Geochelone elegans - potrava v zimě a délka osvitu výhřevným zdrojem
Dobrý den, ve čtvrtek tento týden si jedu pro 3 mláďata G. elegans a měl bych prosím ještě 2 dotazy k chovu:
1) "Vymyslel" jsem stravu pro mláďata na zimní období a to:
v tříštivém mlýnku na kávu rozemelu seno, jednu část na úplný prach a druhou na max. 10mm dlouhé kousky, smíchám, přiliju trochu vody (takže z toho vznikne taková kaše asi jako když rozmočíte granule) a přidám vaječné skořápky, nebo CaCO3. V případě, že by to nechtěly ze začátku žrát, tak bych do toho přimíchával kousky nějaké dobroty. Sem tam jako zpestření opuncii a květy ibišku.
Nechci je krmit jednostrannou stravou ze supermarketu - vlastně výhradně čínské zelí a někdy čekanka. Nevím jak polníček, ale rukola obsahuje obrovské množství dusičnanů a to 6000 - 7000 mg/kg, římský salát, který má dobrý poměr Ca : P má však tuším 2000 - 4000 mg/kg.
Myslíte si, že to je dobrá strava? Ono je to totiž v přírodě pro ně přirozené, že určitou část roku je na jejich lokalitách výskytu sucho a tudíž jsou odkázány na suchou stravu a navíc by nemusely nepřirozeně rychle růst.
2) Měl bych podle Vás svítit výhřevným světlem po celou dobu osvitu i v období dešťů? Přece, když často prší, tak je zataženo a nesvítí slunko. Takže bych jim v tomto období třeba svítil výhřevným zdrojem pouze 4h denně. Vyplývá to i z klimagramu jedné z obývaných oblastí: http://www.bangalore.climatemps.com/ (populace z jihovýchodní Indie).
Děkuji.