Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Identifikace a rady do začátku

Ahoj lidi,
nedávno jsem tak nějak zachránil vodní želvu. Domnívám se, že je to želva malovaná samička, ale nejsem si tím stopro jistý,můžete kouknout na fotky a poradit? A taky odhadnout věk? Nic mi bohužel neřekl. Pak mám taky pocit, že je želva nespokojená, vůbec se klidně nevyhřívá a furt se snaží dostat přes to silové pole (sklo), jakože plave proti němu pryč z akvárka, ale aspoň že žere jako divá:) Teplota vody je kolem 25, pod lampičkou je něco málo přes 30, chci pořídit výkonnější žárovku, nemůžu to dát níž. Má tam filtr, zatím provizorní, to je ta zelená hadice. Akvárko má rozměry 60x25x30 (dxšxv), vody má asi 15 cm.. Přijde mi to malý, takže plánuji nějaký rozšíření. Předchozí majitel se o ní podle mě nestaral moc dobře, neměnil jí vodu, s krmením si taky nejsem nějak moc jistý, když sem jí přivezl, měla tam chudinka (je to teda samice?) mrtvého, rozkládajícího se ancistruse:( Mohl byste mi prosím poradit, co zatím můžu vylepši, aby se cítila jako doma, v klidu a bezpečí. Před tím tam nic defakto neměla, jenom jeden velkej kámen a přibližně 4 cm vody. Tak jsem jí dal aspoň květináč jako ukrýt, prý to mají rádi. Svítím UVB 10 hodin denně, krmim sušenými rybami a krevetkami nebo co to je, taky kuřecím masem, to zbožňuje, je docela dravá a zdá se mi i vitální, ale chudinka ve stresu, asi koupim i nějaký vitamíny. Myslíte, že to přejde a zabydlí se? Budu rád za jakékoliv rady a tipy, aby prosperovala a v budoucnu i přivítala parťáka ;-) se o ní docela bojim...

loading...

Ahoj, jsem též začínající chovatel, ale doporučila bych si o želvičkách něco přečíst. Řekla bych, že máš nějaký druh klapavky, krásná želvička, podle velikosti mi přijde tak max dva roky, ale já se "věnuji" více želvám nádherným a soudím dle jejich velikostí a věků. Akvárko máš bezvadné, voda taky, doporučila bych tento odkaz - profil na pani, která tuto želvu chová, má tam i fotky 16825 .
A tady odkaz na seznam želviček ostatni , zkusit najít ten svůj druh a něco si o ní přečíst.

Co se týče rozkládajícího se ancistruse, tak nic moc, ale mrtvé, či polomrtvé rybky mají rády.

Klapavka to není :-) Fisulko brzdi trochu 8-)
Krmení sušeným je špatně, někde tady Lupus dával seznam, co by měla želva žrát, zkusím překopírovat
1)Ryby
by měli tvořit hlavní složku potravy. V ideálním případě by to měli být přiměřeně velké ryby podávané vcelku včetně kostí a vnitřností. Lze je koupit jako nástrahy v prodejnách pro rybáře, bo načeřínkovat
2) Žížaly
Dají se také koupit v nástrahách pro rybáře. Žížaly lze i chovat.Třá v dřevěné bedně s vrstvou vlhké zahradní zeminy. Krmíme je rostlinnými zbytky.
3)Šneci + slimáci
Ke krmení se hodí druhy s ulitou i bez ní suchozemští i vodní.
4) Patentky
Jsou výborným krmivem obzvlášť pro mláďata. Dají se koupit v akvaristice buď živé nebo mražené.
5) Rostliny
S tím jak želvy dospívají, začínají vyhledávat víc rostlinné potravy. Některé z želv rostlinnou potravu zcela odmítají.
- vodní rostliny (douška, okřehek, růžkatec),
- suchozemské rostliny (ptačinec, smetanka, jetel, jahodník).
S druhem poradí zkušenější.

