Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je agama správná volba?

Dobrý den, na radu několika prodavačů ve zverimexu jsem se rozhodla pořídit synovi malou agamku. Tvrdili mi, že je, co se týče chovu, nejméně náročná. Původně jsem měla vybraného pagekona, protože se mu nemusí tak moc svítit. Teď, když čtu, kolik žářivek a žárovek agamka potřebuje, tak jsem z toho lehce rozčarovaná. Abych řekla pravdu, tak se v tom moc nevyznám a potřebovala bych radu od někoho, kdo zkušenosti má. Moc bych chtěla poprosit někoho, kdo těmhle zvířátkům rozumí, aby mi poradil, co nejméně náročného pořídit. Děkuji.

A kolik je synovi? Já si totiž hlavně nejsem jist, jestli se úplně zavděčíte synovi plazem, pokud se jedná ještě o dítě. Ale abych zodpověděl vaší otázku, tak za mě je to suchozemská želva, třeba jako želva zelenavá - je v podstatě nebezpečná, nenáročná co se týče potravy a takové prostory taky nepotřebuje.... a člověk se ani nemusí bát, že mu to uteče. Ale svícení se nevyhnete u žádného plaze. Faktem ale je, že agamy potřebují obzvlášť dobré světelné podmínky.

Pane Pavle, radit suchozemskou želvu jako nenáročného tvora je opravdu rada k nezaplacení. Suchozemská želva je pro hobby chov v domácích podmínkách naprosto nevhodný živočich. Chov bez adekvátního venkovního výběhu a správného zimování je v podstatě týráním, o nenáročnosti jídelníčku též nemůže být řeč.
Pro zadavatelku: Pokud už plaza tak pagekon je na chov mnohonásobně jednodušší a na provoz levnější. Potřebu světla opravdu nemá tak velkou. Obecne jsou plazi pro děti ale nevhodnými živočichy.
Pro Strastav: Opravdu nerozumím Vaší potřebě komentovat tolik vláken bez jediné konstruktivní odpovědi.

Moc vám oběma děkuji za odpovědi. Synovi bude 11 a nějakého plaze si přeje od malička. Miluje všemožné ještěrky. Pagekona jsem chtěla původně a od toho mě odradilo pár prodavaček ve zverimexu, protože prý vůbec nejde vytáhnout ven, aby se s ním člověk "pomazlil", upadává mu ocásek, prý kouše...Mám strach, aby mu pak děti neublížily a on jim tak samozřejmě.

Žádný plaz není na tahání, ale pokud si ho bude chtít občas vytáhnout ven tak bych doporučila asi toho gekončíka. Bylo to moje první tera zvíře a měla jsem ho zhruba od 10 let. Nějaké tahání občas snese a pokud budete opatrní tak ocásek nepustí. Ale počítejte že se dožívají kolem 15ti i více let. A opravdu promyslete co za pár let pokud syn půjde třeba na kolej.
Mě se v době studií o gekončíka postarala mamka, ale o některé další zvířata se starat nechtěla, tak jsem byla nucena je prodat. (Na strahovský koleje se opravdu moc zvířat nevejde.)

Prodavačkám ve zverimexu nevěřit ani nos mezi očima! Většina jich ví prd, ale tváří se, že mají v hlavě encyklopedii...
Mám pagekona i agamu. Obojí lze vytáhnout ven, na pagekona se musí opatrněji, protože může pustit ocas, to je pravda. Mám dvě samice a samce a jedna samice je bez ocasu, když došlo k půtce. Bylo to ale hodně bojové a hlasité, takže se nemusíte bát, že by pustil ocas při prvním doteku. S těmi třemi dospělými jsem letos měla ještě 13 mladých a nikdy se mi nestalo, že by na mě ještěrka byť jen otevřela tlamičku - a to jsem tu jednu „otravovala“ opravdu hodně a často. Je třeba vzít v úvahu, že pagekon přes den spí, takže bude k dispozici spíš večer nebo k ránu. Agama je oproti tomu denní ještěr a tak bude mít aktivitu stejnou jako syn. Jako asi všichni denní ještěři potřebuje kvalitní osvětlení a zdroj UVB (což není sluníčko přes okno, ale UVB žárovka ;-) ). Pokud chce syn plaza a ne přímo ještěra, co zkusit třeba užovku červenou nebo korálovku? To jsou opravdu hodně nenároční plazíci, dají se vyndat a alespoň co se užovky týče (s korálovkou zatím nemám zkušenosti), tak nekoušou. Krmit se dají i mraženým. Není potřeba obalovat krmení jako u ještěrů a nebudou Vám běhat cvrčci po bytě ;-) (Nečetla jsem všechny odpovědi, tak se omlouvám, jestli se opakuji.)

