Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběh pro želvu

Ahoj, mám travnatou plochu kterou chci věnovat želvám. Jen pořád nemůžu vymyslet jak jim to ohradit. Předpokládám, že by bylo vhodné nějaké pletivo, ale asi ho zabudovat do země, že? Jak to máte vyřešené vy? Mám stepní a vroubenou

Pletivo v žádném případě, želvy ho "nechápou" a mohou se i zranit...
nejsnažší a asi i nejrychlejší je koupit bet. obrubníky - já mám 50 x 2O x 3? cm, vykopat rýhu, zasadit a na ně
posadit prkenný rám...nebo umělohmotné plotovky, nebo jen zatlouci dřevěné kůly, ale alespoň těch cca 20cm do země, páč stepky jsou vynikající "hraboši" ....udělat boudu atd... atd...
inspirací je na netu spousta - stačí zadat "želví výběh"
např. viz obr.

Můžete dát fota vašich želv?

jednoduchý výběh pro želvy zvládne i ženská :-) tam jde v podstatě jen o to, aby "ohrada" byla dost vysoká a hladká na to, aby ji želvy nepřelezly a částečně zapuštěná do země, aby se nemohly podhrabat. Pletivo je nepoužitelné, protože jak už psal Lupus, tak želvy ho nevnímají jako překážku, ale budou se jím snažit procpat a zraní se. Navíc řada želv po něm i vyšplhá a zdrhne, želvy se nezdají, ale často dokáží dost nepochopitelné věci.

Prkenný rám na betonový obrubník nasadíš jako klasický plot- do betonu železnou konstrukci a na ni přiděláš to dřevo. Pokud už tam nemáš ten betonový obrubník, tak asi bude nejjednodušší koupit hladké, dostatečně vysoké plotové dílce, vykopat rigól, zasadit je do něj a obsypat štěrkem. Má to výhodu, že se to dá celkem snadno a rychle vyrobit bez nějaké větší fyzické námahy a časem demontovat, nevýhoda je, že je to mnohem méně trvanlivé, než když to dřevo sedí na betonu a časem to shnije.

V OBI, Baumaxu i Bauhausu není problém sehnat plastové plotovky, oproti betonovým jsou mnohem lehčí, takže žádný problém si je odnosit. Vykopat rýhu k zahloubení možná i trošku problém bude (netuším, jak moc je tam tvrdá zemina), pokud je půda opravdu měkká, pak bych doporučil nějak zajistit pár kameny, aby to drželo a želvy s tím nemohly snadno hýbat.
Pletivo není úplně k ničemu - hodí se na zakrytí vršku v místech, kde je riziko, že malou želvu odnese kočka nebo kuna. Na zajištění proti případným lidským zlodějům by to bohužel už chtělo profesionálně udělanou stavbu...
Jinak je docela vhodné zasadit do většího výběhu několik menších keříků, želvy se rádi schovávají tak, aby na ně přitom dopadalo rozptýlené sluneční světlo, samice tak nemají samce celou dobu na očích a podobně.
O tom, že by ve výběhu měla být nějaká přiměřená nádržka na vodu a nějaká bouda, kam se mohou schovat před příliš velkým vedrem, deštěm nebo náhle zhoršeným počasím snad ani není potřeba mluvit.

Ach jo. Nejsem dement, abych si nenašla jak vypadá výběh, ale prostě jsem chtěla někoho kdo by ho na dálku dělal se mnou. Při dotazech a úvahách tady na poradně se nedivím, že se bojíte o stav želv, ale mě prostě přišlo divný když se ptám jak udělat výběh, že po mě hned chce někdo fotku, aby mi zkontroloval stav zvířat. A ani jsem neřekla, že bych ty želvy chtěla dát do jednoho výběhu. A co je na těch želvách špatného? Obě se můžou chovat přes léto venku a v zimě zazimovat. Nechápu smrtelnou kombinaci...

Lucko neber si to tak, Lupus to myslel dobře. Chodíš sem už nějakou dobu, takže víš, jak to tu vypadá..On tady člověk z toho převažujícího kvanta dementních dotazů položených ještě dementnějšími majiteli ubohých zvířat už občas chytá paranohu, no. Takže to pak někdy omylem schytají i ti, co debilní nejsou.

Tak ta stepka vypadá dobře, zato margináta toho dobrého asi moc nepoznala (pyramidy - suchý chov a nevhodná potrava) - teď jde jen o to, jak ji to poznamenalo i uvnitř
neberte to zle, třeba to znáte - ale pro jistotu vám dám odkazy na Khorovo povídání :-)

http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml
a Zakladni-potrava.html

dáte-li ještě fotky plastronů (+ ocasů)- tak třeba poznáme, zda jde o kluky či holky :-)

jinak s výběhem neváhejte - moc jim oběma prospěje
PS.
fotka J.Ševčíka zdravé margináty pro srovnání

Všimla jsem si stavu krunýře, ale po marginátě strašně toužila a tak jsem neodolala:-[ i zespodu je trochu ,,vmáčknutý´´ dovnitř. Na fotce ta margináta pro srovnání vypadá úplně jinak... Margináta je kluk a stepka holka (křížit to nechci, byla to náhoda):-) Margináta mi asi 4 dny nežrala tak jsem si nadávala, že jsem si koupila polochcíplou želvu, ale už žere, tak snad bude v pohodě, ale jak vypadá uvnitř.... Pán ho prý měl celé léto venku. Včera když jsem ho fotila, tak se mi zdálo, že trochu sípe. Tak budeme muset navštívit veterináře. Už mám ve výběhu obrubník, tak ještě nějaký ty prkna :-)

i zespodu je trochu ,,vmáčknutý´´ dovnitř

To mají klucí normálně, to je v pořádku, ty pyramidy nahoře jsou horší, ale tak snad ho ten předchozí chov nějak nepoznamenal víc a ledviny fungují dostatečně. On málokdo umí odchovat pěkný nehrbolatý mlaďasy, většinou je problém z malou vlhkostí substrátu a lidi mají tendence jim moc přilepšovat ve stravě...