hlína pro želvu
Dobry den,
Mel bych takovy dotaz ohledne substratu pro zelvu zelenavou. Docetl jsem se, ze nejlepsi bude kombinace pisku a hliny. S piskem neni problem, ten jsme sehnali, nicmene si nevim rady s hlinou. Zkouseli jsme vyhrabat neco malo z louky, kterou tu mame, ale temer bez uspechu. Hlina je moc tvrda a plna kameni, snazili jsme se to rozdrolit a prosit, ale z velkeho kyble se nam tim vytvorila jen mala hrstka. Takhle akorat znicime louku a stravime nad tim obrovskeho mnozstvi casu. Tedy k memu dotazu - je nejaka hlina ci substrat, ktery by se dal poridit napriklad v OBI nebo podobnych obchodech, ktery by nebyl pro zelvu nebezpecny?
Dekuji za jakoukoliv radu
Kde jste se dočetl to o té hlíně? Hlínu pokud vím používají hrnčíři.
V každém zahradnictví či zahrádkařských potřebách vám prodají pytlík rašeliny a nemusíte nic kopat na louce.
Mimo jiné zde na tomto foru.
Hrnciri pouzivaji pouze nektere typy hliny, jinak hlina jako takova se bezne pouziva napriklad i v zemedelstvi... nehlede na to, ze uprimne receno moc nerozumim tomuto slovickareni, kdyz zrovna forum, na nemz jste adminem, je timto slovem prolezle. Dokonce kdyz bezne bavite s lidmi, zjistite, ze "v kytkach vysycha hlina" a na zahradkach maji lidi taky hlinu, proste se to bezne pouziva
Nad raselinou jsme uvazovali, ale meli jsme s ni vcelku negativni zkusenost - zapachala a plesnivela.
V zemědělství se používá půda či zemina.
Ale zajímavé je, jak jste na můj jeden řádek vytvořil odstavec se dvěmi citacemi a věcně jste odpověděl jednou větou. Když nechcete rašelinu, tak to máte napsat do otázky. Spíše se ale zamyslete nad kvalitou toho, co jste koupil a neodsuzujte rašelinu jako takovou - je s úšpěchem používána mnoha chovateli.
My se zname nebo mate nejaky problem? Nebo jaktoze tu nepoucujete ostatni?
K hline uz se vyjadrovat nebudu, bud si ve vlastnim zajmu osvezte znalosti nebo to klidne nechte plavat, ale Vase reakce je zbytecna a zcela nemistna.
Trolite zamerne?
Kdybyste napsal, co jste zkusil, neradil bych totéž, co je na tom k nepochopení? Vidím, že se chcete hádat, na to nemám čas ani chuť - o radu zjevně nestojíte, natož abyste za ni poděkoval. Tak si poraďte sám.
Jak jste poradil? Tim, ze jste se zcela nesmyslne zacal hadat o vyznamu hliny? Nebo tim, ze jste poradil koupit raselinu, kdyz jsem zadal o nejakou vhodnou hlinu? :) V kazdem Vasem prispevku me akorat z neceho osocujete a to zcela zbytecne. Uprimne moc nerozumim tomu, proc jste admin tohoto fora a tim spis nerozumim tomu, proc se poustite timto zpusobem zrovna do me - nikde jinde jsem pri prohledavani fora na Vase ustepacne poznamky ohledne hliny a podobnych skutecne nenarazil.
A pro priste, nez ze sebe udelate opet naprosteho blbce, tak si zkuste trochu utridit znalosti v hlave.
Hlinu skutecne nepouzivaji jenom hrnciri. Hlina existuje nekolika druhu a hrnciri pouzivaji jen nektere z nich - ty mazlave s nizkym obsahem pisku. Nehlede na to, ze v ceskem jazyce je hlina SYNONYMEM pro slovo "puda" (viz. napriklad zde hlina a nebo v jakem koliv jinem slovniku ceskeho jazyka).
A pokud mame byt jo detailisticti, tak
jste akorat ukazal svou vlastni neznalost, protoze hlina je jednou z casti pudy nebo zeminy, tedy tim, ze rikate, ze to je zemina nebo puda zaroven rikate, ze to muze byt klidne hlina. Ale to je ryzi formalita.
