Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium Chameleon jemenský, kde je chyba

Dobrý den, prosím vás o radu. Minulý týden mi bohužel umřel půl roční chameleon jemenský. Postupně se přestal úplně zajímat o cvrčky, byl apaticky, nakonec úplně bez sil. Stolici měl do konce v pořádku, vodu pil z kapátka cca obden. Jsme z toho moc špatní. Časem bychom si rádi pořídili nového, jen bych nerada zopakovala nějakou chybu. V přílohách připojují fotky terárka, včetně zářivky a výhřevné žárovky , které jsme používali (4 měsíce). Vitamíny měl cca 5x týdně Biomin a 2x týdně Reptivit. Dle mého názoru měl terárko špatně odvětrané, to jsme v poslední chvíli pořešili vyvrtáním větších děr (je vidět na fotce) - velmi se vzduch zlepšil, ale asi pozdě...Jinak teploty měl u žárovky cca 35, na zemi (substrát s pískem)cca 22 stupňů . Budu moc ráda za každou názor. děkuji moc Kateřina
[na4qpdj]
[neh69dj]
[n8naujj]
[ndgygxj]
[naf787j]

To větrání není žádná hitparáda, ale nemyslim si, že by to vedlo k tak rychlýmu umoření chameleona, pokud jste mu nerosili nějakym uplně brutálním způsobem. Jen k tomu vašemu "upgradu" - je vám jasný, že budete mít cvrčků plnej obývák?;)

To pití z kapátka - já jsem teda dost proti. Některý chameleoni z kapátka dobrovolně pijou, ale pro začátečníka je celkem těžký odhadnout míru a často to vapadá spíš tak, že chameleon jednou otevře tlamku, aby se napil, a mezi tim mu chovatel naleje do útrb půlku pipety. To je zásadně špatně, chameleoni mají ledviny uzpůsobený na množnství vody z olizování orosenejch listů, čili množství fakt celkem malýho. Každej chameleon je schopnej se napít z listů, a pokud nepije, tak pro to, že nemá žízeň. Něco do něj potom lít je hazard z jeho ledvinama. Neříkám, že to je příčina smrti toho vašeho, ale jedna z možností to je, plus doporučení do budoucna..

Jinak jak píše strastav - mohli jste prostě mít "špatnej kus", popřípadě mohl padnout třeba na vnitřní parazity.

A nějak tu zapadl dotaz na to světlo - bylo něco z toho UVB?

Ne toto není UVB - je to jenom obyčejná žárovka za pár korun (prodávaná pod značkou za hrozné peníze). Stejnou funkci obstará jakákoliv žárovka z OBI atd...
UVB vydávají jenom zářivky (Repti Glo), nebo vysokotlaké výbojky ke kterým potřebujete předřadník (to je zas investice tak za 2000,-).

To spektrum, vyzařování UVB atd je jenom marketingový trik a nepřesné měření... (UVA sice vyzařuje, ale to není pro plazy tak důležité)