Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snůška Basiliscus plumifrons

Zdravím a prosím o radu.

Včera jsme do inkubátoru přendali první snůšku B. plumifrons - celkem 13 vajec.
Přes noc se některá z nich propadla - viz přiložené foto.
Plná verze fotky zde vajicka-full.jpg.

Inkubujeme v suchém typu inkubátoru, vajíčka ve vermikulitu, teplota nastavená na 29°C (kvůli hysterezi se pohybuje mezi 28-29°C), vlhkost vzduchu v inkubátoru kolem 75%. V inkubátoru je miska s vodou pro vypařování.

Po přendání do inkubátoru všechna vajíčka vypadala OK - bílá, vypjatá a oválná. Jen jedno bylo na špičce prodrápnuté.

Podle toho co jsem četl mi přijde zvláštní, že se propadla pouze některá (a podle mně dobře vypadající) vajíčka a ne všechna. Tím bych řekl, že vlhkost by měla být snad v pořádku.

Co myslíte o těch propadlých vejcích?
Vlhčíte v průběhu inkubace vermikulit a jak? V literatuře jsem viděl různé způsoby vlhčení(ubrousky, rozprášení vody na vajíčka, vlhčení jen vermikulitu) a upřímně si nějak nedokážu vybrat.

Je to naše první inkubace, takže veškeré rady jsou vítány :)

Díky za váš čas

Některá vejce asi budou špatná, ale tohle je prostě moc sucho. Zvlhči víc vermikulit - tak, aby byl napitý, ale netekla z něj voda a krabku s vejci normálně zavři, na větrání stačí pár malých otvorů třeba ve víku nebo ve straně krabky. Jinak vermikulit se v průběhu inkubace dovlhčuje tak, že do rohu kápneš trochu vody. V žádném případě nerosit na vejce, tím bys je akorát zabil. A dovlhčovat pouze v případě, že ten vermikulit moc prosychá, ono to často během celé inkubace vůbec není potřeba.