asi 8 let.

Podmínky chovu:
Terárium cca 150x60x80
Teplota pod bodovkou 35, v nejchladnější části 26.
Podklad hobliny,úkryt,větev,vetší miska s vodou.
V teráriu je sám.

K problému. Před 14 dny sežral 3 potkany, vše ok. Poté zalezl do úkrytu a trávil. Za cca 5 dní se zakalil, nebyl příliš aktivní ale to po krmení nebývá nikdy. Dnes jsem si všiml že má pootevřenou tlamu, mírně nadzvednutou hlavu, sípá a při dýchání se mírně nafukuje. Ještě dodávám že před 3 dny jsem ho kontroloval a nic zvláštního jsem nepozoroval. V poslední době ze zdržoval spíše na chladnějším místě (28stupňů). Po přečtení příspěvku zde to vidím na nachlazení, možná i zápal plic. Dnes jsem mu podal rozpuštěný vitamín C a zvýšil teplotu. Dnes se odkalil, takže se bude v nejbližších dnech svlékat.

K dotazu. Nevím, zda ho hned zítra odvézt k veterináři (dělá plazy) nebo počkat až se svlékne. Po přečtení vláken zde, si také nejsem jist zda léčit ATB nebo pouze vitamín C, a zvýšenou teplotou. Nerad bych to zanedbal ale vím že ATB mohou nadělat více škody než užitku.
Ještě dodám že had je jinak ve výborné kondici a asi 2 h po podání Céčka zalezl na větev, hlavu má v normální poloze, zavřenou, a zvuky nevydává.

Děkuji Vám za případné rady.

Tak dnes velká změna. Krajta má hlavu v normální poloze, zavřenou, dýchá normálně. Když se ho dotknu syčí, ne úplně normálním zvukem ale rozhodně to není jak včera. Přijde mi divé že se takhle zlepšil během jednoho dne. S veterinou nejspíš počkám, alespoň dokud se nesvlékne. Teď nevím jakým způsobem vyřešit ten svlek. Sice s ním nikdy problém neměl, ale mám strach ho teď více rosit a zvyšovat vlhkost. Jak dále postupovat?

To je jasné, ale u "nemocného" hada budou asi ve větším množství(?) Jakým způsobem by se to dalo lépe diagnostikovat? Rád bych se vyhnul širokospektrálním ATB. Dle veterináře není stav natolik akutní. V případě zhoršení by se musely ATB nasadit samozřejmě ihned.

Síce z trochu iného súdku. Ale...
Mňa takto pravidelne strašia Chrysopelejky. Pred každým zvlekom ked sa zakalia sa nafukujú, pískajú, pukajú, majú olepenu papulu bordelom.... Po zvelku je všetko ok.
28 mi príde na nachladenie celkom dosť. Počkaj na zvlek a potom uvidíš. Zbytočne by som neplašil.

On to nikdy před svlekem nedělal, ale také jsem uvažoval že by to mohlo souviset. Každopádně rozborem asi nic nepokazím a pak se uvidí. Těch 28 mi také přijde dost, ale v posledním týdnu se u nás i více větralo, takže možná i trochu průvan. Jen doufám že se to nebude zhoršovat...Každopádně dík za názor.

Jenze vyter z tlamy je naprosto neprukazna metoda. Prukaznejsi je alespon vyplach plice, ale i tam se muze objevit neco, co problem vubec nezpusobuje. Tady zalezi i na tom kde nechavaji rozbor delat a kdo jej vyhodnocuje. Napriklad bakterie Pseudomonas jsou pritomne u vetsiny krajt. Zatim bych hada umistil do hygienicky zarizeneho teraria a zvysil teplotu. Take preventivnim podavamim vitaminu C (peroralne 20 mg/kg) nic nezkazite.

O výplachu plic jsem neslyšel, ale přijde mi to dost drastické, každopádně se o tom budu informovat. Nejsem veterinář, takže dělám to co my vet řekl (vím že dobrý, zabývá se plazy). Rozbor bude proveden na VFU v Brně. Teplotu jsem samozřejmě zvýšil, vit.C podávám, jak už jsem myslím psal v prvním příspěvku. Ještě dotaz, lze použít i šumivý celaskom nebo jsou lepší drcené tablety? Dík.

Zdravím, tak přináším novinky. Připadám si trochu jako blbec, ale člověk se neustále učí. Dnes po příchodu domů na mě v teráriu čekala krásná svlečka (v celku, to jsem ani nečekal) a krajťák opět aktivně prolézající celé terárko. Po asi půl hodině pozorování a poslouchání mohu říct, že všechny dříve popisované dýchací potíže jsou pryč. Zaráží mě ale to, že za cca 8 let co ho mám jsem to u něj nikdy nepozoroval. Nemohou na to mít vliv třeba hobliny? Býval na novinách, před cca měsícem jsem začal používat hobliny...Jsem sice o 7 stovek lehčí (nechal jsem udělat ten rozbor) ale hlavně jsem rád že je zvíře ok. Všem se omlouvám že jsem zbytečně "plašil" a zároveň Vám děkuji za rady.
To danio: Netušíš proč to ty tvoje Chrysopelejky dělají? Docela by mě to zajímalo...