Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sila osvetlenia

Čaute staviam terárium 90x70x45 (v,d,š) pre jemenského samčeka a momentálne riešim osvetlenie. Celý vrch bude jemné pletivo a chystám sa kúpiť Exo terra compact top 60 na 3 žiarovky. Plánujem tam dať 1x repti glo 5 26w a 1x repti glo 26w kvôli svetlu, ďalej jednu bodovku na ohrev. Bude toto osvetlenie stačiť? teda osvieti to celé terárium ? alebo tam dám 1x tú repti 5 a 2x repti 2 ? do výbojky sa hrnúť nechcem kedže začínam :)

Tyhle Vaše nápady i uživatele Myreptiles666 jsou dle mého názoru úplně zbytečné, složité a překombinované. UVB reptile 200 je určené pro pouštní zvíře. To jest třeba agama vousatá. Nikoliv chameleon. Prdněte tam onu Mildem zmiňovanou výbojku s obyčejnou lineární zářivkou pro osvětlení a máte po starostech. Výjde Vás to ve výsledku (spotřeba energie a obměna zářivek / výbojek) levněji a je to nejlepší a nejjednodušší řešení. ;-)

No lenže neviem aku silnú teda koľko W výbojku..dalej terárium budem mať v obývačke a výbojka musí byť 30 cm nad terariom co by mi svietilo na pol miestnosti :)Ale keď tak celkom sa oplatí ta SunLux z terashop.cz ale ktorú? Ide mi hlavne o to aby nemusela byt moc vysoko nad terariom a nesvietila všade naokolo.

nad terariom co by mi svietilo na pol miestnosti

No a co?:) Nechápu, čemu vadí trocha světla v místnosti navíc... I ne-výbojkou osvětlený terárko ti bude svítit do celý místnosti.

Jinak pokud do tý výbojky fakt nechceš jít, tak to rozhodně jde i bez ní (místní zastánci výbojkaření prominou;)). V tom případě ale pořiď UVB kompakt - třeba tebou zmiňovaný Reptiglo 5.0 26W (který se teď jmenuje Reptile UVB 100), na výhřev bodovku a dosviť linární zářivkou (na dosvit reptiglem dvojkou se vyprdni, podle mě nabízí chabej poměr cena/výkon...). Ta lineárka může bejt buď "obyč" z elekta s bílym studenym světlem, popř. pokud chceš bejt fajnšmekr tak třeba Narva Bioviatal...

A určitě bych teda nedoporučovala ten několikaobjímkovej držák od Exotery, protože pokud dáš UVB kompakt a výhřevnou bodovku do stejný vzdálenosti od zvířete, tak buď bude kompakt moc naleko na to, aby z něj chameleon něco měl, nebo bude bodovka moc blízko a chameleon se popálí.

UVB lineárku od Exoterry určitě ne, ty v testech vycházej fakt špatně. Když už UVB lieárku, tak třeba Arcadii nebo Solar raptor. Ale exoterrácký kompakty fungujou v pohodě..
Jinak to těleso doporučuju koupit normálně v elektru, ne spešl terarijní, to jsou fakt vyhozený peníze, mají to fakt zbytečně předražený... Ale tak to už je samo tvoje věc ;)

Těch 70W bude celkem dost, ale myslím si, že se bude dát použít. Pouze pozor na dodržení odstupu zvířete od výbojky. Jsou tam minimální vzdálenostui, které je dobré dodržet. U 70W je to myslím 30 cm od zvířete. Onen terashop.cz je eshop jednoho poradce zde na foru. Když mu napíšete žádost o radu, kterou výbojku použít, určitě rád pomůže. ;.)

Mno já mám pro chameleona 50x60x100 a mám tam nad terárkem 70 HID Flood a je to akorát. To je pravda...
A to sklo má být jen pro dvířka, nebo komplet terárium? Pro dvířka o rozměrech cca 70x90 by mohly ty 4 mm stačit. Pro komplet terárko asi spíš více. Ale to by lépe poradil nějaký sklenář, nebo výrobce terárií, co pracuje i se sklem... ;-)

No to bude akurát...však označenie Flood znamená len že to osvieti širšiu plochu nie? :-)
No terárium bude celé zo skla a celý vrch a 10 cm pruh pod dvierkami jemná sieťka.
Ale tak to mi hádam aj sklár poradí aké hrubé lebo predsa len v tom nebude voda ako v akvárku :-)
Teraz už len počkať do výplaty a hurá do toho :-)