Společný pobyt v terárku-pralesničky
Dobrý den, přemýšlím nad koupí pralesniček, ale než si je pořídím chci mít nejdříve vše nastudované a připravené. Pokud jim zabezpečím velký počet úkrytů, mohu společně chovat 2-3 jedince dendrobates azureus, 2-3 jedince dendobates leucomelas a 2-3 jedince phyllobates vittatus? Popřípadě mohla by s nimi obývat terko třeba i nějaká felzuma (např. madagaskarská)? Rozhodně bych neplánoval křížení mezi druhy. Jak velké terárium by taková skupina potřebovala?
V dobře zařízený ubikaci odpovídající velikosti se dá chovat víc druhů dendrobátek relativně bez problémů. Trochu potíž může být případný křížení některých druhů. Krom toho, že felzumy jsou z jinýho kontinentu by mohl být problém ve velikosti grandisek. Když už by to muselo být volil bych spíš nějaký menší druhy. Případně bych zkusil menší druhy anolisů.
Dovolím si hodit odkaz na Rézino "žabárium"..pro inspiraci super
http://www.chovatelstvi-teraristika.estranky.cz/cl anky/clanky/-zabarium---aneb-kus-pralesa-u-nas-dom a.html
Hehe děkuju za sdílení. V tom "žabáriu" v odkaze teď kromě pěti D. azureus bydlí i skupina osmi Adelphobates galactonotus...naprosto bez problémů. Nelze ale takhle kombinovat všechny pralesnicky. Obecně se ale dá říct, že rod Dendrobates se dá v terariu v dostatečném prostoru "míchat" všelijak. Vittatusek bych se nebála. Mezidruhové křížení v r. Dendrobates by byl průšvih, ale nevím o nikom, komu se tyhle krizence podařilo udržet při životě dál, než do stadia pulce. V určitém věku se prý přestanou vyvíjet a hynou, případně zajdou uz vajíčka. Ale třeba má někdo jiné zkušenosti. Felsumy určitě zvolit menší...anolisy mužů doporučit, tam je to úplně bez problémů. V každém případě bych ale při společném chovu více druhů pralesnicek pracovala velkoryse s prostorem. Je zjevné, že vyjma krmení se sobě jednotlivé druhy navzájem vyhýbají...tedy pokud mají možnost.
Můžu být tak drzý a zeptat se na kolik Vás vyšly náklady na to fantastické žabário?
Všem co přispěli moc děkuju za vyčerpávající informace :)
Ještě jedna otázka, terárko řešené spíše na výšku nebo na délku? Asi nejlepší by bylo čtvercové ne? A nějaké průměrné rozměry terária jen pro žabky?
Jinak musím pochválit terárko z odkazu, je opravdu úchvatné.
Já osobně bych to viděla aspoň metr na metr šířka výška určitě by to sneslo i menší prostor, ale tohle mě osobně přijde jako ideál pro větší skupinu žab. Taky nejde jen o prostor pro ty zabky...ono je na větší terarko osazený kytkama i mnohem hezčí pohled ...lepší, než televize
A myslíte, že by snesli tera 60d×60h×výška neomezená? Jinak budu muset přeházet věci a udělat místo jinde :D.
60 na 60 je pre tri druhy pralesniciek malo.
dobře, díky moc. Když trochu přeskládám pokoj, tak mám možnost udělat terko něco málo přes metr (d), šířka okolo 80cm a výška neomezeně. Aspoň se na tom pořádně vyřádím :)
ono by im stacilo aj menej,ale musel by si mat kazdu skupinku zvlast,ale v tom poslednom rozmere uz sa budes vediet vyblaznit a zabky taky,nezabudni mysliet aj na to,kolko take zabky spapaju drobneho hmyzu,v zime to nemusi byt sranda...ale ak mas v okoli moznost staleho prisunu mikracov(male cvrcky)a octomiliek,pripadne priestor na chov,co je idealne,tak v poho.Jo a pre male metamorfovane zabky chvostoskoky a msice(vosky).Vela zdaru.
Já bych se terárka 60x60 nebála... Když to člověk nechá pořádně zarůst, rozčlení prostor a využije ho třeba různýma policema, dá tam pár kokosů atd, tak to bude OK.
ked to budu 3 druhy napr. Ranitomeiky tak jo,azureusky uz su vetsie...snad po paroh?hm... to budes muset kupit adultne urcene...
Ani s azurkama v tom nevidim problém. Člověk jen musí zapojit mozek, když jim zařizuje terárko. Když budou mít "životní prostor" akorát na dně a zbytek ubikace nebude nijak využitý, tak jim to samozřejmě bude malé, ale když se tam dají police, větve, úkryty, hodně rostlin...zkrátka když se prostor rozčlení a maximálně využije, tak se v tom žábám bude dařit. Vim, jak se v teráriu chovaj a většinou jsou celej den na jednom místě a aktivní jsou jen po narosení a při krmení. Když se nažerou, odeberou se zpět na svá obvyklá stanoviště.
Pralesničky rodu Dendrobates jsou poměrně mírumilovné k jiným druhům...to například Ranitomey, které zmiňujete, jsou sice maličké, ale zase si svůj prostor umí dost hájit. Tam bych třeba problém v "míchání" druhů možná i viděla. To samé platí třeba i pro rod Epipedobates. Jiné druhy pralesniček umí i přes svůj drobný vzrůst poměrně zdatně usurpovat.
zabkam sa dari najlepsie v skupinkah...ale neh to skusi,urcite sa ih tam da nacpat mrte