jo to sem taky někde četl, děkuji za připomenutí. Slimáky a šneky jí nachytám na zahradě není problém:) Táta je akvarista, chystám se k němu pro pár neonek, živých a řádně krmených (živí se tím, takže musí mít pořádně vitální, aby šly na odbyt;) ) A ty patentky jsou malý potvory ne? V řádu mm, nějak si nedokážu představit, kolik jich bude potřebovat, nevadí, vyzkouším a zjistím;)

Táta je akvarista,

No tak to máš o krmení postaráno, uhynulé - NELÉČENÉ + pidi šneky a v podstatě nemáš co řešit:-)
patentky tak 1 lžíci, prostě tolik co za pár minut sežere - vyzkoušej a uvidíš.
S odhadem věku je to složitější cca 10 cm v dobrých podmínkách dá za ty 2 roky,
v jakž takž třá za 4 , v blbejch až za víc ...pokud přežije
Záleží i na pohlaví, kluci jsou podstatně menší...ale s velkou pravděpodobností to bude (pokud je to far. dovoz)samice.

Hele chápu, že říkáš neléčené, ale uhynulé? Nevadí,když by třeba ta rybka umřela na nějakou nemoc? Je vůbec nějaká nemoc přenositelná z ryby na želvu? I když ryba a plaz budou mít dost odlišnou fyziologii, co? Někde sem četl, že krokodýli netrpí skoro (zdůrazňuji skoro, abyste mě neroztrhali:-)) na žádnou nemoc, protože jejich imunitní buňky se přilepí na patogen (de facto cokoliv, co není organismu vlastní) a roztrhnou ho, dost hustý co? V porovnání s našim imunitním systém jsme úplní loooooosři:-)

rybičky leklé být mohou, želvy v přírodě taky žerou z velké části zdechliny a problém s tím nemají. tam jde hlavně o rezidua léčiv, která jsou pro plazy (ono teda ostatně i pro ty ryby) dost jedovatá. Sice zabít tím želvu by asi trvalo dost dlouho, ale třeba mláďata některých druhů hadů tím lze úspěšně zabít po 1-2 nakrmeních.

Mno, tak želva v přírodě moc zdravejch ryb nepochytá (jestli vůbec nějakou), jen leklý, nebo už polomrtvý...
Kolik má neonka 2 -3 cm ? Když ji budeš krmit ob den cca 5 kousků/krmný den, občas šneky, žížaly - tak zbaští cca 60 - 70 rybiček/ měsíc tj,cca 800 za 1. rok, další ještě víc :-) a to ti asi tata nedá :))
Mě jen dnes dospělej 1,1 T.s.e. zbouchaly 13ks ryb 7 - 10 cm velikejch a to mám pocit, že by si ještě daly:-)

Hele táta mi poradil, nebo spíš se zeptal, jestli by nechtěla artemie - žábronožky. Že prý se dají snadno pěstovat, množit, můžou dorůst do 2 cm, což by docela šlo, vzato velikostně. Co myslíte? Sežere to? Zatím mám dojem, že sežere všechno, co jí tam dám:) i novej úkryt z klacků okusovala, stejně tak i nový kamínky a filtr:-D:-D nechci jí nic moc kupovat, nemám v to krmivo důvěru ve složení a nutriční hodnoty. Už jsem jí založil žížalí farmu:-D

Hele lidi, i když všude čtu, že želvy obecně rostliny ničí, a že je rychle po nich, tak bych jí tam nějakou chtěl dát, doporučíte mi nějakou odolnou, rychle rostoucí? Ta moje stejně zelený nejí, když jí tam hodím kousek salátu nebo pamprdlíku, tak si čuchne a rychle pádí pryč:)

Ahoj lidi. Nějak si nevím rady s tou svojí holkou, ani vlastně nevím pohlaví, ale podle drápků to bude asi samice. Teď má zimní klid, vůbec nejí, furt jenom spí a vůbec není akční jako obvykle. Problém je v tom, že ji nemám kde nechat přezimovat. Bydlím v paneláku s balkónem, ale tam je moc zima teď - pod nulou, takže by zamrzla úplně. Co myslíte? Přežije i když ji nechám s vypnutým osvětlením a vypnutým topením? Taky mi nějak nejde do hlavy, že by spala na souši? Já myslel, že hybernují pod vodou...poradíte mi prosím někdo?