Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ch. calyptratus privira oci

Zdravim ve spolek. Muj cca dva roky stary chameleoj zacal privirat prave oko.Vysadil jsem na par dni UVB a stale se to nezlepsilo. Naopak zacal privirat i to druhe. Krmim prevazne dubiema ktere mam na srotu, jablka a sem tam jina zelenina, ovoce. Obcas dostane cvrcky nebo sarancata. Dubie tvori zhruba 70% potravy. Samozrejme obaluji vapnikem. Dvakrat do tydne opaluji vitaminama. Musim priznat, ze v terariu neni 100% vetrani. Jestli vam neco rikaji teraria od nejmenovane osoby z pecky. Dva male rohy vetrani ketere jsou maximalne z 1/4 stropu. Dole zadne vetrani. Chamikovy nechavam otevrena dvirka tak aby lepe cirkuloval vzduch. Neznate nejakeho specialistu veterinar v okoli Hradce kralo, liberec, Mlada boleslav, Pardubice ? Nevim zda je vubec mozne na neco prijit a necim to lecit pokud je chyba ve vetrani. I kdyz muj nazor je, ze vetrani je dostacujici kdyz ma neustale pootevrena dvirka. Diky za rady, hlavne kam s chamikem zajit. Ocenil bych nejlepe veterinare ktery rozumi plazum a specielne chameleonum. Diky za rady a tipy.

S veterinou bych zatím počkala, tam stejně dostane nějaký kapky nebo mast a to neřeší příčinu, jen důsledek. Pokud je větrání tak bídné, jak popisuješ, tak bych problém viděla tam...už sis na to i odpověděl sám. Stejně tak může být (kromě větrání) problém v nedostatečném osvětlení, ale terárium jsem neviděla. Proč jsi mu za ty dva roky radši nekoupil, nebo nevyrobil vyhovující terárko? Když si ho smontuješ z osb desek, vyjde tě to na pár šušňů...

Osvetleni UVB reptile 150 + 40w podovka. Terarium je umisteno u velkeho okna takze deniho svetla jde dost. Teraria montuji jedno za druhym po zjisteni, ze nejlepsi je si ho udelat sam aaa nebo nechat si ho udelat od nekoho kdo vi co dela. Bohuzel tento chamik zatim stale ceka na to prave. Nicmene v tomto terariu neni dele nez pul roku. Ty chovas chameleony ? Zajima me hlavne jestli se s tim nekdo setkal a jak to vyresil. Veterinare bych chtel zkusit pri nejmensim na nejake testy chamika. Krev, trus. Treba se objevi neco tam. Todle me ale opravdu stve, jak nekdo muze prodavat teraria ktera zvire pomalu zahubi. Teprve ted kdyz jsem se odhodlal k vetsim akcim s chameleony, zjistuji jak to ma spravne vse byt. Jeste me napada, bylo mi receno, ze nejlepsi je aby se chameleon mohl dostat k UVB zdroji alespon na 10cm pokud se jedna o kompaktku. Tak to mam taky udelane. Me se to zda trochu prilis. I kdyz spousta chovatelu tvrdi, ze kompaktky nevyzaruji skoro zadne UVB. Clovek ma v tom pak akorat gulas...

Na 99% je to tím větráním. Toto terárko jsem měla taky jako začátečník a za měsíc letělo! Vzduch musí cirkulovat. Že jsou přiotevřená dvířka, tak to nepomůže. Pokud se změní podmínky, tedy správné větrání, možná víc světla, protože i když je u okna, tak v zimě je ve 4 tma a ráno je tma ještě v 8, možná bych teda ještě zkusila vyměnit UVB, tak jsem si skoro jista, že se stav zlepší.

Terarium pouze predelam. Pres strop dve tretiny vetrani a vespod pruh 10cm. Vy ste s tim mela jaky problem ? Vic svetla budou mit ted venku. Delam voliery kde je po vsech stranach musi pletivo. Krasnej vybeh 55x80x125. Delam to spise pro pardaly ale jemenakum taky dobreju, zaslouzej si to. Momentalne jsem dal chamika na ibisek kde ted chrape.Jeste co by ste doporucili za UVB a nejakou zarivku ? Kdyztak prosim o odkaz. Jinak neni to reptile 150 ale reptile 100 25w Uvidim jak zitra bude a soupnu ho na chvilku ven do vybehu snad mu cerstvej vzduch a slunce prospeje. Jeste vcera si dal dve sarancata, dneska uz nechtel...

Chamíky chovám, i když teda né jemeňáky, ale zatím se mi problémy vyhýbají (ťuk ťuk). Tyhle potíže s očima se tu ale objevují dnes a denně a základ je prostě zařídit vhodný podmínky. Taky si ale myslim, že terárko přesně takový, jaký potřebujou, si pro ně člověk udělá nejlíp sám. Možná by to chtělo fotku toho terárka, Reptile UVB a bodovka mi přijde trochu málo, přidala bych tam lineárku, ale bez fotky nemůže nikdo nic poradit. Co se týče zářivek na dosvícení, tak stačí obyčejná bílá kuchyňská, nemusí to být nic spešl, ani drahýho. U toho stovkovýho Reptile UVB klidně zůstaň, je to u chamíků osvědčené "úvéčko".

ZAřídila bych se podle toho, co už ti holky radily.. A každopádně bych ho určitě netahala k žádnýmu vetovi, ani ke specialistovi. Ještě jsem nezažila, aby vet řešil problémy s očima jinak než kapkama/mastičkou, což je ve většině případů naprostá blbost, protože příčina je většinou někde "vevnitř". A až na vyjímky stejně není léčba (pokud by třeba chameleon pomalu dožíval kvůli oddělanejm ledvinám, zadržený snůšce... tak už mu stejně moc pomoci není).
Prostě zajisti dobrý podmínky, chameleona "venči" ve voliéře, když bude hezky, a zbytek nech na něm.

Je to vážně jedno...kdybys nad tim chtěl fakt bádat, tak ideální spektrum je denní - 6500K, ale je fakt jedno, jestli to bude kuchyňská žárovka z elektra, nebo profi terarijní zářivka v krabičce se zvířátkem...je to obojí stejný, a terárko to dosvítí stejně. Jestli stačí 8w fakt nevím, protože tu nikdo nevidět tvoje terárko.

Ok, jeste se po necem poohlednu. Terarko je 100 na vysku a 45x45 . Myslim si, ze dolu se dostane minimum svetla i s tou linearkou, ale chamik travy 90% casu v horni casti... Tak snad to bude uz ok. Jinak zatiom se drzi, jedno oko jakoby se mu zlepsilo a vic s nim kouka. Nechci to zakriknout tak snad to zmakne...