Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem skáče do skla - leguán zelený

Dobrý den,
nevíte někdo z jakého/jakých důvodů tohle legoš dělá ?
jestli to pomůže můžu poslat fotky legoše i terka, popsat podmínky chovu atd

do skla skáče asi poslední 3 dny, do místa kde se pláty skla překrývají, za dnešek asi 7x

loading...

Fotky zašlu zítra,
jinak terárium je vysoké 130, široké 125 a hluboké 65 cm, větrání je po celé délce stropu široké 15 cm a po celé jedné délce šířky 10 cm, 2x zářivky Biolux dlouhé +- 110 cm, UV SunLuX 50W s předřadníkem a hned vedle jako čistý zdroj tepla Sylvania 50W

legoš má 15 měsíců a nikdy předtím todle nedělal, až ty poslední 3 dny

dopoledne to dělal taky a nic před terkem nebylo a odpoledne když před terkem stálo žehlící prkno a žehlilo se tak to dělal taky, byl tu názor, že jak bylo rozsvíceno, tak se mu to odrážel jeho obraz na skle terária

Vazne nikdo nevi,proc to dela ??
dnedka se pokazde s tim sklem pozdravil a pak do nej skocil a za minutu zase,tady tak to udelal treba 4x pak si dal nejakou dobu klid a pak zase
Uz ma uplne obouchanej cumak a rad bych tomu nejak predesel,kdyby to nejak bylo mozne

možné to je, že se mu v tom skle něco odráží, ale terárium je pořád na stejném místě a zařízení v místnosti se nezměnilo

dělá to zhruba poslední 4 dny a od té doby, taky pořád komunikuje s celým teráriem....tak mě napadlo jestli to spolu nemůže souviset

pokusím se to natočit

terárium je v obývacím pokoji cca 6x5m a samotné terárium celou místnost dostatečně prosvítí,včera bylo rožnuté i světlo ze stropu a dělal to pořád

před chvílí jsem dočistil terko, i skla a od té doby to neudělal, tak nevím....ale není to úplně příjemné, když to terko čistíte, máte půlku otevřenou a on do té druhé půlky skáče a bouchá tlamou

ohledně té tlamy, jak ji má omlácenou..může z toho vejít něco vážnějšího, nebo je to jako když se člověk někde škrábne a časem ani neví, že se mu něco stalo ??

Na podstavci,kdyz se jdu podivat k terku a lego se vyhriva,tak je ve vysce oci170-175 cm

Primo pred terariem se moc nechodi,jen kdyz se jdou zatahnou zaluzie atd a nebo kdyz jdu nakrmit,narosit atd....ale terko je v rohu u okna,takze kdokoliv projde mistnosti,tak toho lego vidi,ale jak rikam az do ted se tady tak nechoval

v tom terku je od března a ta větev i televize jsou pořád na stejném místě a nikdy žádný problém nebyl až teď ty 4 dny zpátky
může to být tím, že dospívá a hlídá si teritorium a tím pádem začíná reagovat na odraz, který ji nejspíš díky té televizi ?

Naposledy: v terku má svetlo,v miestnosti je viac tma.Vidí svoj odraz v skle,berie to ako konkurenciu a preto tak reaguje.Niečim to sklo prekry.Tlama sa mu bud zahojí,alebo ostane zdeformovaná.
Ja ked si sadnem do terka,zatvorím za sebou dvere,tak v miestnosti vidim iba blizke osvietené okolie terka.A svoj odraz v sklách.Vopchaj hlavu čo najďalej do terka a pozri čo uvidíš v skle.

Nevidim na tom videu nic tak zvlastniho. Kyvani hlavou stejne jako u meho pak bouchne hlavou do skla. Kdyz prijdu k terarku uz se nastavuje zavre oci a ceka na podrbani. Kyvani hlavou vsude pisou ze je vyzadovani pozornosti. Nebal bych se toho to zkusit. Mam legouse o dost vetsiho a vse bez problemu.

Kyvani hlavou vsude pisou ze je vyzadovani pozornosti. Nebal bych se toho to zkusit. Mam legouse o dost vetsiho a vse bez problemu.