Pokud vam tyto informace stale nic nerikaji, je mi lito, mozna byste se mel vratit na zakladni skolu. A priste budte tak laskav a misto hloupych silackych recicek radsi nereagujte vubec.
"Přirozený substrát je hlinitopísčitá zásaditá půda."
Mimochodem, kdyz uz jste ten zodpovedny skvely admin, mozna byste si mel sjednat poradek na svem foru... a muzete zacit hned tady http://tera.poradna.net/q/view/91353-raselina-pro- zelvu-ctyrprstou? a pak dale pokracujte po vsech tematech, ve kterych se objevuje spojeni "hlinitopiscite" "hlina+pisek" "hlina jako substrat" atd. (pouzijte vyhledavani)
Dobrý den,
jde o to, jak starou želvu máte, pokud je to mládě do 2 let, tak hlínu s pískem určitě ne, protože rychle vysychá, bahní, hodně tvrdne a malá želva se pak nedokáže zahrabat. Pro dospělé želvy jakoukoliv hlínu z krtinců, z louky... klidně s kameny, kořeny, vůbec to nevadí a smíchat s pískem zhruba 1:1, ale na poměru nijak zvlášť nezáleží. Kupované hlíny pro rostliny určitě ne, jsou hnojené. Rašelinu také ne, hermanky jsou želvy ze suchých oblastí, takže to chce spíš tu hlínu, písek, štěrk. Rašelina je také dost kyselá. Pro mláďata pak doporučuji lignocel (kokosové vlákno) smíchané s trochou písku. Dost chovatelů má také dobré výsledky s hoblinami.
Zelva je 5 leta :) Meli jsme ji prave docela dlouho na raseline, ale ta se nam neosvedcila, pak jsme zkouseli cisty pisek, ale ten zase vysycha prehnane rychle, zelvicce zacaly jakoby vpadavat okraje desticek dovnitr. Docetl jsem se, ze se to deje hlavne kvuli dehydrataci, proto chceme zkusit tu smes hliny a pisku. Ono problem s tou nasi hlinou je spis v tom, ze z hliny je opravdu minimum a to co jsme vyhrabali, tak to byl plny kybl kameni, nejaky stavebni material a podobne. Bydlime v Praze, takze se tady neco smysluplneho shani hur, proto me zajimalo, jestli neni aspon nejaka kupovana, ktera by prave byla bezpecna. Jinak me napada akorat vyjet nekam za mesto a tam to poshanet.
na lignocel a rašelinu zapomeňte
krtince - jsou i teď + písek (dět. hřiště), do krmné části kameny...
když už nezimujete, tak na spaní zcela MOKRÉ hobliny(bez pilin), máte-li jen jednu klidně přendat do krabice (přepravky/kýble) cca 2 hod po vypnutí světel a celou ji zahrabat, dát na nejchladnější místo v bytě - NE do průvanu, ráno obráceně - musí být nasáklá jak houba
min 1x (lépe 2x) týdně koupel ve vodě cca 25°- 30°C tak 20 min - napije se a vyprázdní
dejte fotku
Samostatny box s mokrymi hoblinami ma, spi v komode za zavrenyma dverma. Koupeme jednou tydne teda, zkusime to casteji. Nad lignocelem jsem ani neuvazoval, jen jsem holt k te nasi stavbarske smesi hledal alternativu. Fotku dodam.
Pokud nemáte možnost sehnat si hlínu, tak za sebe mohu ještě doporučit lesní hrabanku. Já do ní vmíchávám ještě lignocel pro lepší udržení vlhkosti (asi tak 1/5 celého objemu). Nicméně pokud bude spát v mokrých hoblinách a budete každé ráno poctivě substrát rosit, tak to ani není nutné.
Podľa mojich skúseností je hlina zmiešaná s váhovým pieskom úplne v poriadku.
Takisto sa dá bez problémov použiť zmiešané kokosové vlákno s váhovým pieskom a vodou.
Návod na prípravu nájdete na stránke: http://www.suchozemskekorytnacky.eu/news/vybavenie -teraria/
Vlhkosť udržujeme rosením vodou - večer rozprašovačom napríklad.
Terárium musí byť ale rozdelené na 2 časti: vlhkú (teplú) a suchú (studenú). Korytnačka si sama najlepšie vyberie kedy čo potrebuje.
Veľmi dôležitá časť terária je aj osvetlenie. O ňom sa takisto dočítate v uvedenom článku.