Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Morelia s.variegata - nachlazení?

Dobrý den, mám problém se samcem kobercovky, stáří asi 8 let.

Podmínky chovu:
Terárium cca 150x60x80
Teplota pod bodovkou 35, v nejchladnější části 26.
Podklad hobliny,úkryt,větev,vetší miska s vodou.
V teráriu je sám.

K problému. Před 14 dny sežral 3 potkany, vše ok. Poté zalezl do úkrytu a trávil. Za cca 5 dní se zakalil, nebyl příliš aktivní ale to po krmení nebývá nikdy. Dnes jsem si všiml že má pootevřenou tlamu, mírně nadzvednutou hlavu, sípá a při dýchání se mírně nafukuje. Ještě dodávám že před 3 dny jsem ho kontroloval a nic zvláštního jsem nepozoroval. V poslední době ze zdržoval spíše na chladnějším místě (28stupňů). Po přečtení příspěvku zde to vidím na nachlazení, možná i zápal plic. Dnes jsem mu podal rozpuštěný vitamín C a zvýšil teplotu. Dnes se odkalil, takže se bude v nejbližších dnech svlékat.

K dotazu. Nevím, zda ho hned zítra odvézt k veterináři (dělá plazy) nebo počkat až se svlékne. Po přečtení vláken zde, si také nejsem jist zda léčit ATB nebo pouze vitamín C, a zvýšenou teplotou. Nerad bych to zanedbal ale vím že ATB mohou nadělat více škody než užitku.
Ještě dodám že had je jinak ve výborné kondici a asi 2 h po podání Céčka zalezl na větev, hlavu má v normální poloze, zavřenou, a zvuky nevydává.

Děkuji Vám za případné rady.

Tak dnes velká změna. Krajta má hlavu v normální poloze, zavřenou, dýchá normálně. Když se ho dotknu syčí, ne úplně normálním zvukem ale rozhodně to není jak včera. Přijde mi divé že se takhle zlepšil během jednoho dne. S veterinou nejspíš počkám, alespoň dokud se nesvlékne. Teď nevím jakým způsobem vyřešit ten svlek. Sice s ním nikdy problém neměl, ale mám strach ho teď více rosit a zvyšovat vlhkost. Jak dále postupovat?

To je jasné, ale u "nemocného" hada budou asi ve větším množství(?) Jakým způsobem by se to dalo lépe diagnostikovat? Rád bych se vyhnul širokospektrálním ATB. Dle veterináře není stav natolik akutní. V případě zhoršení by se musely ATB nasadit samozřejmě ihned.

Jenze vyter z tlamy je naprosto neprukazna metoda. Prukaznejsi je alespon vyplach plice, ale i tam se muze objevit neco, co problem vubec nezpusobuje. Tady zalezi i na tom kde nechavaji rozbor delat a kdo jej vyhodnocuje. Napriklad bakterie Pseudomonas jsou pritomne u vetsiny krajt. Zatim bych hada umistil do hygienicky zarizeneho teraria a zvysil teplotu. Take preventivnim podavamim vitaminu C (peroralne 20 mg/kg) nic nezkazite.

Zdravím, tak přináším novinky. Připadám si trochu jako blbec, ale člověk se neustále učí. Dnes po příchodu domů na mě v teráriu čekala krásná svlečka (v celku, to jsem ani nečekal) a krajťák opět aktivně prolézající celé terárko. Po asi půl hodině pozorování a poslouchání mohu říct, že všechny dříve popisované dýchací potíže jsou pryč. Zaráží mě ale to, že za cca 8 let co ho mám jsem to u něj nikdy nepozoroval. Nemohou na to mít vliv třeba hobliny? Býval na novinách, před cca měsícem jsem začal používat hobliny...Jsem sice o 7 stovek lehčí (nechal jsem udělat ten rozbor) ale hlavně jsem rád že je zvíře ok. Všem se omlouvám že jsem zbytečně "plašil" a zároveň Vám děkuji za rady.
To danio: Netušíš proč to ty tvoje Chrysopelejky dělají? Docela by mě to zajímalo...