Věříš tomu,že je fůra želv,které se nemusí zimovat??A že přezimovat jednu hermanku v lednici taky není takový problém???A doporučovat radši ciliáta než vousatu pro dítě??To už ani nebudu komentovat...Každé dítě přeci zaujme zvíře,na které si nemohu ani šáhnout a aktivní je,když jde dítě spát.... Možná máš pocit,že tvé odpovědi jsou konstruktivní,ale bohužel pravda je někde jinde....

želva zelenavá - je v podstatě nebezpečná

Čím?

a člověk se ani nemusí bát, že mu to uteče

uprchlejch želv je kupodivu celkem dost...

nenáročná co se týče potravy a takové prostory taky nepotřebuje

to je dosti relativní.

Jinak, k vousatkám si přečtěte tohle.
Když se podle toho zařídíte tak by chov neměl přinést žádné větší úskalí.
Prodavači ve zverimexu zásadně nedůvěřujte. Raději bych tam, být Vámi, nekupoval ani žádná zvířata. Kupte od dobrého chovatele a ušetříte si zklamání a i nějakou tu kačku ;-).

Tyhle stránky mám nastudované a vytištěné :-). Perfektně popsané, děkuji. Je pravda, že tohle byl právě důvod, proč jsem napsala sem. Protože náročnost chovu, jak je popsaná tady, právě vůbec neodpovídá tomu, co mi navykládali v obchodě a já pak začala o výběru pochybovat. Nevíte tedy, prosím, někdo o chovu pagekonů? Jestli je možné jej občas vytáhnout bez úhony na jeho zdraví (myslím tím upadnutí ocásku), jestli je divoký, jestli kouše...prostě takové "provozní" věci? Ještě jednou Vám všem moc děkuji za rady a názory.

Prodavač ve zverimexu vám radí logicky. Za prvé potřebuje prodat, tak i trochu náročnější zvíře je podle jeho rad "jednoduché" aby vás neodradil od koupě. A zároveň mu hraje do noty když vám co nejdříve chcípne, protože je pravděpodobné že přijdete k němu pro další. Samozřejmě vám při druhé návštěvě věrohodně namluví že chyba byla na vaší straně. Zní to logicky, že? Kšeft je kšeft, na druhou stranu čest světlým vyjímkám.

Ciliáti nějaké to tahání občas bez problémů přežijí. Mám je v Přírodovědném kroužku pro děti už druhým rokem. Ocas mají oba, normálně se mi v sezóně rozmnožovali a v klidu žerou. I když se na ně párkrát do týdne sahá. Ale je fakt, že přes den si hrají na neviditelné. Někam sednou, kde na ně není vidět a ani se nehnou :-)
Gekončík by byl asi lepší volba. Ten přeci jen umí aktivovat i přes den, navykne si na čas krmení a je to taky nenáročné zvířátko. Navíc na chovatele reaguje podstatně víc, než ciliát. Ten prostě jen čučí jak trubka :-) Gekončík při krmení v pravidelnou dobu už vyhlíží chovatele a hrne se ke dveřím. A nezažila jsem, že by při manipulaci kousali. A z našich 4 mají taky všichni ocas :-) A na rozdíl od pagekonů jim po případném upadnutí doroste.
Ale je to hlavně o tom, co se synovi a Vám bude líbit. Pokud Vás to zvíře opravdu zaujme a budete mít trvalou chuť ho chovat, tak i zvídavý začátečník zvládne zvíře, které se udává jako ,,náročnější" (tím myslím třeba tu agamu, né nějaké vyložené špeky). Je lepší si vybrat to, co se Vám opravdu líbí než to, co je nejjednodušší. Protože to Vás pak třeba může omrzet.

Moc Vám děkuji za odpověď. Nám se právě líbí všechno :-). Je pravda, že gekončík noční je maličko hezčí :-D. Je mi jasné, že na hodinové mazlení ani jedno z těchhle zvířátek nebude, na to máme doma psa, takže ho určitě neutaháme. Mohla byste mi, prosím, říct, jak je to u gekončíků nočních s vytápěním a čím vším se jim musí svítit? Máme doma terárko po leguánovi a nevím, jestli by mu to vůbec stačilo. Pro agamu vím, že ne.

Tak jde o to, jak je to tera po leguánovi velké. Co se týče rozměrů pro gekončíky je toho na netu hafo, ale nijak extrémně na prostor nároční nejdou. Klasika 60x40x40 bohatě stačí. Jsou pozemní, podklad písek, nějaké ty úkryty a ač na to nevypadají, tak dobře šplhají. Takže klidně i plastické pozadí. V prostoru tera pokojovka, bodové vytápění na cca 35 stupňů. Buď můžete zkombinovat osvětlení a vytápění do jednoho a dát mu žárovku co svítí a hřeje a pod ní nějaký kus kamene co se od té žárovky nahřeje. Nebo osvětlit tera nějakou obyč lineární zářivkou a na výhřev dát jednu bodovku, nebo topný kámen. Inspirací je na netu spousta. Prostě dodržte základní podmínky (typ terária, rozměry, teplota) ale jak toho docílíte, to je jen na Vás. Jde o to, aby to splňovalo nároky zvířete a Vám se to líbilo a vyhovovalo.

Takže terárko má být spíš na šířku než na délku? My máme doma 40 na výšku a 35 na 35 na šířku, což je asi málo, že? Možná úplně pitomý dotaz, ale máme ještě akvárko od křečka, to asi nějak předělat na terárko nepůjde, že?

Větší plocha dna je lepší. No a co se týče akvárka, tam je prostě horší větrání. Dá se to předělat na plnohodnotné tera, ale to je snad lepší si koupit nějaké nové a hezké. Když ho chcete ,,na mazla" tak by vás měl těšit i ten vzhled a né to jen tak poslepovat co dům dal.

Ve zverimexech často nakecaj blbosti a zvířata tam maj často v nevhodných podmínkách.
Pokud je to zvíře pro syna (nevím jak starého), bude se o zvíře mít kdo starat? Nepřestane ho to po pár měsících bavit? Je to závazek na několik let. Co až půjde třeba někam na školu, pokud si zvíře nebude moct vzít sebou, posteráte se o něj?
Pokud chcete nenáročnou ještěrku tak klidně ten pagekon, nebo třeba gekončík noční. Pagekon se spokojí s nižší teplotou, gekončík potřebuje vyšší teplotu, ale vystačí s obyčejnou vhodně zvolenou žárovkou jako zdrojem tepla. Agama je co se týče světla a tepla náročnějši.
Spíš jde o to co se Vám a synovi líbí a hlavně jestli se o něj opravdu bude mít kdo postarat.

Starat se rozhodně bude mít kdo, protože je to i můj sen :-);-). Jen nechci udělat hloupost a koupit něco extra náročného. S tím zverimexem jste mne opravdu všichni vyděsili. Já čekala, že tam budou zvířátkům více rozumnět. O agamách mi například tvrdili, že stačí jim svítit UVB zářivkou 4-5 hodin denně.