Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Daboia palestinae: Zimování

Minulý rok jsem si pořídil krásný pár těchto hadů. U samce mi dalo nějakou chvíli přijít na to, co by žral sám a nechtělo se mi je hned zimovat, tak jsem zimování vynechal a dopřál jim dva měsíce během zimy jen při pokojové teplotě (cca 24 °C přes den s poklesem v noci). Teď přemýšlím o tom, že je dám zazimovat (v listopadu bych je dal zimovat při teplotě 10 - 15 °C a vytáhl bych je někdy koncem února). Vidím to správně nebo je mám zimovat déle a při nižších teplotách?

Minulou zimu žraly nepřetržitě jako prokopnuté. Jen samec byl ohledně kořisti vybíravější. Má zimování přímý vliv na reprodukci? Nebo stačí jenom vypnout světla a nechat je při pokojové teplotě a omezit krmení? Mám přeci jenom mlaďochy, ale rád bych je navykl na nějaký pravidelný režim, který by ve správnou dobu vedl i k úspěšnému odchovu.

Díky

Jelikož zvířata reagují hodně i na přirozené zkracování dne, často si o zimování přímo řeknou, tím, že přestanou s podzimem aktivně žrát, pokud teda je v místnosti okno..., tak bych považoval za přirozenější zimovat v době zkracování dne a tak, aby se odzimovali v době prodlužování, tedy třeba koncem listopadu začít a třeba koncem ledna, začátkem února skončit. Já bych to zkusil cca dva týdny pokojovky, pak měsíc a půl těch 10-15 a pak zase týden až dva pokojovka a postupný náběh na normální teplotní réžim. Ale jsem jen teoretik. ;-)

Díky za reakci. Někde jsem četl, že je někdo dával zimovat později (až v únoru). Jsou docela teplomilné a skvěle žerou. Někdo zase říká, že stačí vypnout světla a ubrat na krmení. A stejně se prý množí. I to jsem někde četl. Když vezmu v úvahu teploty v Jeruzalémě a okolí během roku, tak nejnižší tam jsou od prosince do konce února. Takže asi bych se řídil spíš tím a dal je zimovat na tohle období. Ten pozvolný přechod rozhodně. S tím se počítá. Tak asi uložit k ledu v prosinci a vytáhnout někdy začátkem března. Vychází mi to takhle logicky nejlépe.

Jinak by bylo samozřejmě super, kdyby se chovatelé těchto hadů podělili o své zkušenosti.

Ten listopad se mi zdá nakonec brzy.

Lokalitu právě nevím, ale pokusím se zjistit. Tak jsem to vzal podle Jeruzaléma. Ptám se tu hlavně proto, že k tomu zimování nacházím dost variabilní informace. Ten areál rozšíření není tak veliký, takže tam zase až tak zásadní rozdíly v teplotách nebudou. Navíc tyhle hadi se nezdržují ve vysokých nadmořských výškách (nad 800 - 1000 m nad mořem bývají spíš vzácností, ale v kopcích ve vnitrozemí se vyskytují), takže nebudu muset zohledňovat ani to. Mezi jednotlivými lokalitami (sever, jih) určitě rozdíl bude. Ale právě ten dost výrazný rozdíl v přístupu k zimování mi vrtá hlavou (někdo jenom vypne světla, někdo jiný je zase zimuje při 8 °C, někdo zimuje od listopadu do ledna a jiný zase od února do konce března...). Určitě zkusím vypátrat lokalitu a nastavím si to podle toho. Tím nic nezkazím.

Kde jste je v té Sýrii hledali?

Každopádně moc děkuji za příspěvek.

Tak máš asi fakt "vnoučata" od mých palestin......ty byly údajně import z Israele. Zimoval jsem je tak, že koncem listopadu dostaly naposled nažrat, po dvou týdnech jsem jim vypnul tepelný zdroj a po dalším týdnu šly na chodbu do cca 14 stupnů, taky na týden. Pak už do sklepa do teplot 4-7 stupnů na 8 týdnů. Do sklepa žádným hadům nedávám zásadně misky s vodou.Pak zas týden na chodbě,pak týden zhaslý terárium,a pak už normální režim vč. krmení.