Agama vousatá a UVB záření
Dobrý den, zajímá mě váš názor na to, co teď napíši. U jedné chovatelky, která chová všechny možný plazy, hady, varany, chameleony atd a také agamy vousaté (již několik let..) jsem se dočetla, že agamám stačí UVB záření pouze do 1 roku a pak záleží na chovateli, zda ho bude stále dopřávat agamám, či nikoliv, oni ho však prý již nepotřebují..Chovatelka má vystudovaný chov cizokrajných zvířat. Co vy na to? Kde hledat pravdu?
Která chovatelka? Byl by odkaz?
Jde to i bez UVB i u mláďat, ale je to trochu složitější. UVB je pro ještěry důležité kvůli tvorbě vit. D3, který ještěři potřebují ke správnému ukládání a hospodaření s vápníkem.
Takže pokud nemají kdykoliv během svého života přístup k UVB je nutné jim dodávat vit. D3 v podobě vit. přípravků.
Tohle se dočtete v každým článku o agamách.
Záleží na každým chovateli jak k chovu přistupuje a hlavně na tom jaké má zkušenosti.
Vitamínem D3 se dá zvíře docela snadno předávkovat, takže to chce dávkovat s rozumem. Pro začátečníka a pro jeho zvíře je určitě lepší a jednodušší pořídit kvalitní zdroj UVB.
Jen bych ještě upřesnila, že těma vitamínovejma přípravkama se nemyslí zrovna nějakej Roboran nebo Reptivit nebo podobný práškový přípravky, ale tekutý koncetráty. Zkus si tu na tohle téma trošku něco vyhledat, probírá se to tu relativně často.
Jinak by mě taky zajímalo, která chovatelka tohle tvrdí. Píšeš, že jsi to četla - můžeš sem hodit ten odkaz (pokud to teda bylo na netu)?
Snad by takhle mohla dospělá agama fungovat, kdyby dostávala tekutou D3 (to by samozřejmě při správném dávkování fungovalo) nebo kdyby dostávala občas nějakou obratlovčí potravu (hole???), která by obsahovala něco D3. Obzvlášť u samce neprodukujícího snůšky by to asi až takový problém nebyl, ale je mnohem jednodušší uv b používat.
nebo kdyby
A neodvařilo by jí to ledviny?
To je otázka, kolik a čeho je únosné... a za jak dlouho a jaké by byly následky... to si netroufám posuzovat, prostě bych se držel jednoduché varianty se zdrojem uv b a nevymýšlel, kde a kolik ušetřit na úkor zvířete... Nicméně si nemyslím, že by dvě tři holata měsíčně pro dospělou agamu vousatou, což je poměrně velkej omnivor, byla takovej průšvih, ale nevím, jestli je to dostačující zdroj D3. Asi je to stejně debata o ničem...
Nepochybuju o tom, že by to nešlo. D3 se dá dodat do těla uměle, ostatně o tom už řeč byla. Na druhou stranu netočil bych UVB pouze kolem D3. Jistě tato složka UV záření ovlivňuje i chuť k reprodukci, žravost, správné trávení, celkovou kondici i třeba psychické rozpoložení. Neopomenul bych ani příznivý dopad na kvalitu případné snůšky od samice, která má zejména v období gravidity přístup k UVB. Nahradit právě tuto součást jejich života kapičkami, do toho bych zkrátka nešel.
S touto chovatelkou jsem se setkal ve skupině na FB a už jí mám v ignoraci (první člověk kterého sjem si kdy přidal). Za jedno se neuměla slušně chovat, za duhé pro mě byla chovatelka od které bych zvíře nechtěl. Naprostému začátečníkovi psala o nepoužívání UVB apod. Takoví lidé by měli mít zakázáno jim radit, protože to pak končí se zvířaty špatně.
Jen abych opravil diskuzi. Ta "chovatelka" tvrdí, že UVB je pro agamy po roce už zcela zbytečné - tzn. ne, že se má nahrazovat přímým D3 apod.! A to je podle mě i vás, předpokládám, naprostej nesmysl... bohužel má hormadu zvířat, jak je napasáno v úvodu.
Už jen z logiky života těchto zvířat je to nesmysl. Agamám přestane svítit po roce života slunce? O tom pochybuju.