Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snůška Basiliscus plumifrons

Zdravím a prosím o radu.

Včera jsme do inkubátoru přendali první snůšku B. plumifrons - celkem 13 vajec.
Přes noc se některá z nich propadla - viz přiložené foto.
Plná verze fotky zde vajicka-full.jpg.

Inkubujeme v suchém typu inkubátoru, vajíčka ve vermikulitu, teplota nastavená na 29°C (kvůli hysterezi se pohybuje mezi 28-29°C), vlhkost vzduchu v inkubátoru kolem 75%. V inkubátoru je miska s vodou pro vypařování.

Po přendání do inkubátoru všechna vajíčka vypadala OK - bílá, vypjatá a oválná. Jen jedno bylo na špičce prodrápnuté.

Podle toho co jsem četl mi přijde zvláštní, že se propadla pouze některá (a podle mně dobře vypadající) vajíčka a ne všechna. Tím bych řekl, že vlhkost by měla být snad v pořádku.

Co myslíte o těch propadlých vejcích?
Vlhčíte v průběhu inkubace vermikulit a jak? V literatuře jsem viděl různé způsoby vlhčení(ubrousky, rozprášení vody na vajíčka, vlhčení jen vermikulitu) a upřímně si nějak nedokážu vybrat.

Je to naše první inkubace, takže veškeré rady jsou vítány :)

Díky za váš čas

Zkuste vajíčka zakrýt úplně (stačí 0,5cm vrstva) tím vermikulitem. A rozprašovačem ten nový povrch lehce pokropit vodou (aby se substrát moc nenacucnul a voda nestekla až na vajíčka). Máme sice jenom vajíčka gekončíků a možná někdo řekne, že je to blbost, ale nám se tak vajíčka opět krásně zakulatila.
Přeju hodně úspěchů malým dráčatům.

Některá vejce asi budou špatná, ale tohle je prostě moc sucho. Zvlhči víc vermikulit - tak, aby byl napitý, ale netekla z něj voda a krabku s vejci normálně zavři, na větrání stačí pár malých otvorů třeba ve víku nebo ve straně krabky. Jinak vermikulit se v průběhu inkubace dovlhčuje tak, že do rohu kápneš trochu vody. V žádném případě nerosit na vejce, tím bys je akorát zabil. A dovlhčovat pouze v případě, že ten vermikulit moc prosychá, ono to často během celé inkubace vůbec není potřeba.