Rostliny do terária - Riopa fernandi
Dobrý den,
zakládám terárium o velikosti 80x40x40 (d,v,h) pro scinky druhu Riopa fernandi.Představu mám takovou,že jako dominantou celého terária bude velký kus dřeva porostlý mechem.Vedle něj bude zasazena rostlina druhu Asplenium nidus a po pozadí vyrobeného z dubové kůry se bude pnout ficus pumila.Tím však moje představy končí,proto mám na Vás prosbu,jakou nejlépe epifydní rostlinu bych mohla připevnit k pozadí,protože mi připadá jako barbarství strkat např.bromélie z Jižní Ameriky do terária,kde budou žít scinci ze západní rovníkové Afriky (ficus by měla být jediná vyjímka).
Za odpovědi předem děkuji
záleží jak budeš mít udělané to pozadí. Ony se do nej dají zabudovat kapsy, do kterých dáš buď květníky, nebo jen kořenové baly rostlin. A pak nemusíš nic přichytávat. JInak to Asplenium se dá s kořenovým balem přichytit třeba drátkama, stejně tak třeba Platyceria a další kapradiny atd..tam se fantazii meze nekladou. Jinak k Riopám můžeš použít i osvědčený Scindapsus. ten sice také není z Afriky, ale to zas tak neva, pokud to nechceš mít vysloveně biotopní.
Já jich mám pět,a nikdy jsem ještě neměl hrabavější zvířata...Těm kytkám dávám tak tři dny...Kam strčí riopa palici,tam vleze a podhrabe to...
a já je měla v komplet zarostlým pralesním terárku celý roky a OK...když se ty kytky dají do květináčů, tak je to uplně v pohodě.
No zkoušel jsem to,dal kytku v květináči,pak koukám,že je suchá,tak ji nadzvednu a ou,ona byla u kořenů v čudu...Nakladly tam vejce...Ale asi nějaké silnější kytky by to daly...
mě to tam dávaly Scindapsusy a fíkusy uplně v pohodě, holt se ty květináče s kytkama musí zajistit tak, aby to nevyryly a Riopám samozřejmě přidat nějaké další vhodné úkryty. To ale platí snad pro všechny zvířata, co se ráda vrtají.
Souhlas se strastavem. Vyhrabou absolutně všechno, co není zabezpečené, jejich nejoblíbenější místa pro spaní u mně byly vnitřky květináčů zabudovaných v pozadí. Všechny květináče tak musím nyní mít na povrchu zaskládané kameny a zadrátované.
Takže doporučuju buďto nějaké epifyty přichycené k pozadí nebo kořenům, nebo všechny kapsy s květináči důkladně zabezpečit.
Všem Vám děkuji za odpovědi.
Rostliny budou samozřejmě zabezpečeny a scinci budou mít možnost se ukrýt pod kůrou.
Nakonec na pozadí připevním zelenec a parožnatky.Měla bych však ještě několik otázek:
1.Jak dlouho bude trvat než parožnatka vyroste do těch monstrozních rozměrů,které jdou vidět v botanické zahradě.
2.Kolik přibližně tito scinci stojí plus jestli je lepší koupit již dospělé scinky z importů nebo je lepší koupit mláďata z odchovů popř.jestli by je zde někdo neprodával.
To bude snad vše.
Segeťová
NZ mladatá sa sem tam objavia v inzercii, ale nejak extra vela ich nieje. Cena čo som videl okolo 30-40E.
Ja mám niekolko kusov z importu a môžem povedať, že sú úplne úžasné ( kto videl pár videií vie). Cenovo vyndú okolo 30E za kus.
Predpokladám, že v priebehu septembra / oktobra sa bude zasa objednávať Ghana, tak ak by ste mali záujem nieje problém.
Dobrý den,
měla bych zájem o pár těchto scinků.Zítra ale odjíždím na dovolenou,proto s Vámi nebudu delší dobu v kontaktu.
Přeji pěkný den
Segeťová
Pletyceria zas tak rychle nerostou, ty monstrózní jsou opravdu staré rostliny. Co se týče odchovů/importů, tak Riopy jsou dost tvrdá zvířata a pokud seženeš pěkné nezdevastované (nesmí být už při koupi vyhublé), tak i importi drží dobře a nejsou problémové.