pozadí v paludáriu
Po necelém púlroce provozu vodopádu v paludáriu, začalo pozadí pod ním hnít.Kůra i kameny zčernaly a začaly černat i části listů rostlin.Voda je i po mnoha výměnách tmavě hnědá.Do vody přidávám bioenzym,pro teraria,ale nic se nezměnilo.Vyřadila jsem tedy vodopád z provozu.Má někdo,prosím zkušenost s tímto problémem?Děkuji za Vaše názory.Veselka
Pozadí a vodopád musíte vyrobit z materiálu, kterej nebude hnít.
No, už jsem to sem jednou vložil, ale jaksi to nevyšlo, protože jsem nebyl přihlášený. Tak ještě jednou - já ve středně vlhkém teráriu používám korkovou kůru, která by neměla hnít ani ponořená ve vodě a co jsem se díval na netu, tak v paludáriích se používá celkem často...
korek nehnije, ale jen pokud je čistý...nesmí na spodní straně zůstat vrstvička pletiva nebo dokonce dřeva, ta tam pak samože hnije.
V tom případě před použitím pořádně očistit :)
A když bych chtěl použít do vlhkého tera na pozadí lignocel, čím ho mám přilepit. Pozadí mám polystyren a lepidlo na kachle. Duvilax? Ten mi po navlhčení zbělá a vypadá, že snad i stéká.
Asi to zkusím silikonem.
Buď, a nebo Soudal T-rex Crystal, tím jsem lepil nějaký věci v teráriu, po zaschnutí by měl být nezávadný. Případně nízkoexpanzivní pěnu, ovšem s ní ta aplikace bude složitější a hlavně používat rukavice (které jsou ve víčku), jinak je člověk totálně zadělanej.
O.K. Díky
já na pozadí do akvaterárek atd (ono je pak jedno, jestli to je paludárium) na přetření používala 2složkovou epoxypryskyřici 1200. Možná se to už dneska jmenuje jinak, tak ale něco s podobnými vlastnostmi by stále mělo být v prodeji.
Co se týče toho lignocelu, tak ten ve vlhku samože časem hnije, takže bych ho tam vůbec nepoužívala. Ani kdyby byl zatřený tou pryskyřicí.
Tak to jsem si myslel, že lignocel vydrží víc. A myslíte, že by dělal lignocel problém i v tera třeba pro anolisy a jim podobné vlhčí terária.
A co korkova kura? Me se to na pozadi libi hodne a vydrzi to vlhkost v pohode...
3.příspěvek shora
tak pro Anolisy atd (pokud tam vysloveně není mokro, což jim ostatně vadí) by to mělo být celkem v pohodě. Ale v porovnání s korkem atd má to ligno stejně dost omezenou trvanlivost.
O.K. Korek jsem nechtěl a mužů se zeptat co je to atd.
atd je zkratka pro a tak dále
Jojo, tak zkratu atd. jsem pochopil :) . Spíš se mi jednalo o ty atd. alternativy. ;)
zvířat s podobnýma nárokama jako Anolisové je hafo, přece to tu nebudu vypisovat..
Tak to opravdu nechci. Mám představu jaké zvířata to jsou, to jsme si ale nerozuměli. Chtěl jsem vědět alternativy pozadí místo korku, lignocelu, písku do vhčích terárií.
Třeba polystyren/montážní pěna, nabarvená a natřená epoxidem. Jinak korek, jako materiál do vlhkého terária můžu jen doporučit...dle mého názoru i vypadá nejlíp a nejpřirozeněji (rozhodně líp, než nabarvenej, nebo něčím posypanej polystyren.
Tak nějaké hladké a nabarvené pozadí se mi nelíbí. To ten písek je proti tomu parádní. Já právě zkoušel i ten lignocel a taky to vypadá pěkně. Jen jsem si teda myslel, že vydrží víc.
Co se týče korku určitě souhlasím, že to vypadá hodně přírodně. Jen se mi zdá, že takové pozadí se asi prodraží, ne? A ještě si nejsem jistý jestli jsem někdy takové skoro placaté pláty korkové kůry viděl. Ty roury na každé burze, ale ty pláty? Je teda pravda, že jsem se přímo po nich nikdy nekoukal, ale korkové roury už jsem kupoval.
Tak si tam udělej/nech udělat klasické pozadí z polystirenu a lepidla na dlaždice.. Pomocí pájky a horkovzdušné pistole se to dá vytvarovat do libovolného tvaru a následně pomocí barevných spárovaček se dá vytvořit imitace jak korku, tak i kamene a čehokoliv jiného (třeba stromů). Když si to člověk vyrobí doma sám, tak ho to vyjde celkem na pakatel a má to přesně podle svých představ. Jinak k menším ne moc destruktivním zvířatům se dá koupit i pozadí hotové, co prodávají do akvárek.
To právě už nějakou dobu mám, ale jen polystyren a lepidlo. A ono to samo o sobě vypadá docela dobře, jako šedá skála. Ale chtěl jsem nějakou změnu. Tak uvidím, no. Korek asi lepíte silikonem, že? Dík za reakce.
Ty korkový pláty udělaj nejlepší službu ve velkym terárku, právě kvůli tomu, že uberou něco z prostoru. Do jisté míry se ale daj "narovnat", když se napařej horkou vodou a něčim zatížej. Na stěny se lepí montážní pěnou, především se vypění ten prázdný prostor, co vznikne za ní, a všechny škvíry kam by mohlo zalézt nějaké zvíře a tam chcípnout.
Super, díky za rady. S tou pěnou mě to mohlo napadnout.