Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agresivní užovka

Zdravím,

mám doma něco přes půl roku starou užovku červenou. Hezky roste a přijímá potravu, už dávám živé myši,normálně škrtí.Krmím co týden jednou malou myškou.Jediný problém je že je pořád zalezlá,zahrabaná.Když ji chci vytáhnout a vzít na ruce tak ji musim chytat po terarku. Když se mi to nakonec povede tak ji musim držet aby mi nevypadla z ruky protože je tak pojašená. Pokouše mě tak 5krát a dám ji rači z5 do terarka :D ...vím že užovka neni mazlíček na mazlení ale byl bych rád kdyby mě při manipulaci tolik nedokousala :D ....máte nejake rady jak ji pomalu ochočovat?nebo něco? ....v terarku mam dva úkryty a docela velkou vrstvu substratu takže je rači pořád zalezlá :/ ...

moc díky za rady a odpovědi

Petr

Mám všechny hady klid´ase, až na gut´áka, ten by si občas i kousnul, nechávám je být a občas s nimi manipuluju, když vidím žě gut´ák nemá náladu, tak ho neberu v poloze, kdy stočený odpočívá, ale dloubnu do něj klackem-samozřejmě opatrně, on se rozleze a pak ho můžu lezoucího vzít.
Nech ji spíše v klidu a ber jen když je to nutné.

Já bych ho nechal v klidu co nejvíc to půjde. A když už bude potřeba ho vytáhnout (třeba kvůli většímu úklidu v tera apod.), tak bych zkusil buď rukavici, a nebo hák. Spousta hadů se po vytažení z terária ven na háku zklidní, a pak už se nechají přechytnout i do ruky.

Jinak teda nevím jestli to děláš - ale před manipulací je dobrý si umýt ruce neparfémovaným mýdlem, a hlavně na hada nespěchat - žádný rychlý pohyby.

Jak psal Cejna,je to normální obraná reakce a nejlepší co se dá dělat je omezit manipulaci na minimum. Pokud budeš zvíře neustále stresovat,bude tě brát jako hrozbu a taky se podle toho bude chovat. Je potřeba přistupovat k jeho zklidnění tím,že ho přesvědčíš o své neškodnosti a navykneš ho na určité úkony,které si spojí s tvým pachem.
prvotní by mělo být jeho klidné chování při tvé manipulaci v teráriu a pak teprve navykat na kontakt.