Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Inkubace vajíček Gekončíka nočního

Zdravím, už po několikáté jsem v teráriu v kladišti našel vajíčka. Dal jsem je do vlastnoručně vyrobeného inkubátoru ze starého akvária zaizolovaného polystyrenem na víku mám přidělaný topný kabel 15W, který je napojen na termostat, který je nastavený na stálou teplotu 28,5 °C. Vajíčka jsem pokaždé opatrně vytáhl z kladiště, tak abych je nepřetočil. Dal jsem je do krabičky s navlhčeným vermikulitem a přikryl ji víkem s dírami na vzduch. Vermikulit jsem vlhčil 1x týdně, nikdy jsem nevlhčil přímo vejce a ani vermikulit pod nimi, vždy jenom okolo. V inkubátoru mám i misku s vodou. Vždy po prvním až druhém týdnu jsem si všiml že jsou vejce splasklá nejčastěji ze zpod. Pokud někdo víte jakou dělám chybu, tak prosím o radu :) Předem moc děkuji

Předmět Autor Datum
Byla ta vejce oplozená? Jinak vlhčit vermikulit 1x týdně je moc. U gekončíků navlhčím jednou, zahráb…
cejna 25.07.2014 20:59
cejna
Měl jsem za to že ano, protože když jsem je zvážil tak měli 4g a víc ale neprosvítil jsem je led bat…
Karel IV. 25.07.2014 21:22
Karel IV.
když je prosvítíš baterkou, tak budeš mít jasno hned, jestli jsou nebo nejsou oplozená. A když je vy…
Aurifer 26.07.2014 12:31
Aurifer
Já měla několik let gekončíky, tři chovné skupiny, pravidelně měli mladé.Samice vždy nakladly vajíčk…
kacaba1 26.07.2014 13:05
kacaba1
určitě je neobracely a jestli, tak omylem při hrabání...plazí vejce se na rozdíl od ptačích nesmí ob…
Aurifer 26.07.2014 16:52
Aurifer
Všem díky za rady :) Tak jsem je zkoušel podsvítit a na vrchu uprostřed je cca přes půl vajíčka něco…
Karel IV. 26.07.2014 21:50
Karel IV.
No hele mám úplně stejný problém i když dodržuji všechny zásady tak se mi vejce pokaždé propadají a… poslední
Pavlík Struha 04.07.2021 07:07
Pavlík Struha

Byla ta vejce oplozená? Jinak vlhčit vermikulit 1x týdně je moc. U gekončíků navlhčím jednou, zahrábnu vejce a pak už nikdy až do vylíhnutí nedovlhčuju.
Nemusí se inkubovat ani v inkubátoru. Krabičku stačí položit na terárko. Pravidelně se mi stává, že nějaký vejce v teráriu přehlídnu a že tam nějaký bylo zjistím až když najdu vylíhnutýho prcka mašírovat po terárku...

Měl jsem za to že ano, protože když jsem je zvážil tak měli 4g a víc ale neprosvítil jsem je led baterkou, takže to nevím jistě. A vlhčit vermikulit teda stačí jen jednou a to na začátku před tím než tam vložím vajíčka? A je důležité při inkubaci zachovat původní polohu vejce tak jak bylo v kladišti?

když je prosvítíš baterkou, tak budeš mít jasno hned, jestli jsou nebo nejsou oplozená. A když je vyndáš z kladiště a bojíš se, žes je otočil, tak právě i při tom prosvícení u oplozených vajec vidíš, kde je zárodečný terčík. Ten patří nahoru...on totiž po nakladení obvykle "vyplave" nahoru a žloutek naopak klesne dolů. Proto se vejce vkládají do líhně tak, jak byly sebrané...ale pokud víš, kde je ten terčík a dáš vejce tak, aby byl směrem nahoru, tak je to OK. POkud se pak vejce otočí tím terčíkem dolů, tak se zárodek může udusit. Vejce některých druhů jsou na to hodně citlivá, jiná vůbec a taky záleží na stupni vývoje zárodku.

Jinak ohledně inkubace jak už psal kolega výš, eublíčí vejce není dobré držet moc ve vlhku, stačí jen tak, aby zůstávala napitá a naopak ke konci inkubace už je lepší to s vlhkostí nepřehánět, protože mláďata se pak mohou u moc nacucaných vajec před líhnutím utopit. Většinou to prostě vychází tak, že se vejce dají do přiměřeně vlhkého substrátu a ono to stačí.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru