Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium Chameleon jemenský, kde je chyba

Dobrý den, prosím vás o radu. Minulý týden mi bohužel umřel půl roční chameleon jemenský. Postupně se přestal úplně zajímat o cvrčky, byl apaticky, nakonec úplně bez sil. Stolici měl do konce v pořádku, vodu pil z kapátka cca obden. Jsme z toho moc špatní. Časem bychom si rádi pořídili nového, jen bych nerada zopakovala nějakou chybu. V přílohách připojují fotky terárka, včetně zářivky a výhřevné žárovky , které jsme používali (4 měsíce). Vitamíny měl cca 5x týdně Biomin a 2x týdně Reptivit. Dle mého názoru měl terárko špatně odvětrané, to jsme v poslední chvíli pořešili vyvrtáním větších děr (je vidět na fotce) - velmi se vzduch zlepšil, ale asi pozdě...Jinak teploty měl u žárovky cca 35, na zemi (substrát s pískem)cca 22 stupňů . Budu moc ráda za každou názor. děkuji moc Kateřina
[na4qpdj]
[neh69dj]
[n8naujj]
[ndgygxj]
[naf787j]

Důležité je právě rosit málo. Rosit denně je blbost. Časté rosení a špatné větrání je cesta do pekel! že se rostlinám daří dobře, tak o to hůř se může dařit chamíkovi. U dospělého chameleona rosím 1-2 x týdně jen aby se napil.

Můj chameleon měl dobré odvětrávání a rosil jsem denně postupem času méně. Vždy mi to bylo doporučováno. Na diskuzích, na netu, v knížkách. Dokonce u mláďat doporučují 2x denně lehce. U dospělých pak postačí 2-3x týdně, ale paní/slečna měla půl ročního chamíka. Ale máte pravdu, že měla špatné odvětrávání, takže je to jedině dobře.

Jen doplním info, rosili jsme 1-2 krát denně, řekla bych, že rostlinám se zas až tak dobře nedařilo, to mě taky zaráželo. Vodu z kapátka jsme dávali, protože vodu z rostlin nepil, alespoň jsme ho nikdy neviděli. Svlékal se dle mého soudu normálně cca po 1,5 měsíci. Celkově málo žral, stačily mu 4 cvrčci denně, pak už i méně...děkuji moc za vaše názory. K.

vodu pil z kapátka cca obden

Měl by pít sám například z narosených listů. Ne z kapátka a obden...

Bylo jedno z těch svítidel s UVB zářením? Pokud se nepletu, tak nebylo. A pokud ta zářivka byla, tak se obecně traduje, že lineární zářivka pro UVB záření není úplně vyhovující pro nedostatek onoho UVB.

Dle mého názoru měl terárko špatně odvětrané

Nedostatečné větrání bych mohl také potvrdit. Nejlepší je větrání přes celý strop například muším pletivem a pruh u spodku terária.

Terárko je ok,příště rosit jen ráno a dost...Ona vůbec nemusí být chyba v chovately,ono dnes už je fůra zvířat tak zdegenerovaná,že má tolik ,,skrytých vad,,-no až běda...Občasný ůhyn patří k teraristice,žádný stres...Začínám mít takový zdání,že je poslední dobou snažší chovat importy....

Jak již bylo řečeno, chybí Vám nějaké UVB světlo (Repti Glo 5.0 například) a taky bych vylepšil větrávání ještě více. Například nahradit jedno sklo síťkou proti hmyzu.
S tím rosením je dobré nepřehánět, stačí obden i půlročnímu. Zkuste příště vysledovat jak často pije. A spíše ani tak nerosit celé terárko, jako pokapat listy.

Nicméně upřímně, snad si ani nemyslím, že by to bylo příčinou úmrtí. Mohl mít nějakou vrozenou vadu, případně mohl být nakažený parazity.
Před příštím chamíkem bych vyhodil vnitřní vybavení (větvičky) a vydezinfikoval ho.

To větrání není žádná hitparáda, ale nemyslim si, že by to vedlo k tak rychlýmu umoření chameleona, pokud jste mu nerosili nějakym uplně brutálním způsobem. Jen k tomu vašemu "upgradu" - je vám jasný, že budete mít cvrčků plnej obývák?;)

To pití z kapátka - já jsem teda dost proti. Některý chameleoni z kapátka dobrovolně pijou, ale pro začátečníka je celkem těžký odhadnout míru a často to vapadá spíš tak, že chameleon jednou otevře tlamku, aby se napil, a mezi tim mu chovatel naleje do útrb půlku pipety. To je zásadně špatně, chameleoni mají ledviny uzpůsobený na množnství vody z olizování orosenejch listů, čili množství fakt celkem malýho. Každej chameleon je schopnej se napít z listů, a pokud nepije, tak pro to, že nemá žízeň. Něco do něj potom lít je hazard z jeho ledvinama. Neříkám, že to je příčina smrti toho vašeho, ale jedna z možností to je, plus doporučení do budoucna..

Jinak jak píše strastav - mohli jste prostě mít "špatnej kus", popřípadě mohl padnout třeba na vnitřní parazity.

A nějak tu zapadl dotaz na to světlo - bylo něco z toho UVB?

Ne toto není UVB - je to jenom obyčejná žárovka za pár korun (prodávaná pod značkou za hrozné peníze). Stejnou funkci obstará jakákoliv žárovka z OBI atd...
UVB vydávají jenom zářivky (Repti Glo), nebo vysokotlaké výbojky ke kterým potřebujete předřadník (to je zas investice tak za 2000,-).

To spektrum, vyzařování UVB atd je jenom marketingový trik a nepřesné měření... (UVA sice vyzařuje, ale to není pro plazy tak důležité)