Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení

Dobrý den,
Chtě bych se zeptat na pár otázek.
1, Chtěl bych si pořídit velké africké želvy (S.p a C.s), ale navím jaký je pro ně ten nejlepší UVB zdroj.
Uvažuji o Osram ultravix 300 W a Terrasaur 160 W. Která je podle vás lepší ? Nebo by jste doporučily jiný zdroj UVB ?
2, Jestli jsem pochopil správně tak tyhle lampy vytváří teplotu ? Takže v teráriu by mě styčily pouze tyhle lapmy a nepotřeboval bych už výhřevku ?
3, Na dnešním trhu je spousta lamp. Prodávají se (jsou) nějaké které obsahují nebezpečné záření UVC ? Nebo jak to poznám která lampa to obsahuje ? Celkem mě tohle záření děsí :(
4, Zde na poradně jsem četl diskuzi o Darlingu a zimování želv, zda by je to při zimování nerušilo. Máme taky Darling ve vedlejší místnosti kde si chci postavit želví stoly pro želvy. Místnosti jsou propojené pouze ´´futry´´ bez dveří. Darling se zapíná při kažném spláchnutí (pouštění vody) aby natlakoval vodu takže cca 30x za den.
5, Chtěl bych na želvím stole udělat ochlazovnu se senem ale nevím jaký mám použít podklad ? Pro to seno.
6, Poslední otázka. Z čeho by jste mi doporučily postavit ten želví stůl. Zatím mě jsem uvažoval pouze o komůrkovém polykarbonátu nebo osb deskách s jezirkovou folií.

Moc krát děkuji všem za odpověďi.

1. Jednoznačně Osram 300 W, Terrasaur 160 W jsou také dobré, nicméně počítejte, že budete potřebovat pro tak velké druhy velký prostor, který se také bude muset značně vyhřívat. Odhadem pro chovnou skupinu G. pardalis 3 x Osram 300 W na celý prostor. Vše se samozřejmě bude odvíjet od velikosti prostorů.

2. Ano, tyto výbojky dost hřejí.

3. Výrobce si nemůže dovolit, aby byl jeho výrobek nebezpečný, v tomto případě jak pro chovance, tak pro chovatele. Buďte v klidu, dost chovatelů Osram 300 W používá roky a bez problémů.

4. Želvy to asi rušit nebude (aktivní želvy), jinak bych tam dal dveře. Tím snížíte hlučnost a zbytečnou ztrátu tepla z želvích stolů do vedlejších místností.

5. Seno na vlhkém podkladu plesniví, takže nějaký suchý podklad - kačírek například.

6. Já za sebe mohu říct pouze o želvím stole z OSB desek a jezírkové fólie. Desky samy o sobě by měly být odolné vůči vlhku, ale pro jistotu jsem je natřel lakem s atestem na dětské hračky. Dovnitř "vanička" z jez. fólie. Použil jsem tloušťku 1 mm a je to opravdu pevné.
Polykarbonát jsem nezkoušel, ale nepřipadá mi, jako pevný materiál a obávám se, že kdyby se o 2 m dlouhou stěnu opřela dospělá pardálka, tak by nemusela odolat... Třeba se ale mýlím.

Děkuji.
Zatím než se postaví finální ´´místnost´´ :-) se plánuje postavit dva želví stoly o rozměrech 1,35 a 1,73 metrů čtverečných pro skupinku 2-3 mláďat každého druhu.
Myslíte že na tyhle prostory by postačila 1x Osram Ultravix 300W a nebo 1x Terrasaur (když je do tak malých prostor) ?

Jestli si budete pořizovat úplné mimina, tak všem 4 - 6 ks stačí prostor 70x50cm (tak na 1 rok) a oba druhy mohou být pohromadě. U mláďat je blbost "čím větší, tím lepší". Velké prostory pro tak malé želvy jsou zbytečné až nevhodné. Osram 300W je pro takové mrňousy také nesmysl - tak silnou výbojkou byste jim mohl ublížit, stačí kompaktní zářivka (Třeba Reptile 200 25W) a jako výhřev obyčejná reflektorová žárovka, nebo nějaká slabá výbojka (Solar Raptor 35W).
Jinak ohrazení můžete udělat z tohoto: http://www.nejlevnejsiploty.cz/zbozi/2389/Deska-hl adka-2000x800x20mm-seda.htm

všem 4 - 6 ks stačí prostor 70x50cm (tak na 1 rok) a oba druhy mohou být pohromadě.
pokud nebudou z "jednoho zdroje" tak v žádném případě dohromady - nutná KARANTÉNA
prostor alespoň 130 x 60 na skupinku
OW 300W v bezpečné vzdálenosti je NEJ
jinak vše řešit dle podmínek v místnosti (vlhkost + teploty )