Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Osvětleni terária Výška 2,1m

Ahoj, na začátek chci napsat,ze jsem ohledně řešení mého problému hledal info tady i jinde,ale nasel jsem toho málo, proto bych rad slyšel názor někoho zkušeného.
Zhotovil jsem doma terárium-trojúhelníková základna cca 140x100x100cm výška 210cm
Řeším osvětlení resp.jeho sílu do tak vysokého tera.
Výbojka bude umístěna v teráriu, proto nechci aby bylo příliš silná ale ani slabá.

Doplňující osvětlení 4x led bodovky (umístnění viz foto)

uvažuji o SUNLUX UV 70W PAR30

V tera bude bydlet 1ks Chameleon jemenský.

Vím ze o osvětleni je toho tady hafo,ale ne v tak vysokých terariach.
Předem dekuji za rady,typy a komenty...

No jediné řešení je úprava větvi a pro jistotu mám v plánu výbojku "obalit" kovovým síťovim materiálem. ale i tak mam malinko strach ať se nespali, protože i ta sítka bude asi horká od výbojky. Proto chci nejdříve nainstalovat výbojku, udělat test tepla, a pak tam hodit chameleona....

Bych to dělal tak, at na tu výbojku vůbec nemůže vlízt. V každém případě smažení bylo myšleno přes UVB, které má na 10cm nejen hodně tepla, ale totálně to chamíka spálí, jako když jsi dlouho na sluníčku... Ale to platí jak už jsem psal pro jiné typy terária, tady pozor taky dávat, ale fakt bys musel být super kopyto abys tohle udělal...

pro jistotu mám v plánu výbojku "obalit" kovovým síťovim materiálem

No tak na to bych si dala zrovna velkýho bacha, to je přesně věc, na kterou ti chameleon poleze. I když dáš větve podle tebe "dostatečně daleko", tak budeš překvapenej, jak se dokáže pěkně natáhnout a vyškrávat se tam, kam chce. Doma se dnes a denně divim, kde se i malý mláďata vezmou na síťovanym stropě, když větve dosahujou pod strop na vzdálenost aspoň tak jedný dýlky těla chameleona, kde se bere chameleon zmuchlanej na rosící trysce, ke který nevedou žádný větve... Chameleoni jsou v tomhle fakt vynalézavý..
Problém není ani tak ten, že by se ti chameleon spálil (i když to samozřejmě taky), ale že ho "uškvaříš" přemírou UVB.

Jako je to samozřejmě na tobě, ale já prostě v chameleoních terárkách, který nedovolujou dát nic nad sebe, jednoznačně preferuju kompakty. Když ho vhodně umístíš ke zdroji tepla, tak se fakt nemesis bát, že toho chameleon nachytá málo. I ve velkym terárku ti pod něj poleze pořád. Navíc chameleoni nejsou agamy nebo želvy, toho UVB nepotřebujou tolik.

Pokud budeš dávat tu výbojku i tak, tak nezapomeň, že těch 30-35 cenťáků je od zvířete, ne od větve, takže u vysokýho jemeňáka si ještě dost cm přihoď.