tak já mám těch hadů Elaphe bimaculata koupených v ČR více a jsou mezi nimi takové rozdíly , že u mě vyvolávají pochybnosti , zda se u všech jedná o stejný druh . Je to skupina pěti zvířat (1,4) od tří různých rodičovských párů a dvou chovatelů .
Samec NZ 8/2011 + jedna samice NZ 7/2012 sourozenci , samice NZ 11/2011 , dvě samice NZ 7/2012 sourozenci .
První dvě fota jsou sourozenci 1,1 , druhá dvě fota jsou také sourozenci 0,2 , foto poslední samice nemám po ruce , ale je vlastnostmi a robustností blízká dvěma sestrám .
Znatelný rozdíl je v rychlosti růstu těchto dvou skupin , odvíjející se od dravosti a chuti k jídlu , přestože jsou chováni za stejných podmínek.
Bratr a sestra rostou pomaleji, upřednostňují velmi malou kořist , sameček maximálně osrstěná myší holata , samička skákavky . Sameček je menší než samička , ale oba jsou výrazně kratší a drobnější než zbylé tři samice ( sameček cca 50 cm , samička cca 65 cm ) Žijí skrytě , jsou plaší , při vyrušení se ihned ukryjí, sameček měl v prvním roce tendenci ke kousání . Mají kromě zcela jiného zbarvení a kresby štíhlejší a protáhlejší hlavu , užší tělo.Jsou olivově hnědězelení se skvrnami přecházejícími v zadní části těla do pruhů , celkově připomínají barvu khaki , mají krémově zbarvené břicho .
Skupina tří samic si je podobná zbarvením , ve kterém převládá žlutá barva , dvě sestry jsou jen na krku se skvrnami , pak se kresba rozpadá do hustě nahloučených teček , poslední samice je s výraznými hnědočervenými pruhy po celé délce těla , břicho mají všechny žluté .Rostou a přibývají na mohutnosti rychleji ( mají délku cca 85 cm ) , protože jsou více při chuti k jídlu , jsou dravější , nebojí se kořisti do velikosti dospělé myši , často jsou vidět , šplhají i po větvi nebo se na ní namotané vyhřívají. Mají tlustější tělo , zakulacenou a kratší hlavu .Při vyrušení silně kmitají ocasem , ale nemění polohu .
Informace o rozdílech mezi E.bimaculata a E.dione vyhledávám a někde je uváděno , že hybridní formy ve volné přírodě existují , takže je asi možné předpokládat , že kříženci budou i v zájmovém chovu , kde není přísně sledován původ .
Zatím jsem se rozdílů v retních štítcích nedopočítala , zbývá jen délka inkubace , pokud se mi podaří je rozmnožit . Samečka jsem po odzimování od března nechala společně s nejstarší a největší nepříbuznou samicí , ale nic . V srpnu jsem k nim do terária přidala jeho sestru a k zájmu o páření mezi nimi došlo, spojené jsem je objevila minulý týden .
Nyní plánuji pořídit adultního samce Elaphe dione a pokusit se příští rok o společný chov s jednou ze žlutých sester , o kterých jsem přesvědčená , že mají k dionkám blíže než k bimaculátám