Víš ono to, že zrovna ty máš dobráka neznamená, že ho mají i jiní. JInak už bys takovou kravinu neradil, protože nakrknutý legouš dokáže dost ošklivě zranit a to ani nemusí být plně vzrostlý. Kývání hlavou neznamená vyžadování pozornosti, ale je to projev sociálního chování a má více významů ve více provedeních. 1. to může být pozdrav (což je asi projev toho tvého zvířete), 2. projev dominance, 3. hrozba (která často souvisí s tím bodem 2) atd. Když máš ty legouše trochu nakoukané, tak ty jejich projevy nezaměníš a tohle chování na videu je hrozba jak vyšitá.

no já ještě posílal tu hmotu co ze sebe lego dostával.. s tím, že jsi psal, že to vypadá na semeno a pak myslím ještě jednu fotku lega, ale tu nemůžu najít

na začátku jsme se bavili, že mi prodejce ...... říkal, že dává lega na sondu a ty jsi psal, až tomu moc nevěřím a že to spíše vypadá na samičku

mám teda lega ještě zítra nafotit zespodu a nebo je to už hotová věc ?

Tezko takhle rici co je to. Kdyz js kupoval toho sveho byl mi prodanej jako samec a ejhle po dvou letech divne chovani ztrata chuti k zradlu. Takze veterina a po ultrazvuku zjisteno 26 neoplodnenych vajec. Takže samozřejmě samice. Ale jsem za ni rad i kdyz ted zlobi ma stejne chovani jako tenkrat tak uvidime muze se to i po operaci pry objevit znovu. Jestli chces mit jistotu zajdi na veterinu kde se zabyvaji leguany a omi to zjisti hned

No, jak kdy. Jeden rok i tři měsíce, to fakt podstatně zhubnul, žral jen záchovnou dávku, tak jsem mu dávala co měl nejraději, starší celozrnný chléb, těstoviny, rýži, tofu a k tomu ovoce. Listy nechtěl vůbec, sice je měl pořád v misce, ale jen jsem je zvadlé vyhazovala. Vždycky si zobnul a dost. Jeden rok Amosko skoro 6 měsíců, to už jsem měla strach, že se nerozežere nikdy, ale také jsme to překonali.

A jeste k tomu kyvani hlavou co mas na videu. Jeden tady psal ze to muze znamenat cokoliv. Pokud si prectes primo stranky od leguanich chovatelu tak se doctes co jaky pohyb znamena. Tenhle co dela ten tvuj jako muj je pozdrav nic nenormalniho. Utocny pohyb je ze strany na stranu z nahrbenymi zady.a nafouklym lalokem. Koukni se na to jsou tam i videa.

Tak takhle " zdravil " můj lego kamaráda, kterému jsem říkala at´ k němu nechodí, skončilo to švihancem přes obličej a prokousnutým prstem, který se snažil utrhnout a kdyby byl starší a větší a nejen 4 letý, tak by se mu to asi i povedlo a dalo mi dost práce mu vypáčit kusem dřeva tlamu.Tot´ moje postřehy k takovému kývání hlavou.

on má takovou drobnou samičí hlavičku a lalůček, ale to mu ještě zmohutní. Ale hřeben má dost velký a robustní. Proto jsem chtěla vidět ten podvozek, protože podle něj je to samec jak vyšitý, jak už psal kolega. Ta bílá hmota je jen feromonová značka, to pouští obě pohlaví a je to přirozená záležitost. Je to pěkné zvíře v dobré kondici, takže s tím že nežere si hlavu nelam, prostě to na něj už přišlo.

nevim, já legouše nikdy nesondovala, protože jednak je to zbytečné a navíc to považuji za zbytečné znásilňování těch zvířat. Zas pokud je to fakt chovatel, co odchovává, tak by je mohl mít i dost nakoukané. Tam se to pak dá odhadnout celkem dobře, když čék ví na co koukat a má to zvíře v ruce. Třeba já mláďata Ctenosaur taky prodávám osexované a ještě jsem se neustřelila (ťuk ťuk :-D )

ladbis: Kdybys měl těch leguánů nakoukaných víc, než jen tu svou 1 hodnou samici, tak bys nepotřeboval videa (protože provedení pozdravu a hrozby je individuální podle konkrétního zvířete, ale jsou tam určité neměnné specifické znaky. Které když máš nakoukané, tak to nezaměníš) a netvrdil bys, že typicky nakrklé chování nadračeného samce legouše je jen pozdrav. Protože jak už psala Kačaba, tak zkoušet drbat takhle se chovající zvíře je minimálně o pořádný švihanec ocasem po papuli. A v horším případě ošklivý hryzanec.

