Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plusy a mínusy různých zdrojů UVB pro plazy?

Zdravím všechny,
měl bych pár otázek k UVB zdrojům, na něž se mi nepodařilo najít odpověď ani na internetu, ani při hledání v archivu poradny (zde jsem našel článek o měření některých zdrojů z roku 2008, neodpověděl však na všechny moje dotazy).
Uvažuju o chamaleonovi pardálím a zejména řeším, jaký zdroj UV záření použít. Řekněme, že k dispozici jsou tři kategorie - zářivky, kompaktní žárovky a výbojky.

První dotaz, který mám, jaká je životnost jednotlivých zdrojů, jak dlouho dokáží produkovat potřebné UVB?
Našel jsem informaci pouze u zářivek - 6 měsíců. Bohužel nevím, zda 6 měsíců nepřetržitého svícení nebo 6 měsíců svícení pouze po několik hodin denně. U kompaktek a výbojek se mi tu informaci nepodařilo dohledat.

Odhaduji, že nejlépe na tom budou výbojky. Kromě UV dodávají i kvalitní světlo s pěkným spektrem a hřejí - jediný zdroj tak pokryje tři potřebné atributy pro chov. Navíc údajně mohou svítit z větší vzdálenosti.
I tak - jakou máte zkušenost, jak dlouho je UVB produkováno? Dochází vůbec k úbytku UVB ve spektru výbojky, když je světlo emitováno na jiném principu (tj. bez luminiforu)?

Dál by mě zajímalo, jaké výbojky používáte, jaké byste doporučili (pokud byste je doporučili)? Nabídka na trhu je dnes dost široká a vybrat si není snadné. Také, používáte předřadníky prodávané výrobcem nebo si kupujete předřadník pro normální výbojky? Příklad: předřadník 70 W na Solar raptor výbojku stojí kolem 1500 korun. 70W elektronický předřadník se však dá pořídit už od nějakých 600 korun (jeden takový bez problémů používám u výbojky ve vitríně s rostlinami).
Také by mě zajímaly zkušenosti s lampou Terrasaur UVB Lamp 100W - údajně předřadník nepotřebuje.

Za konstruktivní rady a připomínky předem děkuji
Adam

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
výbojky Terrasaur jsem měl 3 ks a už nikdy více. Jedna svítila půl roku, druhou jsem vyměnil jelikož…
Baldy 13.11.2014 12:24
Baldy
ja pouzivam u pardalu jak vybojky.. tak kompakty a i trubice.. vybojky mam u samců .. pouzivam sunlu…
milde 13.11.2014 13:07
milde
Zajimave, pokud to chapu dobre, tak to hlinikove pletivo ma lepsi vlastnosti nez to cerne plastove i… poslední
chewbacca 14.11.2014 11:24
chewbacca

výbojky Terrasaur jsem měl 3 ks a už nikdy více. Jedna svítila půl roku, druhou jsem vyměnil jelikož vydávala záření UVB pouze do jednoho bodu cca 1 cm a od tohoto bodu 10% výkon, ta třetí svítila 15 dní jeden den se po tříhodinovém blikání rozsvítila ale už bez UVb složky, pouze hřála topná spirála, UV odešlo. Měřák mám stejný jako ostatní chovatelé, a radši bych doporučil používat kvalitní Reptile kompakty.
Závěr....nejsem tak bohatý abych šetřil na levných pasvilech.

ja pouzivam u pardalu jak vybojky.. tak kompakty a i trubice..
vybojky mam u samců .. pouzivam sunluxky low uv( uz nelze sehnat)+ zarivky narva biovital, u samic mam reptiglo 5.0 kompakt 26w. +zarivku na dosvit + vyhrevku 20w patice gu10 .
u mladat mam reptigla .. dle velikostí ubikace.. 26 a 13w
a nad 6 odchovnama mam trubice t8 arcadia forest 5% uvb
neschledávam problém u zadneho zdroje.. ale urcite je spousta aspektu ktere muzou ohrozit zvire... staci obyc pletivo na stropu teraria.. pokud je z hliniku tak to nesezere moc vyzarovaneho uvb a pak to dava pecky.. kdezto kdyz se tam da obyc dratene pletivo tak to vyltruje cca 1/4 a uz to nedava takovy pecky..
reptigla menim cca po 8 mesicich .. je to vydet dle barvy svetla.. postupem casu svetlo zloutne.. a v ten moment menim

whatreptilesneed.htm

edit: v příloze je merení výbojky( pletivo 1x1 mm je hlinik a pletivo 3x3 je obyčejny pletivo z cernyho dratu)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru