Násilne otevření tlamy
Dobrý den,
Víte někdo o nějakém jemném způsobu, jak agamě otevřít tlamu, abych do ní mohla ze stříkačky dostat vodu?
Předem děkuji
Změna předmětu, původně: násilní otevření tlamy (Radar14)
Dobrý den,
Víte někdo o nějakém jemném způsobu, jak agamě otevřít tlamu, abych do ní mohla ze stříkačky dostat vodu?
Předem děkuji
Změna předmětu, původně: násilní otevření tlamy (Radar14)
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Myslim ze neni duvod agame nasilne otvirat papulu. Staci zkusit porosit, jestli nezacne pit sama, ci strikackou na kraj papule dat trochu vody, jestli neolizne sama. Taky do sebe tekutiny muze dostat prijmem zelene slozky stravy.
Pokud netrváte na tom, že tu agamu hodláte umořit, zařiďte se tak jak píše Radar.
Máme od veterináře řečeno, že musíme do agamy dosta 2,5 stříkačky vody vzhledem k léčbě kokcídií. Jde o mládě, které mělo už před léčbou problém s příjmem vody, vodu prostě nechtěl, pokapání na čumák nebo ke koutku stačilo dokud se kokcídie nepřemnožily a dokud nezačala léčba, teď ho ale nemohu nechat, aby se dehydratoval... a on sám pít nezačne, nechce, olízne jen z donucení jednu, dvě kapky, což ale nestačí... proto se ptám, jak mu co nejšetrněji otevřít tlamu, abych do něj mohla vecpat vodu, u veterináře dostal pro jistotu infuzi, ale nejde to takhle řešit neustále...
čeče pokud veterinář radí nalít do mláděte tolik vody, tak bych se asi poohlédla po jiném veterináři. Ono pokud má to zvíře srajdu z kokcidií, tak ta dehydratace hrozí, to je fakt, ale proléváním vodou se to nezachrání, páč to zvíře tu vodu stejně nem§že vstřebat. To jí leda odstřelí ledviny.. rehydratace se u nemocných zvířat řeší podáváním rehydratačního roztoku, třeba Duphalyte, ne torturou v lití vody do zvířete.
Ohledně toho otevření tlamky - to se dělá tak, že se agamě tře tlamka prstem tak dlouho, až se agama naštve a otevře ji, aby kousla. Pak se jí tam šoupne kousek třeba pryžové hadičky nebo dřívka (prostě něco měkkého, aby si nezranila zuby), aby ji nemohla zavřít.
Ahoj.
Přesně jak píše Aurifer.
Ale není napsáno jak dlouho to již trvá(přeléčení)co ji vlastně vet dal atd.To je docela důležité!
Hlavně tě měl říct,že musíš zahájit podpůrnou léčbu atˇ nehrozí odstřel ledvin,jater atd.jak píše Aurifer.
Jsou možné použít probiotika ale v to by byl zřejmě hockei- tak jen vitamíny--A,K,B-komplex=zkus =pangamin(pivovarské kvasnice)rozmačkáš dáš pár kapek vody a řádně rozmíchej-nu a zkus mu to dát olíznout.
Jinak agama když nebude chtít tak tu čunu zavře ucpe jazykem a spíš jí vyhodíš sanici pokud nemáš zkušenost.
Nevím no, jsme u zde oblíbeného pana Slobody, kterého osobně považuji za odborníka, a jak on, tak i zdroje na netu (mimo jiné i tady z poradny) uvádí, že "Pokud agama denně nepije, doporučuje se dodávat tekutiny uměle opět sondou do jícnu a to 3% tělesné hmotnosti denně po dobu dvou týdnů."
3% tělesné hmotnosti jsou v našem případě ty 2,5 stříkačky denně...
K tomu popisu - děkuji, zítra vyzkouším, snad budeme úspěšnější než dneska :)
Kolik váží agama a jak velká je ta stříkačka?
Příklad:
Pokud agama váží 100g tak 3% jsou 3g.
3g jsou přibližně 3ml vody.
Máte stříkačku o objemu cca 1ml? To bych se divil.
Někdo z nás asi dělá ve výpočtu chybu.
Na agamu 400g, což by mohl být tak nemocnej dospělec by připadlo 12ml. Což je jedna normální 10ml stříkačka s rezervou. na 2,5 stříkačky by ta vousatka musela vážit kilo.
Takže pokud neuvedete přesný data, budem vařit z vody.
Agama má 85g a jedna stříkačka má 1ml (taková ta tenounká, snad asi nejmenší co se dělají)
No tak to by pak sedělo.
My jsme právě 1ml stříkačku dostali přímo na veterině, v lékárně šla sehnat jen 3ml :)
A u jakého druhu agamy to tam psáno není? Ono by to sedělo u kočinčíny, ale vousatky ze suchých oblastí na takovýhle příjem tekutin rozhodně "nejsou dělané", proto hrozí to poškození ledvin
Článek s názvem "Nejčastější parazitózy u agam vousatých" od paní Rucké (zdejší nick: ctvercova1), stejnou hodnotu nám uvedl i veterinář - předpokládám tedy, že ani jeden z nich neměl na mysli agamy kočičinské...
Co vím, tak Míša (ctvercova1) ty kokcidiózy agam hodně rozsáhle řešila právě ze Slobodou, tak to bych skoro považovala za 1 a ten samý zdroj;)
(tim nechci to tvrzení nijak jakkoliv znevažovat!)
Aha :) no, každopádně to spíš bylo k tomu, že je oba dva považuji za důvěryhodné zdroje a přišlo by mi divné, že by říkali nějakou blbost :)
A zelené už taky nejí od chvíle, kdy začaly první potíže kvůli kokcídiím, obecně začala výrazně méně jíst a zelené si nedá vůbec, jen cvrčka nebo saranče.
Obecne k jemnemu otevreni tlamy u plazu:
1) Prelozte si napul nejaky mensi kus papiru (tloustku papiru je treba volit podle velikosti jestera a sile stisku, nebo to proste otestujete...)
2) prelozenou stranou (pokud je dostatecne tvrda vzhledem k tloustce papiru) papir muzete jemne vklinit do tlamky
3) pokud je papir v tlame, muzete jej pak z venkovni strany rozevrit a tim pootevrit tlamku k vlozeni strikacky
Je to bezpecne a dostatecne jemne. Vzhledem k tenkosti papiru vetsinou nebyva problem jej do tlamy vecpat a prelozena strana je zaoblena, takze nehrozi poraneni. Vyzkouseno na velikostexh od maleho anolise az po velkeho leguana.
Děkuji, vyzkoušíme :)
Dá se takhle i malá agama nakrmit pokud sama už nějakou dobu nechce potravu přijímat ? Díky
Raději ne. Ještěry to dřív nebo později většinou odrovná. Spíš by bylo lepší odhalit proč agama nežere sama a následně upravit podmínky.
Trik s papírem vyzkoušen na chameleonovi jemenském. Funguje perfektně, děkuji. Stačí jen kousek zastrčit do tlamy a chameleon začne papír kousat, takže se mu dá aplikovat co je potřeba, včetně potravy ještě jednou děkuji