Já měla vlastních legoušů 8, obou pohlaví a i jsem je několikrát odchovala. A hlavně každé zvíře mělo uplně jinou povahu. Měla jsem tam jak hodná, celkem krotká zvířata, tak i totálního ďábla. V současnosti z protorových důvodů chovám menší druhy rodu Ctenosaura, ale ty základy chování tam jsou stejné jako u těch Iguan. Akorát že Ctenosaury sice taky umí citelně kousnout, ale nepřerazí ti ocasem nos nebo neroztrhnou zubama ruku jako několikakilový dospělý leguán zelený. Vím z vlastní zkušenosti.

stále častěji čtu o dobrých zkušenostech s Roboranem H a Plastinem, tak uvažuji, že bych na ně taky přešel ... to dávkování by bylo v poměru 1:1 a 1x týdně v množství jako když se solí chleba ?

a krmný vápenec by byl každý druhý den ? na veterině mi bylo řečeno, že by se vápník neměl dávat každý den kvůli přetěžování ledvin

Já si to míchám +- 1:1, od oka. Pro 1 zvíře stačí fakt špetička...já dávám lžíci na celou mísu zeleného pro x zvířat. Jako vápník používám mletý vápenec a ten se dá přidávat každé krmení, u legoušů s tim problém není. Vápník ty ledviny zas tak nepřetěžuje (teda třeba u legoušů ne, u Liolaemů nebo Pristidactylů ano) Naopak pokud se dává zelenina s víc šťavelanama, tak je to i lepší ho dávat víc.

ještě k tomu, že se legovi odráží ten obraz ve skle
momentálně to mám zalepené vánočním, balícím papírem :-) pomohlo to a lego už to skla neskáče, ale z nějakého estetického hlediska a taky abych předešel zbytečnému brblání doma, tak to musím nějak vyřešit....protože i když byla TV vypnutá a nikde se nesvítilo, tak po oddělání papíru lego začal zase šílet... a taky je blbé, že nevidí ven z terka

napadlo mě, že bych sklo polepil nějakou bezpečností folií, která brání průniku světla atd

www.middex.cz

vaše názory na toto řešení ?

myslíš to tak, že bych vyndal šoupačky a místo toho dal pletivo ?
zdá se to jako dobrej nápad, ale proč jsem zatím u nikoho neviděl, že by měl v teráriu pro legoše místo skleněných šoupaček, obyčejná otevírací dvířka s pletivem jako např v králikárně ?

máš jak legoše zelené tak i kubána? :-)

pletivo nebo síťka místo šoupaček nee, jednak by ses v tom terárku nedotopil a špatně by se tam udržovala potřebná vlhkost. Spíš tu síťku dát na sklo z druhé strany. Ale záclonka asi bude vypadat líp. Navíc teda řada legoušů se, pokud mají pletivovou část ubikace tamtudy ráda dobývá ven a odře si při tom tlamku. Já to tak kdysi měla u provizorní ubikace ze sádrokartonu a musela jsem to zrušit, protože legouš měl pořád odřený nos.

jinak co se týče toho kývání na pozdrav, tak to dělají všichni "býložraví" leguáni, krom těch Iguan a Cyclur i třeba ty Ctenosaury nebo Brachylophusové. Krom "zdravení" ostatních zvířat tak "zdraví" i majitele. Ale to prostě vypadá jinak, než nakrknutá hrozba, kterou máš na videu.

