Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ciliat-životnost vajec po úmrtí

Zdravím po delší době!!! Uhynula mi samička ciliata. Šlo to dost rychle. Po laické pitvě se potvrdila moje domněnka o zadržené snůšce.Asi by jí nepomohl ani vet, protože vejce měla divně přilepena k orgánům... ale to už nechci řešit. Vejce jsem vyndala. A můj dotaz zní. Pokud je dám inkubovat, může z nich něco být?? Ještě bych dodala, že samička uhynula včera večer a pitvu jsem provedla až dneska. Díky.

pokud exla včera večer a vejce jsi vynadala až dneska, tak už bude stejně po nich. Aby se vejce podařilo zachránit (pokud jsou vůbec životaschopná a ne nějak defektní), tak se musí vyndat co nejdříve po úhynu. Čas na jejich záchranu je otázka minut, ne hodin až dní..

Jasný. No ale stejně je tam chvilku nechám. Jsou bílá, velká a na sobě takové jakoby krvavé žilky, ale ty nevím, jestli prosvitají zevnitř nebo jestli je na nich ještě nějaká blanka.Nechci už na ně hrabat, už tak byla pro mě pitva dost těžká... Díky

Tak jak psal cejna, vyhodit se dají vždyky, no...co se týče těch žilek, tak kdyby prosvítaly zevnitř (což by bylo vidět při prosvícení silnější baterkou), tak by to bylo OK a byla by šance na jejich inkubaci, ale po téhle době si nemyslím. Pokud na povrchu, tak nemůže se jednat o žilky v blánách vejcovodů ? (které samože na vejcích nesmí zůstat). Byla by fotka?

Ještě bych se chtěla zeptat, jestli se tomu dalo nějak zabránit, jestli jsem něco udělala špatně nebo se to prostě stává. Zdá se, že měla jakoby i neprůchodná střeva... nevím, jestli nemám nízkou teplotu... Teplota přes den max 26, v noci i 18-19.Cvrčci trojobal (Roboran, Plastin, Vápník), občas přesnídávka, měkký banán,...rosím každý den.Větrání snad ok, dole , nahoře. Samec je úplně v pořádku. Poslední den měla stále otevřenou tlamku, občas měla v tlamce hlínu, tu měla, se mi zdá, i ve střevech,..Fakt nevím.

jestli se tomu nějak dalo zabránit nebo ne konkrétně v tomhle případě to nevim, já to zvíře neznala a neviděla..nicméně že bys zrovna Ty něco zanedbala v chovu si zas až tak nemyslim. Ono se to prostě občas stane, že člověk přijde o samici, a ani nemusí nic zanedbat. Těch příčin může být i tak dost a člověk je neovlivní - třeba defekty na vejcích nebo vejcovodech atd. U větších zvířat, pokud se na to přijde včas to může vyřešit císař, u menších je to ale vždycky problém. Navíc to u nich většinou všechno postupuje podstatně rychleji, než u těch větších.

Co se týče té otevřené tlamky a hlíny v ní a dál v trávicím traktu, tak to je u zadržených snůšek celkem normální, to je jak jí už bylo šoufl. Když ta vejce z nějakého důvodu nevyjdou ven v normálním termínu, tak tam pak vzniká silný zánět, který často postihne i okolní orgány. takže tomu zvířeti musí být fakt hodně blbě.

Díky moc. No, jsem z toho špatná, nejsem na to zvyklá :.( Koukám ale, že sameček úplně pookřál. Je aktivní i těď dopoledne, předtím byl jen někde zalezlý. Zajímavé. Buď ji hledá, nebo slaví....Kdo ví. Zjistila jsem, že mi noční živočichové vůbec nevyhovují. Nemůžu dostatečně kontrolovat jejich stav...Jejich chov asi vzdám. Ještě jednou díky.

vyhodit se dají vždycky. Pokuds je dotěď nevyhodila a nekolabují, tak je nech...ona ta vejce sice vydrží nekolabovat dost dlouho, takže nečekat na zázraky, ale zas taky není důvod vyhazovat nekolabující vejce, že.

Těžko říct. Každopádně po téhle době když teďka ty vejce prosvítíš z boku silnou baterkou, tak pokud žijí a vyvíjí se, tak by měla být uvnitř růžová s viditelnými červenými cévami.

pokud jsou tuhý jak skála a nejdou prosvítit, tak už vevnitř asi bude hodně tvrdej sejra. Páč "živá" vejce se dají prosvítit, ikdyž mají vápenitou skořáku (jako třeba ta u papouchů).