jako nápad se mi to zdálo dobrý, ale ta praktičnost a funkčnost už tak dobrá teda není
zkusím tam z venku dát tu záclonku a uvidím, kdyby to nevyšlo, tak pak bych tam asi zkusil nalepit ty folie
vánoční stromek bude vedle terka nikde jinde není místo a v terku je ta hlavní, vyhřívací větev dost blízko sklu, tak to by se určitě pokoušel skákat na stromek i kdyby se mu už třeba neodrážel ten odraz že

no dávám si teď hodně velkej pozor, když čistím terko atd aby se mu to někdo neodrazilo a já nebyl přímo v cestě

ono když mu tam dáš nějakou optickou "překážku", jako třeba tu záclonu, tak na ten stromek skákat "přez překážku" nebude. Kdyby tam měl jen čisté sklo, tak ano. Oni to čiré sklo nechápou jako překážku a vlastní odraz vnímají jako jiného leguána. Který mu navíc místo toho, aby vysmahl z jeho teritoria taky vyhrožuje, proto ten legouš tak běsnil.

Ja samozrejme myslím nalepiť kúsok zvnútra na skúšku.Aj v prípade fólie,nevymieńať celé šúpačky.Zvonku by som nedával nič aby to ešte viac neurobilo efekt zrkadla.
Ja mám pri terku taký stolík s kvetmi,cez Vianoce stromček.Nikdy ani náznak pokusov dostať sa k nemu.Všetky skoky a odreniny si spôsobili pri párení alebo pri súbojoch,únikoch keď ich napádala 2. samica.

Ahoj.
Můžeš dát i z venku,docela řešení i pro puntíky kterým se nelíbí různé záclony,prostěradla atd.;-)

Používám již léta bambusové závěsy =mají výhodu=pokud vlezeš do terka a zavřeš se tam zjistíš,že světlo které přes ně projde se roztříští a oni tudíž nevidí svůj obraz ani náhodou ,mají klídek je to pro ně celkem přirozené a v neposlední řadě to i vypadá celkem dobře když je to zatažené.

Některej ze začátku na to zkusí lézt ale jelikož to nejsou (většinou) blbci tak zjistí,že to nelze a máš klídek.

Dám tě malou ukázku=karanténa 1 den po importu a zvíře v naprostém klídku.

ty bambusové závěsy vypadají velice dobře :-)
to je vevnitř terka uchyceno na nějakých háčcích a tyčce, jako záclony aby se s tím dalo posouvat ?? a mohlo se v terku uklízet atd bez nějakých problémů ?

a kvůli nějakému zvykaní si zvířete na chovatele a ostatní lidi, tak jak moc velkou roli by hrálo, kdyby měl jediný možný výhled ven zakrytý těmi závěsy

Čítaj trošku pozornejšie. ;-) Zdá sa mi to super nápad.Zvykanie na chovateľa: Máš ho 15 ? mesiacov,takže je na teba už zvyknutý.Toto obdobie skákania je dočasné,nebude to dlho trvať.Majú také obdobia na začiatku puberty.Trošku klídku mu neuškodí.Prípadne mu to nezaťahuj celé,spodok alebo polovicu nechaj voĺný.Keď bude zvedavý, bude tade "pozerať" na okolie.

ona to ani nemusí být tak uplně hustá rohož, k tomu leguánovi můžeš zvolit i nějakou řidší, aby krz ni bylo vidět, ale rozbila odraz ve skle a působila jako optická překážka. K vyplašeným čerstvě importovaným varanům je lepší dávat tu hustou, ale u uvyklého lega to není tolik potřeba. Ale to je celkem jedno, dej tam takovou, kterou seženeš a která se vám tam bude hodit.

bylo to z toho důsledku, že bojoval s tím odrazem ve skle
z vnější strany jsem na sklo nalepil vánoční, balící papír a bylo po problému i když se podívám větráním do terka, tak je odraz vidět, ale zřejmě mu to nevadí, protože od té doby je klid
problém je v tom, že se to doma nezamlouvá z nějakého estetického hlediska a mám to co nejdřív vyřešit tak, aby to vypadalo nějak hezky

jistěže jsou to přípravky pro domácí zvířata, ale to vůbec neva. Pro plazy jsou taky dobré a dlouhodobě osvědčené...ty vysloveně pro plazy a obojživelníky existují také, ale vesměs se liší hlavně cenou a v ostatním jsou zanedbatelné rozdíly ;-)

Akorát ten vápenný grit ne, protože ten je na hrubo namletý pro ptáky (pomáhá jim při trávení), kdežto plazi ho nevyužijí (a vesměs ani nežerou).